"Przeciwogniowy" sznurek nauczy bezpieczeństwa w czasie pożaru

Bezpiecznego zachowania w czasie pożaru trzeba uczyć od dziecka Fot. OakleyOriginals / http://bit.ly/1vHIfCd / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Długi kawałek sznurka - tyle wystarczy, aby nauczyć dziecko podstaw tego, co ma robić, gdy się pali. Sznurek musi być rozciągnięty ok. 50 centrymetrów nad podgłogą, a dziecko - musi przejść pod nim jak najszybciej na czworakach. Cudowna zabawa? Znakomity konkurs? Tak! A jednocześnie bezcenna nauka co robić, gdy się pali.

Bezpieczeństwo jak zabawa
Wystartował sezon grzewczy - o wypadki z ogniem łatwiej. Nie dotyczy to tylko domów z własnymi piecami, ale również wszystkich tych miejsc, które dogrzewane są wszelkimi piecykami i dmuchawami. Zresztą pożary zdarzają się wszędzie - o tych, w których giną dzieci media donoszą z zastraszającą i ponurą regularnością. Ostatnie miesiące to pożarny m.in. w Durach niedaleko Morąga (ginie matka i dwójka dzieci) i w Sochaczewie (zginęło dziecko). Oczywiście pożar pożarowi nie równy. Nie zawsze da się z niego bezpiecznie wydostać, nie zawsze należy zastosować takie same środki.

Ale podstawy bezpiecznego zachowania są bardzo proste, a jednocześnie łatwe i “wdzięczne” do nauki - nawet już dla 2-3 latków. Wspaniale można to zrobić organizując przeciwpożarowe zabawy i konkursy.

Na czworakach i w chowanego
Chodzenie na czworakach. Cała rodzina (!) przechodzi na czworakach pod sznurkiem i stara się trzymać głowę jak najniżej. W czasie pożaru trujące powietrze unosi się do góry - to znajdujące się niżej zwykle dłużej nadaje się do oddychania.

"Przeciwogniowe" zabawy to świetny sposób na naukę bezpiecznego zachowania w czasie pożaru

Zabawa w “odwróconego chowanego”. Dzieci chowają się w swoim pokoju, a na hasło “pożar!” muszą jak najszybciej wyjść ze swoich kryjówek i stanąć w widocznym miejscu. To dziecko, które przy okazji będzie pamiętało, żeby być na czworakach - dostaje dodatkowy punkt. Naturalna potrzeba dziecka, żeby schować się w momencie zagrożenia (pod łóżko, do szafy) stanowi wielkie zagrożenie dla jego życia. Strażacy, którzy docierają na miejsce pożaru często nie mogą po prostu odnaleźć - i uratować - dziecka.

Z kolei znalezienie i zapamiętanie drogi ewakuacyjnej (oczywiście na czworakach) to tak naprawdę dla dziecka mogą być wyścigi na czas. Wystarczy stoper i konkurs gotowy.

Starsze dzieci - więcej wiedzy
Powyższe rady to oczywiście absolutne minimum tego, co dziecko powinno wiedzieć o ogniu, ale trudno wymagać więcej od 3-latka. Czym dziecko starsze, tym więcej informacji rodzice powinny mu przekazywać na ten temat. Garść porad dotyczących bezpiecznego zachowania udostępniła na swoich stronach internetowych Państwowa Straż Pożarna.


Warto od czasu do czasu urządzać - zawsze niezapowiedziane - próbne alarmy przeciwpożarowe. Można wtedy zaobserwować, czy na okrzyk "pożar!" dzieci zachowują się tak, jak ich tego uczyliśmy. Bez wątpienia to również będzie dla dzieci wspaniałą zabawą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE