Czujesz się nieprzygotowana? Przed narodzinami dziecka czuje się tak większość z nas
Artykuł PR-owy firmy Nestlé
10 sierpnia 2021, 16:23·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 sierpnia 2021, 16:23
Czujesz się „nieprzygotowana” do macierzyństwa? Nawet jeśli Twoja odpowiedź to „tak”, naprawdę nie musisz się martwić. Przed przyjściem na świat nowego członka rodziny czuje się tak większość z nas.
Reklama.
Co więcej, jak wynika z badania Parenting Index zrealizowanego przez agencję badawczą Kantar na zlecenie Nestlé, aż 61% rodziców uważa, że rodzicielstwo okazało się trudniejsze niż myśleli. Co zrobić, aby w nową rolę wejść z większą pewnością siebie?
Przede wszystkim uwierz w siebie
Pamiętaj, że wraz z narodzinami dziecka rodzą się także jego mama i tata. To rodzice są dla maleństwa najważniejsi i będą z nim każdego dnia – obserwując cykl dnia malucha, jego nastroje czy preferencje. Te wspólne chwile pozwolą wam nauczyć się siebie wzajemnie, wypracować wasz wspólny rytm. Pamiętaj, to właśnie to doświadczenie daje najcenniejszą wiedzę o rodzicielstwie – dotyczy bowiem twojego dziecka, nie tego z podręcznika.
Odrzuć perfekcjonizm
W pierwszych miesiącach z pewnością zaskoczy cię to, jak rodzicielstwo pochłania. Możesz mieć wrażenie, że wspólnie z partnerem nie jesteście w stanie nic dokończyć – wyzwaniem staną się podstawowe czynności jak gotowanie, posprzątanie czy zrobienie prania. Co może pomóc ci nie przejmować się tym zbytnio? Zadaj sobie pytanie, co dla dziecka jest ważniejsze: czy chwile czułości, wspólna zabawa, kąpiele i bliskość, czy wyprasowane ubranka?
Weź poprawkę na social media
Przygotowując się do rodzicielstwa, bardzo często podglądamy życie znanych mam w mediach społecznościowych. Warto jednak pamiętać, że łatwo możemy tam natrafić na wyidealizowany obrazek, mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście, oglądanie pięknych, rodzinnych zdjęć to nic złego. Warto jednak mieć na uwadze, że to co prezentuje nam Instagram to jedynie wycinek codzienności.
Zdobywaj wiedzę i konsultuj się z ekspertami
Na samym początku rodzicielskiej drogi naturalne jest to, że nie na wszystkim się znamy i nie na każde pytanie mamy odpowiedź. Dlatego daj sobie przestrzeń na zadawanie pytań, jeśli potrzebujesz pomocy. Jak pokazują wyniki badania Parenting Index, rad najczęściej (61%) poszukujemy u pracowników ochrony zdrowia. Jednak w dobie pandemii, a tym samym ograniczonego dostępu do specjalistów, możesz mieć z tym trudność. A przecież wątpliwości i niepokoje mogą pojawić się w każdym momencie, nawet tym najbardziej niespodziewanym. Istnieją na szczęście alternatywne sposoby, by skonsultować się z ekspertem. Przykładem jest Strefa Eksperta – bezpłatna funkcjonalność w ramach programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&Me, dzięki której opiekunowie mają stały dostęp do konsultacji ze specjalistami. Po dołączeniu do programu zyskasz możliwość darmowych konsultacji ze specjalistami w różnych dziedzinach: psychologii, edukacji laktacyjnej, dietetyki, neurologopedii czy położnictwa. Porady odbywają się w pełni zdalnie, dzięki czemu nie musisz martwić się ani o logistykę, ani o godzinę – swoje pytanie możesz wysłać dosłownie z każdego miejsca i o każdej porze dnia. Masz dodatkowe wątpliwości? Możesz śmiało podzielić się nimi w kolejnej wiadomości.
Program Nestlé Baby&Me umożliwia też korzystanie m.in. z bezpłatnych e-booków, przepisów, jadłospisów czy filmów dotyczących opieki nad dzieckiem - wystarczy zarejestrować się na stronie: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/.
Każdy rodzic jest inny i każde dziecko jest inne, dlatego w materiałach znajdziesz informacje, które pomogą ci niezależnie od Twojego stylu rodzicielstwa. Bez znaczenia czy decydujesz się na karmienie piersią, mieszane czy karmisz samą butelką; nie ważne, czy korzystasz z tradycyjnej metody rozszerzania diety czy BLW; czy będziesz korzystać ze „słoiczków” czy może wolisz samodzielnie gotować dla dziecka. Eksperci programu zawsze są po to, by Ci pomóc.
Znajdź wsparcie innych rodziców
Mimo tego że żyjemy w „globalnej wiosce” i teoretycznie możemy być w stałym kontakcie nawet z osobą na drugim końcu świata, bardzo często pierwsze chwile rodzicielstwa są naznaczone samotnością. W badaniu Parenting Index aż 41% rodziców wskazało, że czuje się samotnych w pierwszych miesiącach po przyjściu na świat dziecka. Poza spotkaniami z najbliższymi i rodziną warto poszukać także miejsca, w którym możesz podzielić się swoimi wątpliwościami czy przemyśleniami z innymi rodzicami. Takiego jak specjalna grupa na Facebooku Nestlé Baby&me - od mam dla mam, jest to przestrzeń, gdzie możesz wymieniać się z innymi swoimi doświadczeniami i znaleźć wsparcie, którego potrzebujesz.
Chcesz poznać inne rady dla początkujących rodziców? Wysłuchaj naszego podcastu, w którym psychoterapeutka par Marlena Ewa Kazoń podpowiada, jak odnaleźć się w nowej roli.