Zbombardowani miłością! Love bombing jako metoda wychowawcza

Częste przytulanie dzieci zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa.
Częste przytulanie dzieci zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Fot: / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wiadomo, że kochamy dzieci. Wiadomo też, że dzieci kochają nas. Ale czy wiecie, że miłość można wykorzystać jako metodę wychowawczą? Bomba z miłości to technika oddziaływań na zachowanie dzieci, stworzona przez brytyjskiego psychologa dziecięcego, Oliviera Jamesa.

Dzieci, które czują się kochane i akceptowane przez rodziców mają wyższą samoocenę, są pewniejsze siebie, szybciej nawiązują relacje, są bardziej otwarte i ufne. Prawidłowy rozwój emocjonalny w dzieciństwie, daje nam możliwość osiągnięcia sukcesu w dorosłym życiu.

Jak zbombardować miłością nasze dziecko?
Planując wspólny weekend lub wyjazd. Najlepiej żeby to był jeden lub dwa dni - nie więcej.

1. Poświęcamy dziecku czas, podczas którego okazujemy mu akceptację i zapewniamy go o naszej miłości.

2. Wyznaczamy dwa dni np. weekend, które spędzimy we dwoje.

3. Pozwalamy dziecku zaplanować wcześniej atrakcje i zabawy. Ściśle trzymamy się schematu, to dziecko jest organizatorem wycieczki.

4. Informujemy malca, że wyjazd będzie czymś niesamowitym, czego jeszcze nie było. To chwile jedynie dla niego i dla ciebie.

5. Od początku wyjazdu okazujemy dziecku dużo czułości i mówimy o tym, że go kochamy.

6. Ustalamy jasne zasady, np. podczas tych dwóch dni możesz spać z nami w łóżku, gdy wrócimy do domu to wszystko wraca do normy.

Chociaż 30 minut miłości
Warto codziennie znaleźć chociaż pół godziny na „love bombing”. Nie musimy koniecznie wychodzić z domu, zarówno wspólne oglądanie telewizji, jak i przygotowywanie posiłku lub zabawa, są świetną okazją na większą ilość czułości niż zwykle. Ten czas powinien być poświęcony tylko i wyłącznie dziecku. Możemy się łaskotać, wygłupiać, śmiać i przytulać.

Metoda ta odnosi się do dzieci w wieku od trzech lat do osiemnastego roku życia. Badania Jamesa pokazały, że taka sporadyczna bomba miłości pomaga w rozwiązaniu wielu problemów behawioralnych, np.: powoduje wzrost poziomu poczucia bezpieczeństwa u dziecka, redukcję napięcia i stresu, zmniejszenie natężenia lęków.
Ponad 100 rodzin wypróbowało love bombing i u większości zauważono pozytywne rezultaty. Dzieci z napadami złości stały się bardziej spokojne, częściej ufały i słuchały rodziców. Z badań Jamesa wynika, że bombardowanie miłością pomaga dzieciom lękowym, z napadami agresji i z nadpobudliwością ruchową.
Pamiętajmy jednak, że ta metoda musi być wyraźnie oddzielona od codzienności. Dzieci muszą wiedzieć, że w trakcie tych, przykładowo, 30 minut obowiązują inne zasady. Gdy czas bombing love się kończy, to wracamy do reguł, które obowiązują na co dzień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE