Odblaskowe ubrania to nie moda, tylko konieczność

Bez odblasków dzieci są niewidoczne na drodze
Bez odblasków dzieci są niewidoczne na drodze Fot. hoboton / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zgubiona dziecięca czapka, podarta rękawiczka lub za ciasny but z poprzedniej zimy to mogą być… dobre informacje! Świetna okazja, aby wymienić garderobę na taką, która ma odblaski. Gdy na drodze jest ciemno, “odblaskowe dzieci” są widoczne nawet z ponad 100 metrów! Poza tym od tej jesieni poza obszarem zabudowanym wszyscy - nie tylko dzieci - muszą nosić odblaski.

Bezpieczny, bo widoczny
W całej Polsce trwa kampania społeczna “Bezpieczny, bo widoczny”. Cel - przypominanie, że odblaskowe elementy w stroju dziecka to jeden z głównych elementów zwiększających ich bezpieczeństwo. Według policyjnych statystyk w zeszłym roku na polskich drogach zginęło ponad tysiąc pieszych, a prawie 9 tysięcy zostało rannych. Najwięcej tego typu wypadków miało miejsce w październiku, listopadzie i grudniu poza terenem zabudowanym.

Kampanię “Bezpieczny, bo widoczny” wspierają m.in. Karolina Malinowska, Omenaa Mensah, Artur Chamski i Paulina Holtz.

"Ja chcę takie świecące buty"
Na szczęście minęły już czasy, w których odblaski dla dzieci występowały tylko jako kółko lub miś na tornistrze i bardzo szybko się urywały albo pękały. Teraz odblaskowe może być prawie wszystko, co zakładają dzieci. Warto o tym pamiętać, wybierając ubrania na zimę. Czapki, rękawiczki, szaliki, kurtki oraz - co szczególnie ważne - buty.

“Ponieważ stopy i buty są w ciągłym ruchu, co powoduje, że same odblaski - a co za tym idzie - także i maszerujące dzieci, są widoczne dla kierowcy z dużo większej odległości” - mówi Katarzyna Gałązka , projektant marki BARTEK.

Na szczęście do odblasków nie trzeba jakoś specjalnie przekonywać dzieci. Większość po prostu je uwielbiają i same będą chciały w sklepie “tę czapkę co świeci”, albo fajne buty z świecącymi paskami. Cena ta sama, a o wiele bezpieczniej.


Bez odblasków mniejsze odszkodowanie
Oprócz bezpieczeństwa, jest też druga strona odblasków, a w zasadzie ich braku. Jeśli po zmroku w terenie niezabudowanym dojdzie do wypadku z udziałem pieszego to - jeśli ten ostatni nie miał odblasków - ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć wysokość odszkodowania z polisy OC kierowcy.

O tym jak bezpiecznie nosić odblaski oraz jakie kary są za ich brak można przeczytać w naszym serwisie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE