Ciągle choruje i jest zmęczone? To mogą być objawy niedoboru jednej witaminy
Iza Orlicz
06 grudnia 2021, 11:03·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 grudnia 2021, 11:03
Nie zawsze łatwo jest rozpoznać, gdy u naszego dziecka występuje niedobór witaminy A, bo objawy nie są charakterystyczne. Może mieć przesuszoną skórę, większą podatność na infekcje, brak apetytu czy łamliwe paznokcie, ale mogą też występować zaburzenia widzenia. Dlaczego witamina A jest tak ważna i jak ją uzupełnić?
Reklama.
Niedobór witaminy A u dziecka daje niezbyt charakterystyczne objawy: to przede wszystkim wysuszona skóra i większa podatność na infekcje.
Warto przyjrzeć się codziennej diecie dziecka, bo niedobór tej witaminy niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Te produkty są bogatym źródłem witaminy A.
Przede wszystkim kojarzymy witaminę A z jej wpływu na włosy, paznokcie i wygląd skóry. Pobudza syntezę kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i gładka, wpływa też na proces tworzenia melaniny, dlatego świetnie wyrównuje jej koloryt.
Witamina A – objawy niedoboru
Jednak w przypadku dzieci witamina A spełnia jeszcze inne, bardzo ważne funkcje. Bierze udział w rozwoju kości, przyczynia się więc do prawidłowego wzrostu dziecka, kształtuje wzrok, wpływa na procesy hormonalne i przyswajanie żelaza.
Niedobór witaminy A nie zawsze łatwo stwierdzić, bo tego typu objawy mogą występować też przy innych dolegliwościach. Te najbardziej typowe to: przesuszona skóra, głównie na łokciach i kolanach, suchość gałek ocznych, co objawia się tym, że gdy dziecko płacze, może mieć bardzo mało łez, większą podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne, brak apetytu czy łamliwe paznokcie.
Mogą też występować zaburzenia widzenia oraz ogólne zmęczenie. Dlatego, gdy dziecko ma któreś z tych objawów, warto przyjrzeć się codziennej diecie.
Witamina A - w jakich produktach występuje?
W jakich produktach znajdziemy najwięcej witaminy A? W tłustych rybach, mleku i produktach mlecznych (np. serach), żółtkach jajek, marchwi, szpinaku, pomidorach, dyni, brokułach, czerwonej papryce, arbuzach czy pomarańczach.
Najlepiej niedobór witaminy A uzupełnić właśnie dietą, bo wtedy organizmowi najłatwiej odpowiednio ją zagospodarować. Ewentualny nadmiar witaminy A zostanie zgromadzony w wątrobie "na zapas”.
Jakie jest zapotrzebowanie dziecka na witaminę A? Według Instytutu Żywności i Żywienia wynosi ono: od 1. do 3. roku życia – 400 µg (mikrokramy), od 4. do 6. roku życia – 450 µg, od 7. do 9. roku życia – 500 µg, od 10-12 roku życia – 600 µg, potem między od 13. do 18. roku życia – chłopcy między 600 µg - 900 µg, a dziewczęta – 700 µg.
Nie powinniśmy też samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem podawać preparatów z tą witaminą, bo jej nadmiar też może wywołać skutki uboczne w postaci zażółcenia skóry, bólów głowy czy nadpobudliwości. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasze dziecko nie ma czasem niedoboru witaminy A, najlepiej wykonać badanie krwi, a wtedy pediatra ustali odpowiedni jadłospis lub przepisze suplement diety i określi prawidłowe jego dawkowanie.