Narodziny mamy. W oczekiwaniu na dziecko pamiętaj też o tym, czego będziesz potrzebowała po porodzie
Redakcja MamaDu
23 września 2024, 14:36·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 września 2024, 14:36
W oczekiwaniu na narodziny dziecka skupiamy się na wyborze szpitala, przygotowaniach do porodu i kompletowaniu wyprawki dla noworodka. Tymczasem powinnyśmy zwracać uwagę na to, czego MY będziemy potrzebowały po porodzie. Można powiedzieć, że narodzinom dziecka towarzyszą narodziny mamy, która w pierwszych miesiącach funkcjonowania w tej roli, czyli w okresie połogu, również wymaga troski i opieki.
Reklama.
Reklama.
Poród oznacza początek okresu noworodkowego/niemowlęcego dla dziecka, dla mamy zaś połogu. Jest to trwający zazwyczaj ok. 2 miesiące po urodzeniu potomka okres, w którym organizm kobiety powoli wraca do stanu sprzed porodu, przechodząc intensywną regenerację. W jej trakcie zachodzi wiele zmian fizjologicznych, czynnościowych i anatomicznych w ciele kobiety, co może niestety wiązać się z różnymi dolegliwościami.
Pod względem fizycznym i emocjonalnym połóg może być zatem wymagającym czasem dla świeżo upieczonej mamy. Dlatego zawczasu (już w okresie ciąży) warto przygotować się na niego, a gdy dojdzie już do porodu, otoczyć również siebie opieką i szczególnie zadbać o własne zdrowie. Ta pamięć o własnych potrzebach powinna towarzyszyć przyszłym mamom już na etapie zakupów służących skompletowaniu wyprawki.
Okres połogu przynosi rozpoczęcie procesu laktacji, czyli wydzielania mleka. Produkcja pokarmu dla noworodka rozpoczyna się w ciągu kilku dni po porodzie, na ogół między drugim a piątym dniem. Młodym mamom przydadzą się zatem akcesoria ułatwiające karmienie. To nie tylko butelki i laktatory, ale także poprawiające komfort rozwiązania takie jak rogale, poduszki i biustonosze do karmienia oraz wkładki laktacyjne.
Czym są te ostatnie z wymienionych gadżetów? Wkładki laktacyjne to okrągłe/owalne ochraniacze, które wkłada się do miseczki biustonosza, aby zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniem przez wypływające mleko. Okazują się praktyczne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach laktacji, kiedy organizm kobiety "uczy się", ile pokarmu produkować. Przy obfitej laktacji powinny mieć superchłonny wkład i specjalną warstwę dystrybuującą ciecz.
Jednym z etapów połogu jest regeneracja dróg rodnych, dlatego warto zaopatrzyć się w rzeczy pomagające zadbać o higienę intymną w tym okresie. Należą do nich podkłady poporodowe, które wchłaniają wilgoć i chronią bieliznę przed zabrudzeniami. Można je też stosować ze specjalnymi majtkami siateczkowymi. Ważne, by miały podwyższoną chłonność, anatomiczny kształt, delikatne pokrycie i bezpieczne mocowanie.
W utrzymaniu podkładów poporodowych pomogą majtki siatkowe lub majtki poporodowe. Oprócz miękkości w dotyku i elastyczności najważniejsze jest to, żeby były one przewiewne. Właściwa cyrkulacja powietrza wspomaga bowiem proces gojenia się ran poporodowych. Należy też zwrócić uwagę na to, czy mają one certyfikat Oeko-tex (dowód wysokiej jakości produktów tekstylnych i włókienniczych stykających się ze skórą).
Wszystkie te rzeczy należy spakować do torby i zabrać ze sobą do szpitala razem z tymi dla malucha (obowiązkowo z pielęgnującymi mikrobiom skóry pieluszkami dla noworodka, bezzapachowymi chusteczkami nawilżającymi w 99 proc. na bazie wody i kosmetykami emolientowymi, które można stosować już od 1. dnia życia dziecka). I oczywiście później stosować je w domu, aby zachować konieczną do regeneracji higienę.
W połogu zachodzą ogromne zmiany w hormonach, które w połączeniu z fizycznym osłabieniem po porodzie, konfrontacją z rzeczywistością opieki nad noworodkiem i niekiedy presją społeczną na rolę matki mogą skutkować dużą zmiennością nastrojów (objawy tzw. baby bluesa). Kluczowa staje się więc troska także o swój stan psychiczny. Świadomość emocji, wsparcie partnera i dystans wobec perfekcjonizmu są tu wskazane.
Biorąc pod uwagę nie zawsze przyjemny proces regeneracji fizycznej oraz silne emocje pojawiające się w czasie połogu, młoda mama powinna szczególnie przestrzegać tzw. zdrowego stylu życia. Kiedy jest tylko taka możliwość, powinna odpoczywać i spać, wręcz wykorzystywać każdą okazję do chwili drzemki. Kolejna rekomendacja to urozmaicona dieta na czele z chudym mięsem, dużą ilością warzyw i owoców oraz płynów.
Wbrew pozorom kobieta w pierwszych tygodniach po porodzie nie musi rezygnować całkowicie z aktywności fizycznej. Trzeba tylko dostosować ruch do możliwości i stanu zdrowia. Możliwie codzienne spacery oraz ćwiczenia oddechowe i rozluźniające w domu na ogół wystarczą młodej mamie, by zadbać o swoje zdrowie. Dla bezpieczeństwa najlepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Z uwagi na duży wysiłek, jakim jest opieka nad nowo narodzonym dzieckiem, ważne jest, aby nie przemęczać się, tj. ustalić priorytety w codziennych obowiązkach domowych i nie przejmować się "niezrobieniem" wszystkiego. Partnerski model współopieki sprawdzi się i w tym przypadku z tym jednak zastrzeżeniem, że jeśli kobieta nie da rady zrobić czegoś, co wstępnie wydawało się jej możliwe, powinna o tym poinformować i należy ją wyręczyć.