Dziecku pękają kąciki ust? Może brakować mu tej jednej witaminy
Iza Orlicz
16 listopada 2021, 12:22·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 listopada 2021, 12:22
Twoje dziecko mówi, że kłuje bądź piecze je w kącikach ust? Nie może szerzej otworzyć buzi, bo skarży się na ból, do tego kąciki ust są zaczerwienione i popękane? To zajady, które niestety często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną ich występowania u dziecka może być brak konkretnych witamin.
Reklama.
Zajady to stan zapalny w obrębie ust, zwykle bardzo bolesny, bo w kącikach ust robią się ranki.
Przyczyn powstawania zajadów jest kilka, ale często wynikają one z niedoboru witamin.
Na zajady możesz zastosować skuteczne domowe sposoby.
Zajazdy to nic innego jak stan zapalny w obrębie ust. Zmiany skórne obejmują przede wszystkim kąciki, które mogą być zaczerwienione, obrzęknięte, z czasem mogą się robić niewielkie, ale bolesne ranki, które nie tylko utrudniają otwieranie ust, ale też jedzenie.
Zajady u dziecka - przyczyny ich powstawania
Przyczyn powstawania zajadów u dziecka może być wiele. Czasem do zakażenia dochodzi, gdy maluch weźmie brudną rączkę lub zabawkę do buzi, doprowadzając do infekcji grzybiczej czy bakteryjnej w obrębie jamy ustnej.
Czasem długotrwałe oblizywanie spierzchniętych ust na zewnątrz, zwłaszcza gdy jest zimno może doprowadzić do pojawienia się zajadów, innym razem wystarczy ogólne osłabienie czy mniejsza odporność organizmu.
Gdy jednak zajady u dziecka mają tendencję do nawracania, warto przyjrzeć się naszemu jadłospisowi. Okazuje się, że często za pojawianie się zajadów odpowiada niedobór witamin. Jakich? Przede wszystkim witaminy B2, zwanej też ryboflawiną.
Zajady - niedobór witamin
Witamina B2 przyczynia się do zachowania prawidłowego stanu błon śluzowych w organizmie oraz wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu żelaza. Jest odporna na działanie wysokich temperatur, więc raczej łatwo ją dostarczyć z pożywieniem, jeśli oczywiście jemy produkty, w których występuje.
Najlepszym jej źródłem jest mięso i drób, ziemniaki, groch, fasola, ziarna zbóż oraz mleko i przetwory mleczne oraz jajka. Warto więc zwrócić uwagę, czy w diecie naszego dziecka nie brakuje tych produktów.
Czasem za pojawienie się zajadów odpowiada też niedobór innej witaminy, a mianowicie witaminy C oraz mikroelementów: żelaza i cynku. W sezonie jesienno-zimowym często nasz jadłospis jest nieco bardziej uboższy w warzywa czy owoce, dlatego warto zwrócić uwagę, czy na pewno dostarczamy naszym dzieciom odpowiednią porcję codziennych witamin.
Zajady - domowe sposoby
Jak leczyć zajady u dziecka? W aptece są dostępne maści bez recepty (zwróć tylko uwagę na wiek, od którego mogą być stosowane). Można też wypróbować skutecznych domowych sposobów.
Jeśli twoje dziecko lubi miód, nakładaj go odrobinę w kąciki jego ust tuż przed pójściem spać. Ma on właściwości przeciwzapalne i regenerujące, dlatego po kilku dniach stosowania ranki po zajadach powinny zacząć się goić.
Możesz też smarować kąciki ust oliwą z oliwek lub wazeliną – dzięki temu nie będą tak wysuszone i staną się mniej bolesne. Warto mieć też pod ręką aloes. Odetnij liść, przetnij go na pół i sokiem z aloesu przykładaj do kącików ust. Działa on odkażająco, nawilża i regeneruje skórę.