Efekt Michała Anioła a pochwały. Poznaj przepis na szczęśliwe dziecko z pasją

Radarsmum/http://bit.ly/1A26se2/CC BY/http://bit.ly/1mhaR6e
Efekt Michała Anioła, nie ma oczywiście żadnego związku z rzeźbieniem. Tym terminem określamy wydobywanie z drugiej osoby jej potencjału i marzeń. W związku romantycznym partnerzy wzmacniają w sobie nawzajem ukryte cele i pragnienia. A jak taki efekt przekłada się na relacje rodzic-dziecko?

Hanna Romanowicz, psycholog SWPS, przeprowadziła badanie, na grupie 80 par małżeńskich, w wieku 25-69 lat, których staż związku wynosił od roku do 46 lat. Wyniki eksperymentu jednoznacznie potwierdziły, że zachowanie i słowa rodzica kierowane do dzieci mają wpływ na ich proces samorealizacji i spełniania marzeń, pragnień.

Dr Krystyna Doroszewicz, psycholog SWPS, tłumaczy, że zjawisko to może zachodzić także w innych relacjach niż związki romantyczne. Wzmacnianie Ja idealnego dziecka przez rodziców może być korzystne nie tylko dla jego indywidualnego rozwoju i dobrostanu, ale także w przyszłości może wpływać na jakość jego relacji z innymi bliskimi ludźmi.
dr Krystyna Doroszewicz
Psycholog SWPS

Badania te poszerzają wiedzę na temat efektu Michała Anioła. Dowodzą, że zjawisko to może zachodzić także w innych relacjach niż związki romantyczne oraz pozwalają przypuszczać, że wzmacnianie Ja idealnego dziecka przez rodziców może być korzystne nie tylko dla jego indywidualnego rozwoju i dobrostanu, ale także w przyszłości może wpływać na jakość jego relacji z innymi bliskimi ludźmi.

Co motywuje chłopaka?
W przypadku chłopców badanie pokazało, że największe znaczenie mają słowa matki, a nie jej zachowanie. To właśnie one mają decydujące znaczenie w motywacji do realizacji własnego ideału. Kolejną ciekawą informacją jest to, że pozytywne komunikaty matki skierowane do syna, prawdopodobnie wpłyną na jego przyszłe relacje z partnerkami. Nie bez znaczenia są także reakcje i słowa ojca. Wzmacnianie zainteresowań syna poprzez angażowanie się w lubiane przez niego aktywności, działa motywująco i wspierająco.

Podsumowując, angażujmy się w życie naszych synów, przekazujmy im pozytywne komunikaty - chwalmy i doceniajmy wysiłki. A jak mówić, aby dziecko dążyło do swojego ideału? W prosty i zrozumiały sposób, doceniając jego zainteresowania, np.: „Podobają mi się Twoje rysunki, szybko się uczysz, jesteś bardzo uzdolniony i jestem z ciebie dumna", “świetnie dziś grałeś, zrobiłeś duże postępy, widziałem Twoje podanie, jestem z Ciebie bardzo dumny”.


Co wspiera dziewczyny?
Z dziewczynkami sprawa motywacji jest dość podobna choć dochodzą tu do głosu także emocje. Badanie wykazało, że córki potrzebują racjonalnego wsparcia od ojców i relacji z mamą na poziomie emocjonalnym. Akceptacja i pozytywne postrzeganie córek będzie procentowało w tworzeniu przez nie związków i relacji z innymi ludźmi.
Hanna Romanowicz
SWPS

Biorąc pod uwagę wyniki badań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt Michała Anioła może mieć zastosowanie w pracy, np. w relacjach pracownika i szefa, studenta i wykładowcy. Należy to sprawdzić, ale zaryzykowałabym stwierdzenie, że tam gdzie ktoś wspiera nas w realizowaniu naszych celów i pragnień, można mówić o istnieniu efektu Michała Anioła. Sposób, w jaki rodzic, a potem partner życiowy postrzega drugą osobę ma związek z tym, jakie aktywności i działania ona podejmuje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE