UNICEF: Dzięki Konwencji o Prawach Dziecka. Dzieci mają większe szanse na przeżycie

UNICEF: dzieci dzisiaj mają większe szanse na przeżycie
UNICEF: dzieci dzisiaj mają większe szanse na przeżycie Fot. http://skroc.pl/2a825
W skali świata dziecko, które rodzi się dzisiaj ma dużo większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój - podkreśla UNICEF w raporcie z okazji 25. rocznicy uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Umieralność dzieci spadła prawie o połowę. O tyle samo wzrosła liczba dzieci, które chodzą do szkoły podstawowej.

25 lat Konwencji o Prawach Dziecka
20 listopada 1989 roku ONZ uchwalił Konwencję o Prawach Dziecka. Dokument podpisały prawie wszystkie kraje na świecie. Konwencja mówi m.in. o tym, że:

- dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej.

- dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,

- rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,

- państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.

Jest lepiej, ale nie jest dobrze
Yoka Brandt, zastępca dyrektora generalnego UNICEF, podczas dziecięcego forum na Uniwersytecie Columbia mówiła niedawno, że nie można lekceważyć faktu, że “wciąż, w każdym kraju i w każdym regionie na świecie, wiele dzieci jest pozbawionych należytej opieki”.
Yoka Brandt

Aby spełnić założenia Konwencji musimy postawić przed sobą wyzwanie – myśleć i postępować w taki sposób, aby prawa dzieci, nawet tych, do których najtrudniej jest dotrzeć, nie były lekceważone.

Spada umieralność dzieci, rośnie poziom edukacji
Z danych UNICEF wynika, że od 1990 roku umieralność dzieci spadła o 49 procent. Pomimo to, wciąż około 17 tysięcy dzieci umiera każdego dnia na skutek chorób. Najbardziej narażone są dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia. Najczęstsze przyczyny to zapalenie płuc, biegunka i malaria, które powodują niemal połowę zgonów, a ponadto prowadzą do niedożywienia.

Liczba dzieci, które nie uczęszczają do szkół podstawowych zmniejszyła się przez ostatnie 25 lat prawie o połowę. Jednak nadal około 58 milionów dzieci (około 9 procent) nie ma dostępu do edukacji. Problemem jest również poziom nauczania – ponad 250 milionów dzieci nie uczy się podstaw czytania, pisania i liczenia. Liczba dzieci korzystających z edukacji przedszkolnej podwoiła się, osiągając na świecie 54 proc.

Z badań wynika, że od 2000 roku liczba dzieci pomiędzy 5 a 17 rokiem życia zmuszanych do pracy spadła o prawie jedną trzecią. Jednak w najsłabiej rozwiniętych krajach świata nadal pracuje co czwarte dziecko.

UNICEF w Polsce
UNICEF prowadzi szereg działań dobroczynnych, której celem jest poprawa losu dzieci. Osoby, które chcą pomóc znajdą informacje na stronach UNICEF.

Z okazji rocznicy Konwencji Naczelna Rada Adwokacka i UNICEF przygotowały wspólną akcję edukacyjną. W kilkudziesięciu szkołach ponadpodstawowych, które są członkami Klubu Szkół UNICEF, odbywają się w listopadzie i grudniu zajęcia o prawach dziecka. Spotkania będą prowadzone przez adwokatów pod hasłem „Masz prawo znać swoje prawa”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE