Śmiertelnie niebezpieczne zabawy z prądem. Dzieci same nie nauczą się bezpiecznego korzystania z elektryczności

Prąd jest niebezpieczny, lecz potrzebny. Trzeba się nauczyć, jak bezpiecznie z niego korzystać.
Prąd jest niebezpieczny, lecz potrzebny. Trzeba się nauczyć, jak bezpiecznie z niego korzystać. Fot. Nomad Tales / http://bit.ly/1xUwjjq / CC BY-SA / http://bit.ly/CC-BY-SA-2
Nieszczęśliwy wypadek w Ostrołęce, w którym zostało rannych dwóch chłopców, zwraca oczy rodziców na zagrożenie jakim jest prąd. Ilu wypadków można by uniknąć dzięki prewencyjnej edukacji dzieci - nie wiadomo. Z pewnością jednak z Polsce prąd jest tematem często pomijanym przez rodziców lub traktowanym ex cathedra.

Do wypadku doszło w godzinach wieczornych na ul. Modrzejewskiej. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce w wypowiedzi dla TVN24 poinformował, że chłopcy znajdują się w szpitalu z poparzeniami ciała.
asp. Sylwester Marczak
Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej w Ostrołęce

Przed godziną 19 dwóch chłopców bawiło się przy ulicy Modrzejewskiej. Znajduje się tam wykopana przez budowlańców dziura, w której znajdowały się przewody elektryczne. Na tę chwilę nie wiemy, jak mogło dojść do porażenia Czytaj więcej

Trwa postępowanie policji, które ustali jak i dlaczego znów doszło do nieszczęścia. Nasuwa się jednak pytanie, czy dobra edukacja dzieci, mogłaby zapobiec tragedii? Bez względu na to jakie były okoliczności zdarzenia, gdyby chłopcy mieli świadomość niebezpieczeństwa i jasno ustalone własne granice, gdzie kończą się żarty - być może ta historia skończyła by się inaczej.

Nie dotykaj, bo cię kopnie!
Klasyka gatunku wśród rodzicielskich ostrzeżeń. Tylko czy jest to wartościowy komunikat dla dziecka? W ogóle nie jest to jasny przekaz. Bo co to oznacza? Kopnie, porazi? Im mniejsze dziecko, tym mniej rozumie co kryje się za słowami dorosłych. Natomiast owoc zakazany smakuje najlepiej.

Większość rodziców zastanawia się czy warto uczyć dzieci obsługi urządzeń elektrycznych, czy dopiero wtedy sami niepotrzebnie nie zainteresują pociechy np. gniazdkami elektrycznymi.

Edukować, tłumaczyć, pokazywać
Dla dzieci najcenniejsza jest wiedza namacalna, poparta doświadczeniem i obrazem. Świat fizyki pełen jest zagadek. Niektóre z nich mogą się okazać śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka. Skoro ptaki mogą dotykać przewodów wysokiego napięcia, małe dziecko nie widzi w nich zagrożenia.


Nauka bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych jest w Polsce bardzo zaniedbana. Zawsze należy zadbać o zabezpieczenie gniazdek elektrycznych i niebezpiecznych przewodów przed najmłodszymi, to jednak nie zwalnia z odpowiedzialności za nauczenie dziecka, jak poruszać się we współczesnym świecie.

Przeczytaj i skorzystaj z praktycznych wskazówek: Prąd - jak ustrzec dziecko przed niebezpieczeństwem, opowiada pedagog i pasjonat - dr Jan Amos Jelinek

Źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE