Pięknie przybrany stół, na nim parujące półmiski, wokół stołu rodzina w komplecie – mama, tata, dzieci. Maluchy oczywiście siedzą spokojnie i z apetytem zajadają to, co znajduje się na ich talerzach. Taki obrazek to prawdziwa sielanka, w realnym życiu – niemożliwa.
Gdzie je znajdziemy naturalne probiotyki dla dzieci? Podawać probiotyki czy prebiotyki dla naszych dzieci?
Alergia pokarmowa u kobiet w ciąży, a późniejsza alergia u niemowlaka. Testy na alergię pokarmową, czy i kiedy warto wykonywać.
Jak przyrządzić mięso wołowe, kiedy na obiad mięso mielone? Czy warto wprowadzić do diety dziecka rzadszy typ jak dzikie mięso typu sarnina?
Nasze babcie traktowały ją niegdyś jak rodzinne klejnoty i trzymały na specjalne okazje, cały czas martwiąc się jednak o to, czy nic tym skarbom się nie stanie. Na szczęście my nie musimy już mieć takich dylematów, bo choć porcelana nie straciła nic ze swojego piękna i szlachetności, zmieniły się zarówno czasy, jak i podejście do ''białego złota''.
Ten problem od wielu lat dzieli lekarzy i kobiety karmiące piersią. Zdania są podzielone, bo ile opinii, tym większy bałagan w głowach.
Kojarzycie duże pojemniki z wielokolorowymi żelkami przy kinowych kasach, na wyspach w galeriach handlowych, przy deptakach w kurortach? Łopatka, trochę papierowych bądź plastikowych torebek. Za kilka złotych można zafundować sobie słodko kwaśną małą przyjemność. Brzmi kusząco?
Składnik, który jest powszechnie znany ze swoich prozdrowotnych właściwości, może okazać się zagrożeniem dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.
Przepis na wegetariańskie i bezglutenowe ciasto. Mmm... jest pyszne!
Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko walczyło z nadwagą. Zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym życiu.
Wszystkie te produkty znajdują się w naszej kuchni. Każdy z nich sam w sobie jest dobry, zdrowy i wartościowy, ale jedząc je w parach, ich składniki odżywcze będą efektywniej wchłaniane.
Bigos z wigilijnego stołu na talerz maluszka? Dlaczego nie! Kiedy jesteśmy rodzicami w tych kilka świątecznych dni możemy mieć wątpliwości w kwestii podawania dziecku konkretnych potraw. Nie musi tak być. Wspólnie z dietetyczką Katarzyną Błażejewską-Stuhr podpowiadamy czym się kierować przy wyborze dań dla malucha, który zaczął przyjmować stałe pokarmy.
Wydawać by się mogło, że mycie warzyw i owoców to najprostsza rzecz na świecie. Ostatnio, zmotywowana postanowieniem zdrowego odżywiania się zarządziłam, że od teraz w domu jemy ich zdecydowanie więcej. Chciałam sprawdzić, czy myję owoce i warzywa w odpowiedni sposób i niestety, szybko się zorientowałam, że bardzo mało wiem na ten temat!
Kurczak, indyk i marchewka – to najczęściej pierwsze produkty jakie podajemy swoim , gdy zaczynamy rozszerzać im dietę. Tymczasem według raportu opublikowanego przez coraz więcej zwierząt hodowlanych ma w swojej paszy ogromną ilość antybiotyków, trzykrotnie przekraczającą...
Zakupy przed świętami, imieninami czy innymi większymi uroczystościami zwykle robimy z wyprzedzeniem, nawet tygodniowym. Jak wiadomo, przy dzieciach dobre planowanie to podstawa.
Każda mama zwraca uwagę na to, co je jej rodzina. Zdrowie dzieci jest dla nas szczególnie ważne. A w zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw.
I nie chodzi tylko o słodycze – zapewne takie mieliście pierwsze skojarzenie. Owszem, lista przekąsek, czy napojów z dużą zawartością cukru, którymi w reklamach i sklepach bombardowane są nasze dzieci, jest naprawdę długa, ale sprawa jest znacznie poważniejsza. Sztuczne barwniki i...
Często pary, które zaczynają myśleć o dziecku, postanawiają poprawić swój sposób odżywiania się. I tu bardzo łatwo wpaść w pułapkę sprzeczności. Jedna znana polska dietetyczka nakazuje jeść codziennie twarożek z lnianym olejem, inna surowo zabrania nabiału i stawia na warzywa. A może zdrowe są soki owocowe z obowiązkowym dodatkiem jarmużu lub tylko surowe jedzenie wzorem przodków? Ryby to samo zdrowie czy trucizna? Węglowodany to wróg czy przyjaciel? Od mleka będziesz wielki czy wiecznie zasmarkany? Jak tu nie zwariować i chcąc być w zgodzie z tymi zaleceniami nie zagłodzić się na śmierć?
Pamiętam te czasy, kiedy uważano, że miód jest dobry na wszystko. I dla wszystkich. Nic bardziej mylnego. Jasne, jeśli jesteśmy dorosłymi ludźmi, trzydziestoparolatkami, którzy miód wcinali całe życie, zarówno łyżkami, w domowej roboty syropach, dodawali go do herbaty i polewali nim...
Jeżeli starasz się zajść w ciążę lub dopiero zamierzasz zacząć się starać, to musisz wiedzieć, że twoja waga może mieć ogromny wpływ na problemy z poczęciem dziecka. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być czynnikami zaburzającymi płodność. Nie chodzi o to, żeby mieć idealną figurę i wpisywać się w tabelki dietetyków, tylko o uświadomienie sobie, że prawidłowa waga ciała jest dowodem na to, że organizm jest w dobrej kondycji. Zgodnie z badaniami lekarzy najlepsze do zajścia w ciążę BMI, czyli współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach, wynosi pomiędzy 19 a 24.
Mam wrażenie, że ten temat dotyczy coraz większej ilości rodziców. Co jakiś czas spotykam się z historiami przerażonych mam, że ich dziecko nie chce nic jeść. Żeby jednak być z Wami już na wstępnie zupełnie szczerą i obedrzeć co niektórych rodziców ze złudzeń (przepraszam za bycie brutalną, ale nie chcę Was dłużej mamić i jak zwykle chcę Was sprowokować do zadania sobie kilku trudnych pytań) dodam, że jedno słowo w powyższym opisie nie jest zgodne z rzeczywistością. Chodzi o niewinne słowo ‘nic’. Bo gdyby się tak lepiej przyjrzeć całej sytuacji, to okaże się, że dziecko nie chce nic jeść… poza słodyczami… Brutalna prawda?
Czy to lato, czy to zima, dzień śniadaniem się zaczyna – przynajmniej powinien. Szczególnie u szacownych homo sapiens wyrażających swoje emocje ciałem i wylewających siódme poty na treningach... Można powtarzać do znudzenia, że to najistotniejszy posiłek w ciągu dnia. Jak jednak przekonać osobnika, który ostatnią czynnością o jakiej myśli po przebudzeniu jest po pierwsze: wymyślenie co na to śniadanie zje, po drugie: przygotowanie i po trzecie - skonsumowanie? Ranne ptaszki mają z tym raczej mało kłopotów. W gorszej sytuacji są leniwce wylegujące się do bliżej nieokreślonych godzin w łożu...
Pamiętam dokładnie czas, gdy zaczęłam się zdrowo odżywiać. Było to trzy lata temu, kiedy nagle dowiedziałam się, że mam cukrzycę ciążową. Jak to możliwe, że ta cukrzyca mnie w ogóle dopadła?? Przecież nigdy nie miałam większych problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. A to, że objadałam się słodyczami, jadłam dużo smażonych rzeczy, dużo wyrobów z białej mąki, czy relatywnie mało warzyw, to była zupełnie inna sprawa. Sprawa, o której wolałam nie pamiętać. Szczęśliwie dla mnie cukrzyca ciążowa była faktem. Wreszcie przyszedł taki moment, że musiałam bliżej przyjrzeć się temu, co nakładam na swój talerz. Na początku wcale nie było łatwo. Stare nawyki i uzależnienia (w tym uzależnienie od słodyczy!) nie pozwalały o sobie zapomnieć. Już wiedziałam, że lepiej unikać wyrobów z białej mąki, ciężkich i tłustych smażonych posiłków, olejów kiepskiej jakości. Wiedziałam, że warto jeść jak najmniej przetworzony pokarm (wędlina i żółty ser kiepsko wpisywały się w tą koncepcję) i postawić na warzywa, kasze i zdrowe tłuszcze. Wiedziałam to wszystko a jednak… no właśnie, gdy przychodziła pora przygotowania śniadania, czy kolacji miałam spory problem. No bo czym zastąpić kanapkę? Przecież to bardzo naturalne w naszym kraju, że gdy przychodzi poranek albo wieczór, na stole ląduje chleb, bułki, masło, wędlina i ser oraz na pocieszenie plasterek ogórka czy pomidora.
Jedzenie odgrywa ważną rolę w naszym życiu - jest nie tylko paliwem dla naszego ciała, ale też ważnym czynnikiem społecznym, bo z przyjemnością widzimy się z najbliższymi przy wspólnym stole. Brak odpowiedniej i zbilansowanej diety prowadzi do różnego rodzaju nieprawidłowości - od otyłość aż po problemy z płodnością. W ciąży jedzenie odgrywa jeszcze większą rolę, bo karmimy i siebie, i maleństwo, które potrzebuje pożywienia, aby się rozwijać i budować ciągle rosnący organizm.
Szukasz przepisu na zdrowy wypiek dla Twojego malucha czy starszaka? Twoje dzieci uwielbiają łakocie, ale masz dosyć tych wszystkich, sztucznych batoników i tłustych ciast? A może sama masz ochotę coś przekąsić, ale potrzebujesz, by nie było tylko pyszne, ale i zdrowe? Co powiesz na zdrowe, pyszne, słodkie i pożywne MUFFINY?
Chcesz odżywiać zdrowo dzieci? Oto kilka ulubionych, dziecięcych potraw przerobionych na wersje FIT, wszystkie bez dodatku cukru!!! Większość z twarogiem i płatkami owsianymi zamiast mąki pszennej!!!
Dzieciaki i jedzenie - temat, który u wielu rodziców budzi żywe zainteresowanie. Nakłonienie dzieciaków do jedzenia bywa prawdziwym wyzwaniem, a czasami nawet istną katorgą - kto ma w domu grymaszącego, niechętnego do kulinarnych eksperymentów malucha, ten dobrze wie, o czym mowa. Marzeniem rodziców jest, by ich latorośl zjadała ze smakiem cały posiłek i nie grymasiła nad swoją porcją surówki, ale droga do jego spełnienia często prowadzi ich przez zachowania, które tylko pozornie wydają się dobrą metodą.
Pięknie przybrany stół, na nim parujące półmiski, wokół stołu rodzina w komplecie – mama, tata, dzieci. Maluchy oczywiście siedzą spokojnie i z apetytem zajadają to, co znajduje się na ich talerzach. Taki obrazek to prawdziwa sielanka, w realnym życiu – niemożliwa.
Gdzie je znajdziemy naturalne probiotyki dla dzieci? Podawać probiotyki czy prebiotyki dla naszych dzieci?
Alergia pokarmowa u kobiet w ciąży, a późniejsza alergia u niemowlaka. Testy na alergię pokarmową, czy i kiedy warto wykonywać.
Jak przyrządzić mięso wołowe, kiedy na obiad mięso mielone? Czy warto wprowadzić do diety dziecka rzadszy typ jak dzikie mięso typu sarnina?
Nasze babcie traktowały ją niegdyś jak rodzinne klejnoty i trzymały na specjalne okazje, cały czas martwiąc się jednak o to, czy nic tym skarbom się nie stanie. Na szczęście my nie musimy już mieć takich dylematów, bo choć porcelana nie straciła nic ze swojego piękna i szlachetności, zmieniły się zarówno czasy, jak i podejście do ''białego złota''.