"Nie przytulaj, gdy koledzy patrzą", czyli rodzice zawstydzają swoje dzieci

Fot. Mighty mighty bigmac / http://skroc.pl/3fcfd / CC BY / http://goo.gl/mP76hm
Gdy nasze pięcioletnie dziecko powie “ku*wa” na Wigili u teściów nie wie jeszcze, że już za kilka lat zemsta rodziców może być straszliwa. W rękach i słowach taty/mamy drzemie bowiem straszliwa broń, swoiste Wunderwaffe - to przypał, obciach, kiszka i siara. Czyli zawstydzanie dzieci w towarzystwie kolegów i koleżanek. Według badań rodzice robią to średnio 14 razy na tydzień. Co piąte dziecko tak wstydzi się zachowań rodziców, że nie zaprasza przyjaciół do domu, a co dziesiąte woli nie przyznawać się do nich, gdy są w miejscu publicznym.

71 proc. dzieci wstydzi się rodziców
Kanał telewizyjny Comedy Central przeprowadził ankietę wśród dwóch tysięcy brytyjskich dzieci w wieku od 10 do 17 lat. 71 proc. z nich przyznało, że często czuje się zawstydzona wyglądem, słowami, wyborami i zachowaniem rodziców.

Wczytując się w badanie można odnieść wrażenie, że w zasadzie niewielu jest rodziców, których dzieci się NIE wstydzą. Muzyka i taniec? Wg co trzeciego nastolatka w wykonaniu rodziców to obciach. Co czwarty za powód do wstydu uważa to, jak ubierają się rodzice. “Przypałem” jest również fryzura taty/mamy, a nawet wiek rodziców.
Skoro tak - nic dziwnego, że tak wiele nastolatków unika pojawiania się z rodzicami w miejscach publicznych i nie zaprasza rówieśników do domu. W drodze na spotkania z rówieśnikami jedna czwarta nastolatków prosi rodziców, aby mogli wysiąść wcześniej tak, aby koledzy/koleżanki ich nie widziały.

Nie przytulaj
Ale obciachowy wygląd, wiek czy kolor swetra to jeszcze nic, w porównaniu z tym, co rodzic może powiedzieć/zrobić gdy (nieszczęśliwie) spotka się z przyjaciółmi dziecka. Może w ich obecności - o zgrozo! - przytulić lub pocałować dziecko. To straszliwe doświadczenie jest wymieniane jako najczęstszy powód zażenowania. Dalej - potworny rodzic może opowiadać inny nastolatkom historie z dzieciństwa ich dziecka (aaaa!!!). Na koniec zaś - jeśli chce konsekwentnie zawstydzać dziecko - musi powiedzieć: “Nie popisuj się” (trzecie miejsce wśród najbardziej zawstydzających zachowań rodzica).
Dalej na liście najgorszych zachowań rodzica, “gdy koledzy patrzą” są:
- śpiewanie przy otwartym oknie w samochodzie
- zmywanie brudu z twarzy dziecka poślinionym palcem
- tańczenie
- krzyczenie na dziecko
- używanie domowych przezwisk
- trzymanie za rękę


Autorzy badania pocieszają młodzież, że za kilka lat będą to wspominali ze śmiechem wraz ze swoimi rodzicami. I przyznają, że kiedyś większość badanych wobec swoich dzieci będzie zachowywała się dokładnie tak samo, jak dziś ich rodzice.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE