Tato, obiad na stole! Czyli dlaczego warto nauczyć dziecko gotować

Fot. fotologic / http://skroc.pl/967c7 / CC BY / http://goo.gl/sZ7V7x
Giń brokule! Drżyj makaronie! Do kuchni wkracza dziecko! Jak ktoś ma wątpliwości, czy warto je tam wpuścić, to niech zamknie oczy i wyobrazi sobie niedzielny poranek. Śniadanie podane do łóżka. Miło? Miło! Ale najpierw trzeba trochę nad tym popracować. Ale warto, bo gotowanie to wbrew pozorom bardzo edukacyjne i wychowawcze zajęcie.

Odpowiedzialność
Gotowanie daje dziecku możliwość poczucia się jak dorosły. A każde dziecko to uwielbia. Robić coś prawie jak mama. Albo prawie jak tata. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i umówienie się ze samym sobą, że nie będzie się wyręczać dziecka we wszystkim. Bo wyleje, albo rozsypie. Trudno - o plamach zapomnimy za godzinę. A wspomnienia zostaną na całe życie.

Chemia i biologia
Dlaczego i jak rośnie ciasto? Jak to się dzieje, że to obrzydliwe białko ubija się na taką fajną pianę? Gotowanie to nauka ścisła. A robienie omletu może w przyszłości zaowocować Nagrodą Nobla z chemii. Może właśnie w kuchni dziecko złapie bakcyla (nauki)...

Matematyka
200 gramów, pół litra, kilogram… Gdzie jak nie w kuchni dziecko najlepiej zrozumie ile to jest i czego? Że 100 gramów mąki zajmuje więcej miejsca niż 100 gramów masła, a jednak ważą tyle samo. Zadajcie dziecku zagadkę: “Co waży więcej - kilogram kamieni, czy kilogram piór?”. Większość wskaże na kamień, a kuchnia do super miejsce to wyjaśnienia zagadki.


Czytanie
Jeśli maluch już trochę potrafi - niech sam spróbuje przeczytać przepis. Być może trzeba będzie mu trochę pomóc, ale może zrozumie, że czytanie się przydaje, a nie jest tylko głupią fanaberią rodziców i nauczycieli.

Jedzenie
Ugotowany przez dziecko brokuł smakuje zupełnie inaczej, niż podany przez rodziców. Wspólne przygotowanie obiadu pozwala przemycić do menu rzeczy, o które dotychczas toczone były prawdziwe wojny. Najczęściej przegrane przez rodziców.

Geografia i kultura
Jak jedzą Japończycy? I gdzie ta Japonia? A Hindusi to mieszkańcy Hindii? Sami nie wiemy, czego nie wie nasze dziecko o świecie i kulturze. I nie zawsze jest okazja albo pomysł, żeby powiedzieć. A w kuchni jest!

Pewność siebie
Gotowanie wzmacnia pewność siebie. Każdy jej potrzebuje, a kuchnia to idealne miejsce do nauki. Nic tak nie podnosi własnej oceny jak dobrze ugotowane jajko na miękko.

Budowanie relacji
Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest bezcenne. Zamiast czytać maile i oglądać kreskówkę, zróbcie razem ciasto! Potrwa trochę dłużej, ale zabawa wspaniała. I jaki zapach w domu.

Dziecko czuje się potrzebne
Danie możliwości, aby dziecko zrobiło coś dla innych i doświadczyło radości, jaką to sprawia to ważna życiowa lekcja. Kuchenna dobroczynność to mini-nauka empatii.

Praca w zespole i planowanie
Wspólne gotowanie ćwiczy pracę zespołową. Planowanie i podział zadań - tego nie uczą w szkole, a w przyszłości jest bezcenne.

To nie wszystko...
To pewnie nie wszystkie możliwości edukacyjne, które drzemią w zwykłej kuchni. Jeszcze chwila i można by dojść do wniosku, że zamiast do szkoły, dzieci powinny chodzić do kuchni. Ale gotowanie to naprawdę wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu.

Jeśli jesteście przekonani, polubcie artykuł na Facebooku. Wydawca obiecał, że jak będzie 50 lajków, to MamaDu co tydzień będzie publikowało jeden przepis - idealny do wspólnego z dziećmi ugotowania w kuchni. Ani za łatwy, ani za trudny. Nie za zdrowy, nie za niezdrowy. Idealny. I ze zdjęciami. Warto kliknąć “lubię to”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE