Jak, gdzie, kiedy, po co i za ile? - czyli wszystko o sanatoriach dla dzieci

Jakie dziecko może wyjechać do sanatorium na NFZ? Kto wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dla dzieci? Jakie choroby można leczyć w sanatorium u najmłodszych pacjentów? Ile trwa turnus i czy dzieci zawsze są pod opieką rodziców? Ile to kosztuje? - na te i inne pytania dotyczące wyjazdów dzieci na leczenie uzdrowiskowe odpowiedział Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek w najnowszym odcinku podcastu "Ważne, żeby było zdrowe".

Mimo że sanatoria kojarzą się raczej z osobami starszymi, to z leczenia uzdrowiskowego w sanatoriach lub w warunkach szpitalnych korzystać mogą również dzieci. Nie wszyscy rodzice małych pacjentów wiedzą o tym, jak skorzystać z takiego leczenia, jakie choroby mogą być skutecznie leczone w sanatorium, na jakie zabiegi można tam liczyć oraz ile to kosztuje.

Co więcej, nie wszyscy wiedzą, że na leczenie w sanatorium dzieci nie czekają w tak długich kolejkach, jak dorośli. Od złożenia wniosku do wyjazdu mija zwykle ok. 2 miesięcy.

O zasadach korzystania z sanatoriów na NFZ przez małych pacjentów opowiedział w najnowszym odcinku podcastu "Ważne, żeby było zdrowe" Paweł Florek, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ.

Jak wyjaśnił, tak samo jak w przypadku osób dorosłych, mali pacjenci w sanatorium mogą kontynuować leczenie, a NFZ finansuje leczenie uzdrowiskowe w warunkach szpitalnych lub w sanatorium. Jest więc ono bezpłatne dla małych pacjentów.

Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka, przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Jakie choroby można leczyć w sanatorium dziecięcym?

Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą:

  • choroby górnych dróg oddechowych
  • choroby dolnych dróg oddechowych
  • choroby ortopedyczno-urazowe
  • otyłość
  • choroby reumatologiczne.
  • – Najwięcej dzieci kontynuuje w sanatorium leczenie w przypadku chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, chorób reumatologicznych, chorób ortopedycznych i problemów po różnych urazach oraz coraz częściej dzieci z otyłością – wylicza Paweł Florek. Choroby te leczy się przy pomocy różnych zabiegów.

    W czasie pobytu w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dziecko może skorzystać między innymi z:

  • kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach,
  • kuracji pitnych i inhalacji,
  • natrysków,
  • biczów szkockich, masaży wodnych,
  • zawijań i okładów,
  • ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
  • ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
  • krioterapii,
  • masażu leczniczego,
  • gimnastyka indywidualnej i zbiorowej.
  • Ile trwa turnus w sanatorium?

    – To zależy. W ramach leczenia uzdrowiskowego szpitalnego to 27 dni i 66 zabiegów, w przypadku leczenia w sanatorium to 21 dni i realizowane są 54 zabiegi. Są to średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty – mówi nam Paweł Florek.

    Jak "dostać" sanatorium?

    W przypadku dzieci droga do wyjazdu jest taka sama, jak w przypadku dorosłych. Skierowanie może wystawić każdy lekarz, który ma kontrakt z NFZ; zarówno pediatra, jak i kardiolog, pulmonolog czy ortopeda dziecięcy. Skierowanie trafia do właściwego oddziału, gdzie jest rejestrowane i lekarza balneolog ocenia, czy w danym przypadku leczenie w sanatorium jest zasadne.

    W przypadku pozytywnej decyzji skierowanie trafia do kolejki, a rodzice dostają informację zwrotną o miejscu w kolejce i przewidywanym czasie wyjazdu.

    Co istotne, średni czas oczekiwania na wyjazd to ok. 3 miesięcy, czyli nie ma tu mowy o wielomiesięcznym oczekiwaniu na wyjazd.

    Leczenie uzdrowiskowe jest dostępne dla dzieci już od ukończenia 3. roku życia do 18 r. życia. Dla dzieci od 3 do 6. r. życia jest dostępne leczenie sanatoryjne, a dla dzieci od 3. do 18 r. życia – leczenie szpitalne. Młodsi pacjenci w wieku od 3 do 6 lat przebywają na leczeniu pod opieką rodzica, a opiekunowie mogą zmieniać się w trakcie turnusu.

    Dzieci w wieku szkolnym mają zapewnioną naukę na miejscu.

    Ile zapłaci rodzic za turnus w sanatorium?

    W przypadku dziecka, koszty leczenia i pobytu są finansowane przez NFZ. Gdy wymagany jest pobyt rodzica, pokrywa on koszt pobytu na miejscu oraz posiłków, a to zależy od stawek danego sanatorium.

    W przypadku dzieci nie ma też ograniczeń jeżeli chodzi o częstość wyjazdów, jeżeli lekarz zdecyduje, że potrzebny jest kolejny turnus.

    W ubiegłym roku z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ skorzystało 7,4 tys. dzieci.