Wiek ojca wpływa na zdolności intelektualne dziecka. Czy wiesz kiedy powinieneś zostać tatą?

To ile lat ma ojciec wpływa na zdolności intelektualne potomka.
To ile lat ma ojciec wpływa na zdolności intelektualne potomka. Sam Howzit/http://bit.ly/18OceUT/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Dużo mówimy, o tym jak ważny dla ciąży i prawidłowego rozwoju płodu jest wiek matki. Im młodsza, tym lepiej powinna znieść poród i szybciej dojść do zdrowia w trakcie połogu. Jednak niewiele mówimy o wieku ojca. Czy wiecie, że najstarszy ojciec, który doczekał się potomka, miał 92 lata? Czy wiek taty ma znaczenie dla rozwoju dziecka?

Badacze z Uniwersytetu w Queensland sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy wiekiem ojca, a poziomem inteligencji jego dziecka. Już poprzednie eksperymenty wykazały, że to ile lat ma ojciec wpływa dość znacząco na zdolności intelektualne potomka.

Czy wiesz, że...

Im starszy ojciec, tym większe prawdopodobieństwo, że jego dziecko w wieku szkolnym będzie wypadało gorzej w testach inteligencji, w porównaniu do rówieśników.

Podobne badania przeprowadzono w Danii. Przebadano prawie 170 000 Duńczyków, jedynie płci męskiej, którzy urodzili się w latach 1955-1993. Sprawdzano dane takie jak: różnica wieku pomiędzy ojcem i matką, wiek rodziców w momencie urodzenia się dziecka oraz zdolności poznawcze i intelektualne. Z badań jednoznacznie możemy się dowiedzieć, że wiek ojca ma znaczenia dla inteligencji dziecka. Jednak nie jest to prosta zależność.

Synowie, których ojcowie mieli ponad 50 lat, wykazywali niższe zdolności intelektualne. Jednak co najbardziej zaskakujące, najniższe wyniki uzyskali synowie młodych ojców, a zwłaszcza tych poniżej 25 roku życia.

Najwyższe wyniki w testach inteligencji zdobyły te dzieci, których tata był w średnim wieku, a więc miedzy 30 a 39 rokiem życia.

Skąd takie różnice?
Prawdopodobnie dlatego, że wiek ma znaczenia dla takich cech jak cierpliwość, przygotowanie do ojcostwa i dojrzałość emocjonalna. W takiej sytuacji starsi ojcowie zdecydowanie są lepsi. Po drugie badacze szukają przyczyn w momencie życiowym, w jakim znajdują się ojcowie, gdy rodzi się ich dziecko. Co to oznacza w praktyce? Według naukowców mężczyźni decydujący się odłożyć w czasie posiadanie dziecka, na moment po studiach, gdy już mają wykształcenie, przykładają większą wagę do ich rozwoju i edukacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE