Proste i sprawdzone ćwiczenia radzenia sobie z lękiem dla dzieci 6+ prezentuje książka "Świat na spokojnie", ciekawy i przystępny poradnik ze wskazówkami psycholożki Bárbary Tovar i ilustracjami rysowniczki Cristiny Picazo.
Proste i sprawdzone ćwiczenia radzenia sobie z lękiem dla dzieci 6+ prezentuje książka "Świat na spokojnie", ciekawy i przystępny poradnik ze wskazówkami psycholożki Bárbary Tovar i ilustracjami rysowniczki Cristiny Picazo. Caleb Woods / Unsplash

MATERIAŁ REKLAMOWY

REKLAMA

Lęk to jedna z trudniejszych emocji, z jakimi mierzymy się już w dzieciństwie. Szacuje się, że nie radzi sobie z nim 4 procent populacji dzieci na całym świecie. Przedłużające się stany lękowe nie pozostają obojętne na psychikę najmłodszych w dłuższej perspektywie. Powodując wzmożony niepokój i niską samoocenę, często przekładają się na niepowodzenia w szkole i problemy z budowaniem relacji z innymi dziećmi.

Kiedy dzieci przegrywają z lękiem, również ich rodzice przeżywają niełatwe chwile. Popadają bowiem we frustrację z powodu niemożności pomocy swoim pociechom. Potęguje ją nierzadko przekonanie, że bez specjalistycznej wiedzy psychologicznej na ten temat opiekunowie nie są w stanie nauczyć najmłodszych odpowiednich strategii lub metod, które mogłyby posłużyć do skutecznego zwalczania lęku.

logo
Alexandr Podvalny / Unsplash

Choć w niektórych sytuacjach rzeczywiście niezbędna okazuje się profesjonalna konsultacja psychologa czy psychoterapeuty, to w wielu przypadkach wystarczą proste ćwiczenia na koncentrację, uważność i wyciszenie. Zaprezentowane w przystępnej formie są na tyle łatwe, że dziecko może samo się ich nauczyć, a już na pewno przy wsparciu rodziców, którzy notabene też z nich mogą skorzystać, bo stany lękowe nie znają wieku.

Od czego można zacząć? Bárbara Tovar – pochodząca z Hiszpanii uznana psycholożka kliniczna zajmująca się sposobem funkcjonowania umysłu i emocji oraz autorka książki "Świat na spokojnie. Ćwiczenia pozwalające uwolnić się od lęku" – proponuje, by dzieci wyobraziły sobie swoje wnętrze jako wszechświat, w którym krążą trzy planety: umysł, ciało i działanie. Każdą z nich trzeba poznać i zbadać, aby móc walczyć z lękiem.

logo
Polska premiera książki "Świat na spokojnie", której autorką jest hiszpańska psycholożka kliniczna Bárbara Tovar, odbyła się 28 sierpnia 2024 roku. Poradnik zawiera ćwiczenia radzenia sobie z lękiem w trzech sferach: umysłu, ciała i działania. Wydawnictwo Czarna Owca

Planetę Umysł, na której mieszkają pozytywne i negatywne myśli, warto odwiedzić, aby wzmacniać przydatne emocje, a osłabiać te przeszkadzające. Dzięki odwiedzinom na Planecie Ciało można odkryć, jak się relaksować, oddychać i rozciągać się, by stawiać czoła wyzwaniom w dobrej formie fizycznej. Z kolei Planeta Działanie to miejsce, które uczy, jak mierzyć się otwarcie z problemami, zamiast chować głowę w piasek jak struś.

Jedno z ćwiczeń na Planecie Umysł polega na wyobrażeniu sobie swojego lęku jako osobistego potworka. Można go narysować i obkleić karteczkami z wypisanymi cechami wziętymi z odpowiedzi na takie pytania, jak np. "O czym myślę, kiedy się denerwuję lub boję?". Zwizualizowany i nazwany lęk łatwiej rozpoznać i pokonać. Również rodzice mogą mówić o nim do dziecka w trzeciej osobie np. "potworek X wiąże ci supełek w brzuchu".

logo
Przykładowa strona z książki "Świat na spokojnie. Ćwiczenia pozwalające uwolnić się od lęku". Wydawnictwo Czarna Owca

Bazowym ćwiczeniem do wykonania na Planecie Ciało jest przygotowanie przez dziecko atlasu swojego ciała. Dzięki niemu będzie można namierzyć miejsca, w których kryje się lęk i sprawić, by zniknął. Wystarczy narysować ciało w zeszycie, przypomnieć sobie uczucie lęku, zaznaczyć w atlasie części ciała, w których się go poczuło, a następnie przeprowadzić ich "masaż" oddechem, wyobrażając go sobie podczas wdechu-wydechu.

Natomiast na Planecie Działanie można wykonać np. ćwiczenie pod nazwą "Wodospad odwagi", w którym odwagę trenuje się niczym mięśnie. Dziecko wchodzi pod prysznic, oddycha spokojnie, uśmiecha się i kieruje do siebie pozytywne przekazy typu "mogę". Następnie odkręca zimną wodę, polewa nią stopy i kieruje strumień coraz wyżej, cały czas powtarzając budujący odwagę przekaz i pomagając sobie głębokimi oddechami.

logo
Przykładowa strona z książki "Świat na spokojnie. Ćwiczenia pozwalające uwolnić się od lęku". Wydawnictwo Czarna Owca

Więcej prostych i sprawdzonych ćwiczeń antylękowych dla dzieci 6+ odsłoni przed wami książka "Świat na spokojnie", ciekawy i przystępny poradnik ze wskazówkami psycholożki Bárbary Tovar i ilustracjami rysowniczki Cristiny Picazo. Tytuł, którego polska premiera odbyła się 28 sierpnia 2024 roku, zakupicie w rodzimych księgarniach stacjonarnych i internetowych dzięki uprzejmości Wydawnictwa ToTamto.