Centrum Zdrowia Dziecka podaje małym pacjentom marihuanę. Narkotyk szansą na lepsze życie?

Leczenie marihuaną - czy w świetle polskiej konstytucji jest legalne?
Leczenie marihuaną - czy w świetle polskiej konstytucji jest legalne? Screen z Youtube/http://bit.ly/1GEf9Ok
W ostatnich miesiącach w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka zaczęto podawać dzieciom medyczną marihuanę. Poprawia ona stan chorych na padaczkę, która jest oporna na inne leki.

Lekarze podkreślają, że efekty tej terapii już są widoczne, ponieważ liczba napadów spadła nawet o 90 proc. Jednak pojawiło się pytanie o podstawy prawne tej metody. Czy w świetle polskiej konstytucji jest to legalne działanie?

Rodzice proszą o leczenie
Dr Marek Bachański, neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", rozpoczął leczenie marihuaną na dziewięciu pacjentach. Jest to dość wąska grupa ze względu na rodzaj choroby, która jest odporna na inne leki. Lekarz podkreśla, że to zazwyczaj rodzice wychodzą z prośbą o taką formę leczenia i nikt im jej nie narzuca.

5-letni Maks, który jest pierwszym pacjentem objętym tą innowacyjną terapią, choruje na padaczkę. Potrafił mieć około 300 napadów dziennie. We wrześniu 2014, gdy rozpoczęto leczenie marihuaną, ich ilość spadła o ok. 90 proc.
Dorota Gudaniec
Mama 5-letniego Maksa leczonego medyczną marihuaną

Dla nas okazało się to szansą na życie. Czytaj więcej

Choć zdania na temat stosowania leków, których skład budzi wątpliwości prawne są podzielone, to jednak trudno podważyć efektywność tej terapii. Dr Bachański zwraca uwagę na to, że badania nad skutecznością tego rodzaju leczenia, choć przeprowadzone na małej grupie badanych, jednoznacznie ukazują dużą poprawę stanu zdrowia chorych dzieci. Efekty uboczne stosowania medycznego narkotyku są nieliczne i najczęściej pojawia się senność, problemy z apetytem i ogólne zmęczenie.

Skomplikowane procedury
Lekarze musieli zwrócić się z prośbą o import docelowy, czyli dostarczenie leku dla konkretnego pacjenta. Procedura nie jest łatwa. Na podstawie szczegółowych zaleceń lekarskich i konsultacji z dziecięcym neurologiem, wniosek został skierowany do ministerstwa zdrowia. Dopiero po uzyskaniu zgody na sprowadzenie leku do Polski, lekarz mógł przepisać receptę, którą zrealizowano w Holandii.
dr Marek Balicki
Były minister zdrowia

Marihuana to lek bezpieczny, skuteczny i tani. Czytaj więcej

Balicki zwrócił też uwagę na problem dostępności leku w kraju i na skomplikowane i długie procedury uniemożliwiające szybkie rozpoczęcie leczenia.
dr Marek Balicki

Jeśli chcemy, żeby prawa do ochrony zdrowia w Polsce były w pełni przestrzegane, to musi być dostępna medyczna marihuana dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują. Czytaj więcej


Źródło: tvn.warszawa
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE