![Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/fredross/3450500886/]Ross[/url] / [url=http://bit.ly/CC-BY-SA-2]CC BY-SA[/url]](https://m.mamadu.pl/39bd8c2708010b2696e29497ce6d233b,1680,0,0,0.jpg)
Porzucony chłopiec
Stan zdrowia Patryka od momentu, kiedy do nas trafił się poprawiał. Nie jest on dzieckiem zdrowym, ale ma szansę po odbyciu operacji i przy odpowiedniej opiece na normalną rodzinę i adopcję. Jest dzieckiem chorym, ale nie nieuleczalne chorym.
Absurd numer jeden
Kilka dni po odebraniu matce władzy rodzicielskiej wraz z Prezes Fundacji udałyśmy się do sądu, gdzie z przewodniczącą wydziału rodzinnego ustaliłyśmy, że wystąpimy z wnioskiem o przyznanie Patrykowi opiekuna prawnego wskazując na to miejsce jedną z osób pracujących w naszej Fundacji. Zależało nam, by był to ktoś zorientowany w sytuacji medycznej Patryka, kto świadomie będzie podejmował wszystkie decyzje dotyczące jego leczenia. Wybór padł na panią doktor z hospicjum, która zgodziła się zostać opiekunem Patryka.
Dla trzystu złotych?
Absurd numer dwa
Gdzie jest dobro dziecka?
Ustawa swoje, sądy swoje
Walczą o powrót chłopca
Oficjalne stanowisko NFZ jest takie, że jeśli jesteśmy Fundacją, to resztę brakującej kwoty na dziecko musimy sobie dozbierać sami. Tyle tylko, że dzieci przez nasze państwo powinny mieć zapewnioną opiekę medyczną w 100%. Tymczasem żadne hospicjum dla chorych dzieci nie jest utrzymywane w całości z budżetu państwa.
Aktualizacja
3 czerwca br. Marek Michalak zwrócił się do prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi o pilne zbadanie sprawy małoletniego, w ramach nadzoru służbowego oraz skierowanie sprawy do sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich, celem sprawdzenia prawidłowości zastosowania przez sąd przepisów Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz innych przepisów prawa.
Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka wniósł o zmianę postanowienia z 29 maja 2015 roku, wydanego przez Sąd Rejonowy w Łodzi, poprzez umieszczenie małoletniego w rodzinnej pieczy zastępczej.
Rzecznik Praw Dziecka podkreśla fakt, iż zgodnie z przepisami Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dzieci do 7 roku życia, nie powinny być umieszczane w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Marek Michalak wniósł ponadto o wydanie postanowienia, w trybie udzielenia zabezpieczenia poprzez umieszczenie małoletniego Patryka w rodzinnej pieczy zastępczej, z jednoczesnym pozostawieniem małoletniego w Centrum Opieki Paliatywnej dla dzieci, prowadzonym przez Fundację Gajusz w Łodzi na czas trwania jego leczenia.