Nie ma kibica nad rodzica, czyli koszmar (niektórych) dzieci

Mądre kibicowanie to też sztuka
Mądre kibicowanie to też sztuka fot. 123rf.com
Dzieci uwielbiają piłkę nożną, a piłka nożna uwielbia dzieci. W “gałę” grają już nawet trzylatki, bo żeby strzelić celnie do bramki nie trzeba miesięcy ćwiczeń i udaje się to wielu. Nic dziwnego, że piłka nożna to najpopularniejszy sport wśród dzieci i młodzieży. A więcej dzieci na treningach, to jednocześnie więcej rodziców oglądających i komentujących osiągnięcia sportowe synów i córek. Niestety - nie zawsze to dzieciom pomaga, a nierzadko przeszkadza.


Boom na piłkę nożną
Prawdziwą miłość dzieci do piłki wykorzystują mnożące się szkółki piłkarskie. Te prywatne i te przy większych klubach są w prawie każdym mieście i miasteczku. Do niektórych można zapisywać dzieci nawet przed ukończeniem trzeciego roku życia.


Dziecko na treningu, to rodzice przy treningu. A emocje wśród rodziców są często większe niż u dzieci. Dlatego niektóre kluby przygotowały dla rodziców własne regulaminy, taki swoisty kibicowsko-rodzicielski savoir-vivre. Warto poznać te zasady, bo bez nich łatwo zamienić trening dziecka w jego koszmar.

Druga grupa - przeciwieństwo pierwszej, to rodzice, którzy oddają dziecko trenerowi i znikają, pojawiając się dopiero tuż przed zakończeniem treningu. Najczęściej odpalają w pobliskiej kawiarence laptopa i pracują.

Trzecia - grupa idealna, choć rzadka - to rodzice jak z regulaminu. Wspierają dziecko kiedy trzeba, nie przeszkadzają i mają super relacje z trenerem. A przede wszystkim - dopingują drużynę, a nie tylko własne dziecko.

Nie tylko piłka nożna
Kodeks rodzica-kibica dotyczy nie tylko Polski i nie tylko piłki nożnej. Można go z powodzeniem stosować na całym świecie i w większości dyscyplin. Inaczej, popołudniowy trening syna może się skończyć tak, jak na poniższym filmie, gdzie jeden z ojców ewidentnie nie opanował emocji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć