Mówisz: wyprawka dla noworodka – myślisz: wózek spacerowy, łóżeczko, pieluszki, ubranka i pewnie wiele innych akcesoriów do pielęgnacji i karmienia dziecka. Oczywiście, wszystkie te rzeczy powinny znaleźć się na liście zakupów dla malucha. Koniecznie musisz jeszcze pamiętać o kosmetykach do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Co powinno się znaleźć w pierwszej kosmetyczce dziecka i dlaczego właśnie "to"?
Kompletując kosmetyczkę w ramach wyprawki dla noworodka, najpierw odkryj, dlaczego dziecięca skóra wymaga specjalnego traktowania i jakie zagrożenia na nią czyhają. Uzbrojony/a w taką wiedzę, będziesz musiał/a następnie wybrać odpowiednie kosmetyki, które sprostają tym wyzwaniom. Bo też niektóre produkty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku! Dlatego kupuj, dopytując nie tylko "co", ale także "dlaczego".
Pierwszą kosmetyczkę dziecka można opisać jako zestaw kosmetyków przystosowanych do delikatnej skóry dzieci już od pierwszych chwil po urodzeniu. Powinny one odpowiadać na specjalne potrzeby pielęgnacji oraz ochrony skóry najmłodszych: być oparte na niezbędnych składnikach pochodzenia naturalnego, złożone z łagodnych substancji roślinnych, wolne od substancji zapachowych i barwników, a także mieć potwierdzone w testach tolerancji bezpieczeństwo stosowania i najlepiej rekomendacje lekarzy.
Dlaczego kosmetyczka powinna być kompletowana według tych właśnie kryteriów? Dlaczego w ogóle stanowi tak ważny element wyprawki dla noworodka? Decydujące są tu przesłanki zdrowotne. Skóra dziecka w wieku 0-3 lat nie jest w pełni dojrzała (ma np. cieńszy naskórek ze słabiej rozwiniętym płaszczem hydrolipidowym od skóry osoby dorosłej) i nie posiada całkowicie wykształconych mechanizmów obronnych. Jest więc bardziej podatna na podrażnienia czy uszkodzenia, przez co musi być szczególnie przed nimi chroniona.
Naskórkowy płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed m.in. wysuszeniem. Dlatego potrzebne będą kosmetyki, które wspomogą jego odbudowę, zabezpieczając przed nadmierną utratą wody z naskórka. Do codziennej kąpieli dziecka można stosować
natłuszczająco-myjący olejek zawierający emolienty (np. olej słonecznikowy i olej jojoba), które spełniają właśnie taką funkcję. Utworzą one na skórze cienką odżywczo-ochronną warstwę.
W wanience czy pod prysznicem przyda się też
żel do kąpieli i szampon w jednym produkcie, ale taki, który nie naruszy warstwy ochronnej skóry i skompensuje wysuszające działanie wody. Rzecz w tym, by nie tylko mył delikatnie włosy i skórę, ale także był łagodny dla jej mikrobiomu (flory bakteryjnej). W jego składzie mile widziane będą więc inulina (działa osłonowo), gliceryna roślinna (nawilża) i syrop kukurydziany (koi).
Do codziennego stosowania rano i wieczorem, w tym do relaksującego masażu, miej pod ręką kosmetyk, który połączy funkcje nawilżające z ochronnymi. Dzięki temu skóra zachowa naturalną równowagę hydrolipidową, będzie mniej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, lepiej zniesie podrażnienia oraz stanie się gładka i miękka. Dlatego postaw na
mleczko do ciała z ceramidami, masłem shea i olejem canola.
Kompletowanie kosmetyczki dla noworodka musi też uwzględniać panaceum na powszechny problem, jakim są odparzenia okolic podpieluszkowych. Obowiązkowo powinien znaleźć się w niej kosmetyk, który z jednej strony będzie chronił skórę w tych wrażliwych miejscach, z drugiej koił obecne już podrażnienia i regenerował naskórek. Szukaj zatem
kremu z łagodząco-wzmacniającą lanoliną i roślinnymi emolientami.
A zdrowie skóry w ciągu dnia, zwłaszcza podczas spacerów i to na każdą pogodę? Tu skład kosmetyku powinien gwarantować wzmocnienie funkcji barierowych naskórka, ochronę skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (wiatr, niska temperatura, suche powietrze) i nawilżanie.
Krem do twarzy i rąk z gliceryną roślinną i olejami canola, jojoba i słonecznikowym podoła wszystkim tym zadaniom.
Pamiętaj też o ochronie skóry przed działaniem promieni słonecznych. U niemowląt wytwarza ona mniej melaniny (barwnika odpowiedzialnego za naturalną ochronę przed promieniami UV), co naraża ją bardziej na poparzenia słoneczne. Z tego powodu kosmetyczka powinna być zaopatrzona w krem
przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UVA+UVB. Masło shea i mleczko chufa w jego składzie wzmocnią tę "tarczę".
W skompletowaniu pierwszej kosmetyczki dziecka możesz zdać się w całości na markę Ziaja. W ofercie polskiego producenta kosmetyków znalazły się produkty do pielęgnacji skóry dziecka już od 1. dnia życia: olejek do kąpieli natłuszczająco-myjący, szampon + żel do kąpieli łagodny dla mikrobiomu skóry ciała i głowy, mleczko do ciała nawilżająco-ochronne, krem ultrakojący ochrona podpieluszkowa, krem ultrapielęgnujący do buzi i rączek na każdą pogodę oraz przeciwsłoneczny krem do twarzy SPF 50 ochrona wysoka.
Kosmetyki Ziaja Med dla dzieci są hipoalergiczne, czyli oparte na formułach opracowanych w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych na skórze. Dodatkowo przeszły testy tolerancji wykonane na skórze wrażliwej. W ich składzie dominują w ponad 90 proc. składniki aktywne pochodzenia naturalnego, od mleczka chufa, inuliny i gliceryny roślinnej, przez oleje słonecznikowy, canola, kukurydziany i jojoba, do ceramidów, masła shea (karite) i lanolinę. Więcej informacji o nich znajdziesz
pod tym adresem.
Artykuł powstał we współpracy z Ziaja