Dobra i zła wiadomość. Dobra – kobiety mogą się dorobić w biznesie setek milionów złotych. Zła – nie do końca wiadomo jak to zrobić. Przypatrując się biznesom najbogatszych Polek trudno znaleźć jakiś jeden klucz do finansowego sukcesu. Taką branżę, która kierowana kobiecą ręką zawsze znosi złote jajka. Jedno jest za to pewne – raczej nie będzie to zbrojeniówka.
Kosmetyki
Na pierwszy rzut oka – bingo! Przecież nikt tak, jak kobiety nie zna się na kosmetykach, a wyczucie damskiego rynku w tym biznesie to podstawa. Nie zawsze. W rankingu najbogatszych Polek 2014, który przygotował tygodnik Wprost w pierwszej dziesiątce są tylko dwie kobiety–właścicielki firm kosmetycznych.
Majątek pierwszej z nich, Ireny Eris, szacowany jest na 520 milionów złotych, a należąca do niej fabryka produkuje rocznie ponad 20 milionów sztuk kosmetyków. Eksperci oceniają, że marka Dr Irena Eris jest jedną z najcenniejszych polskich marek.
Druga kobieta biznesu w kosmetykach to Dorota Soszyńska. Jej majątek wart jest 510 milionów złotych. Jest dyrektorem kreatywnym i współwłaścicielką firmy Oceanic, która sprzedaje kosmetyki w kilkudziesięciu krajach na świecie.
Przemysł spożywczy
Podobnie jak w kosmetykach – szału nie ma. Jedynie dwie z najbogatszych dziesięciu Polek dorobiły się w branży spożywczej. Choć trzeba przyznać, że szczególnie jednej z Pań udało się to znakomicie. Chodzi o Barbarę Komorowską, której majątek wart jest 1,6 miliarda złotych (drugie miejsce w zestawieniu). Komorowska jest między innymi głównym udziałowcem w Bakomie, czyli firmie, która zajmuje się przetwórstwem mlecznym.
Na przemyśle spożywyczym majątek (564 miliony) zrobiła również Teresa Mokrysz. Jest szefową i współwłaścicielką grupy Mokate, która produkuje kawy, herbaty i półprodukty dla przemysłu spożywczego.
Medycyna
Jak komuś nie pasują kosmetyki i jedzenie, to może spróbować swoich sił w produkcji lekarstw. Na miejscu szóstym w zestawieniu Wprost jest Małgorzata Adamkiewicz współwłaścicielka i dyrektor generalny Grupy Adamed, a jej majątek wart jest 732 miliony. Ale łatwo w tej branży nie jest, a w TOP10 innych kobiecych przedsiębiorstw farmaceutycznych brak…
Nieruchomości
Od dawna wiadomo, że mało co tak zabezpieczna i pomnaża majątek jak nieruchomości. Wiedzą o tym również najbogatsze Polki, w tym liderka zestawienia Grażyna Kulczyk (majątek 2,5 miliarda złotych). Do niej należy m.in. poznański kompleks Stary Browar i wiele innych nieruchomości w kraju i za granicą. Grażyna Kulczyk dała się poznać również jako mecenas sztuki, a eksperci szacują, że jej kolekcja obrazów warta jest ponad 100 milionów euro.
W nieruchomości inwestują także Anna Podniesińska (majątek 800 mln. zł.) i Katarzyna Frank–Niemczycka (424 mln zł.). Pierwsza wspólnie z mężem zarządza kilkoma biurowcami i zabytkowymi kamienicami w Warszawie. Druga z nich, żona i biznesowa partnerka Zbigniewa Niemczyckiego, jednego z najbogatszych Polaków inwestuje głównie w rynek nieruchomości i branżę farmaceutyczną.
Media
W starej i dobre piosence śpiewano “There is no business like showbusiness” i dobrze zdaje sobie z tego sprawę Aldona Wejchert (majątek 1,3 miliarda złotych). Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i London Business School w Wielkiej Brytanii od początku kariery związała się z Grupą ITI.
Komunikacja
Ciekawy i nie kojarzony raczej z kobietami biznes wybrała Solange Olszewska (majątek 832 mln złotych). Jest prezesem Solaris Bus & Coach, lidera na polskim rynku autobusów miejskich. Firma zatrudnia dziś ponad 2,5 tys. osób i Polsce i blisko 500 w zagranicznych oddziałach.
Choć kobiece biznesy są w różnych branżach, to w wywiadach większość kobiet biznesu podkreśla, że liczą się upór, wytrwałość, poświęcenie i ciężka praca i… trochę szczęścia. I to jest chyba jedyny wspólny mianownik, dla zdobycia fortuny.