Zapytaliśmy o profilaktykę próchnicy. Posłuchajcie odpowiedzi i sprawdźcie swoją wiedzę w quizie
Redakcja MamaDu
12 listopada 2024, 08:12·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 listopada 2024, 08:12
Aż 90 proc. Polaków cierpi na próchnicę. Niektórzy bagatelizują drobne ubytki, bo ząb na tym etapie nie boli. Z kolei niektóre osoby z zaawansowaną próchnicą uważają, że nie ma już sensu ratować zęba. Tymczasem eksperci podkreślają, że w każdym wieku i na każdym etapie tej choroby można i należy zapobiegać jej rozwojowi. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest świadomość Polaków na temat profilaktyki próchnicy.
Reklama.
Reklama.
Jakie czynności składają się na profilaktykę próchnicy? W jakim wieku powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty? Ile razy dziennie powinno szczotkować się zęby? Czy powinno leczyć się próchnicę zębów mlecznych? O to zapytaliśmy mieszkańców i mieszkanki Warszawy w sondzie ulicznej, którą przeprowadziliśmy we współpracy z marką elmex, aby popularyzować prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej.
Większość uczestników i uczestniczek sondy mówiła o myciu zębów rano i wieczorem, a nawet po każdym posiłku. Sporadycznie poruszano natomiast kwestię stosowania nici dentystycznej czy płynów do płukania jamy ustnej. Niektórzy wspominali, że pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa odbyli dopiero, gdy pociecha skończyła pierwszy lub drugi rok życia. Inni zaznaczali, że wtedy, gdy pojawił się pierwszy ząb.
Wielu zgodziło się ze stwierdzeniem, że powinno się leczyć próchnicę zębów mlecznych, ale nie przedstawiło argumentów, dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia dziecka. W ramach akcji zachęcającej do profilaktyki próchnicy wszyscy respondenci i respondentki, którzy zgodzili się udzielić nam wywiadu, otrzymali od nas w prezencie pasty do zębów z fluorem i szczoteczki elmex dla dzieci i dorosłych.
Sonda potwierdza, że nasza wiedza o zapobieganiu chorobom uzębienia wymaga korekty i uzupełnienia. Eksperci przypominają, że filarami profilaktyki są szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i czyszczenie nicią dentystyczną przestrzeni między nimi i na linii dziąseł. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, w przypadku dzieci przynajmniej co pół roku, a dorosłych raz w roku.
Szczególnie potrzebne jest upowszechnianie świadomości na temat ochrony zębów małych dzieci. Pierwsza wizyta malucha u dentysty powinna odbyć się, gdy wyrośnie mu pierwszy ząbek, czyli ok. 6. miesiąca życia. I najważniejsze – zęby mleczne, w których pojawiła się próchnica, należy zawsze bezwzględnie leczyć! A jak z waszą wiedzą na temat profilaktyki chorób jamy ustnej? Zachęcamy do rozwiązania poniższego quizu.