Fot. 123RF
REKLAMA

Płeć a kolor

Kobiety znacznie częściej wybierają kolor czerwony i różowy. Mężczyźni wolą natomiast niebieski i zielony. Taki podział ma prawdopodobnie związek z pozostałościami ewolucyjnymi.

Psychorysunek
Wykorzystywany jest w procesie diagnozy dzieci, ponieważ na jego podstawie można dotrzeć do informacji, którymi mały pacjent niekoniecznie chce się podzielić w rozmowie.

1. Ukazuje emocje i pragnienia
2. Jest pomocny w wyrażaniu strachu i agresji
3. Bada relacje rodzinne
4. Dzieciom upośledzonym pomaga wyrazić się poprzez ekspresję
5. Opisuje nastrój i stan psychiczny
6. Jest techniką projekcyjną, czyli pomaga odkryć nieuświadomione potrzeby
7. Czasami zastępuje kontakt słowny
8. Określa stan fizyczny badanego, np. obecność urazów neurologicznych
9. Jest dowodem w procesie terapii, a także w procesach sądowych

logo
Mads Bødker/http://bit.ly/1yHBSQJ/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Zazwyczaj do badania wykorzystuje się ołówek, ponieważ pozwala na większą kontrolę nad rysunkiem lub pastele, które sprzyjają spontaniczności. Rysunki dzieci zawsze powinniśmy traktować całościowo, ponieważ znaczenie mają zarówno wybrane kolory, jak i kształt linii oraz nacisk kredki na papier.

Jaki kolor mają emocje?

Proponowane opisy kolorów są jedynie luźną interpretacją, więc nie należy się nimi zanadto sugerować.

Kolor – Emocja*

Czerwień – określa dzieci energiczne i niespokojne, może także oznaczać ukrytą agresję (przeżywaną lub przeżytą) i zdenerwowanie.

Czerń i szarość – mają związek ze stresem, lękami i obawami. Mogą wskazywać na zbyt małą ilość emocji pozytywnych ze strony opiekunów.

Niebieski – odzwierciedla lęk i niepokój. Dzieci używające tych barw częściej kontrolują swoje zachowanie.

Pomarańczowy – mówią nam o wysokim samopoczuciu, dobrym nastroju i optymizmie dziecka.

Biały – oznacza uporządkowanie, skłonność do perfekcji.

Żółty – zazwyczaj wybierany jest przez dzieci radosne, kreatywne i odporne psychicznie.

Fioletowy – często pojawia się w rysunkach dzieci wrażliwych, zamkniętych w sobie, posiadających zdolności artystyczne.

*Dzieci do 6 roku życia, w wyborze kolorów kierują się ich ciekawą i intensywną barwą. Proponowaną interpretację można stosować jedynie u dzieci starszych.

Delikatna kreska, może oznaczać niską samoocenę, brak wiary w siebie i swoje możliwości. Natomiast mocna i wyraźna, jest symbolem odwagi i pewności siebie.
Duże znaczenie ma również wykorzystanie przestrzeni do rysowania. Dzieci zdrowe zamalują całą kartkę lub skoncentrują się na środku. Rysunek znajdujący się w górnej części pracy świadczy o rozbudowanej wyobraźni, natomiast w dolnej jest oznaką przygnębienia i przeżywanego stresu. Rysunki w rogach kartki są charakterystyczne dla dzieci nieśmiałych.

Ciekawostka

Osoby z obniżonym nastrojem, depresyjne– w pracach takich osób obserwujemy małą ilość kolorów, przewagę pustych miejsc, brak wykończenia elementów.

Osoby wycofane i unikające – skupiają się najczęściej na kopiowaniu i odzwierciedlaniu. Nie są spontaniczne i kreatywne.