Aby zmniejszyć traumę policja rozdaje dzieciom pluszowe misie

Nie da się ochronić dziecka przed traumatycznymi przeżyciami
Nie da się ochronić dziecka przed traumatycznymi przeżyciami Fot. bialasiewicz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przeżycia traumatyczne dzieci-ofiar przestępstwa lub świadków tragedii mogą być mniejsze - uważa policja i zapowiada, że dzieci w sytuacji stresu pourazowego będą dostawać od policjantów pluszowego misia. Chodzi o jak najszybsze dostarczenie czegoś, co odwróci uwagę dziecka od przeżywanej traumy. Program wspiera Rzecznik Praw Dziecka, a pilotażowo został uruchomiony w Wielkopolsce. Wg psychologów misie to nie jest zły pomysł, ale ważniejsze jest zachowanie samych policjantów.

Trauma może spotkać każde dziecko
Wypadek drogowy, gwałt, pobicie - traumatyczne przeżycia mogą spotkać każdego dorosłego i każde dziecko. Można minimalizować prawdopodobieństwo, ale nie da się przed nimi zupełnie ochronić.

Silny stres, który działa wtedy na ludzi może powodować coś, co specjaliści nazywają zespołem stresu pourazowego. Reakcje są różne - od sparaliżowania strachem (odrętwienia), do nadmiernego pobudzenia. Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego ciągle przypominają sobie traumatyczne wydarzenie. U dzieci często dochodzi do swoistej blokady - nie chce spotykać się z kolegami, nie chcą chodzić do szkoły. Pogarszają się wyniki nauki. Potrzebna jest pomoc psychologa.

Konieczne natychmiastowe wsparcie
Rzecznik Praw Dziecka podkreśla potrzebę wsparcia dzieci w sytuacji stresu pourazowego. "Formą takiego wsparcia jest natychmiastowe dostarczenie dziecku przedmiotu pozwalającego na odwrócenie jego uwagi od przeżywanej traumy. Wówczas pojawia się szansa, że młody człowiek skoncentruje się na owym przedmiocie” - podkreśla biuro RPD.
Kontakt z dziećmi po traumatycznych przeżyciach (a nieraz także w ich trakcie) mają - często jako pierwsi - policjanci. Wiele ich interwencji związanych jest z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem lub będącym świadkami tragedii.

"Traumatyczne wydarzenia spowodowane uczestniczeniem w zdarzeniach drogowych czy każdy inny przypadek krzywdzenia dziecka niesie za sobą indywidualny wymiar cierpień, na stałe zapisujący się psychice młodego człowieka. Rozległe skutki, jakie dziecko ponosi w wyniku tego typu zdarzeń można rozpoznać w jego rozwoju oraz funkcjonowaniu emocjonalnym" - wskazuje Rzecznik.


Misie na pomoc
Aby pomóc najmłodszym w stresie policjanci będą teraz rozdawać im pluszowe misie. Każdy miś ubrany jest w koszulkę, na której znajduje się dziecięcy numer zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz numery alarmowe Policji (997 oraz 112). Pilotażowo program ruszy w Wielkopolsce, ale jeśli się sprawdzi - misie będą na wyposażeniu policjantów w całej Polsce.

Psycholog: miś ok, ale...
Psycholog dziecięcy Monika Rościszewska-Woźniak w rozmowie z MamaDu nie krytykuje idei rozdawania misiów i zgadza się, że - jeśli dziecko nie dopytuje mocno - należy jak najszybciej odwrócić jego uwagę od traumatycznego przeżycia. Ale - jak podkreśla psycholog - często ważniejsze od przytulanki jest to, jak zachowuje się sam policjant lub policjantka. Wg niej bardzo ważne jest przeszkolenie służb tak, aby funkcjonariusze potrafili rozmawiać z dziećmi.
Monika Rościszewska-Woźniak, psycholog

Dla przestraszonego dziecka ważniejszy jest kontakt z człowiekiem niż misiem. Trzeba pamiętać, że jeśli miśka będzie dawała osoba, która przed chwilą krzyczała “ręce do góry”, albo rzucała kogoś na ziemię, to nie będzie się dobrze kojarzyła


Wg niej wskazane byłoby również, gdyby dziecko mogło “coś zrobić” z misiem, jakoś się nim zaopiekować. Zdaniem psycholog wystarczyłaby np. mały kocyk, którym dziecko mogłoby przykrywać misia i pilnować, żeby mu “nie było zimno”.

Misie już są w służbach ratowniczych
Pomysł z misiami na wyposażeniu służb nie nową ideą. Od wielu lat organizacje pozarządowe przekazują ratownikom i strażakom maskotki.
Działa m.in. Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci. Jego cel to właśnie wyposażenie w misie wszystkich służb ratowniczych oraz odpowiednie przeszkolenie ratowników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE