Najfutbolniejsi - najzabawniejsze książki o piłce dla chłopców i dziewczynek

Fot. Materiały wydawcy
Zakochane w piłce nożnej polskie dzieci na pytanie, kto gra na półwyspie Iberyjskim w piłkę, odpowiedzą bez wahania: Messi, Ronaldo. Niektórzy dorzucą Iniestę, Xaviego czy Benzemę. Hiszpańskie dzieci powiedzą więcej - obok prawdziwych piłkarzy z największych klubów świata bez wahania wymienią Camuñasa, Marylin, Tomaszka i Antka. Są to postaci z serii książek o futbolu, które w Hiszpanii zawojowały serca i dusze młodzieży (i dorosłych). W Polsce stali się znani jako "Najfutbolniejsi".

Seria powieści o futbolu
"Najfutbolniejsi" to seria zabawnych książek o drużynie piłkarskiej, złożonej z jedenastolatków z podmadryckiej szkoły podstawowej. Miesiąc temu MamaDu zamieściło na swoich łamach krótką recenzję dwóch pierwszych tomów.
Pierwszy tom serii ukazał się w Hiszpanii w 2013 roku. Najpierw planowano wydać tylko cztery tomy - sukces kolejnych książek sprawił jednak, że seria będzie w sumie zawierała aż dziesięć pozycji. "Najfutbolniejsi" to w Hiszpanii prawdziwy hit literatury dziecięcej - do tej pory sprzedano grubo ponad 150 tysięcy egzemplarzy. To wielki sukces, a hiszpańskie media podkreślają, że po raz pierwszy od wielu lat na liście dziecięcych bestsellerów znalazły się w Hiszpanii książki napisane przez Hiszpana.

Sam autor Roberto Santiago uwielbia piłkę nożną i gra w nią amatorsko. Jego miłość do futbolu jest w książkach dobrze widoczna. Na swoim facebookowym profilu podkreśla, że piłka nożna to “dobry materiał narracyjny”, łatwo przemawiający do młodszych czytelników.
Roberto Santiago

Przychodzą mi do głowy myśli i słowa filozofa i laureata Nagrody Nobla, Alberta Camusa: “Jeśli chcesz wyjaśnić dziecku co to jest szczęście, nie opowiadaj mu historii. Daj mu piłkę”.

Sukces serii w Hiszpanii bierze się oczywiście także z olbrzymiej miłości Hiszpanów do piłki nożnej. Ale "Najfutbolniejsi" to przede wszystkim bardzo dobra, a na dodatek świetnie zilustrowana literatura. To pyszny koktajl, w którym każdy składnik jest starannie dobrany w ten sposób, żeby podobał się i młodszym, i starszym dzieciom. Bo któż nie lubi:
- piłki nożnej,
- zagadek detektywistycznych,
- wątków miłosnych oraz
- śmiesznych i dziwnych sytuacji (sędzia ucinający sobie drzemkę podczas meczu)?

I wbrew pozorom nie są to książki tylko dla chłopców. Tak, tak, to prawda: "Najfutbolniejszych" chętnie czytają także dziewczynki. Przecież one także często (coraz częściej!) grają w piłkę, podobnie jak bohaterki książkowej drużyny.
Książki posiadają także walory wychowawcze. W tle głównych wydarzeń poruszane są przy okazji różne ważne problemy współczesnego futbolu i życia w społeczeństwie. Na przykład w drugim tomie pojawia się kwestia nielegalnych zakładów sportowych, a w tom trzeci wpleciony jest temat tolerancji wobec obcokrajowców (w tym przypadku będzie to bramkarz-Chińczyk).


W Polsce na razie dostępne są dwa pierwsze tomy - “Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów” oraz “Najfutbolniejsi. Tajemnica siedmiu goli samobójczych”. W tym roku pojawią się dwa następne: “Najfutbolniejsi. Tajemnica nieziemskiego bramkarza” i “Najfutbolniejsi. Tajemnica sokolego oka". Książki można kupić w księgarniach i na na oficjalnej stronie serii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE