![Związek między karmieniem piersią a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).](https://m.mamadu.pl/3b6ff10e13fc70058ba0e87e57f9b320,1680,0,0,0.jpg)
Karmienie piersią co najmniej przez dwa miesiące zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) niemal o połowę – wynika z padania opublikowanego w magazynie „Pediatrics”.
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest główną przyczyną zgonów wśród niemowląt. Nasze badania wykazały, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS. Wyłączne karmienie piersią wzmacnia ten efekt.
Autorzy badania przeanalizowali dane dotyczące karmienia piersią z ośmiu krajów. Analiza wykazała związek pomiędzy sposobem karmienia dziecka a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Badacze odkryli, że karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące zmniejsza ryzyko SIDS o 40 proc., karmienie co najmniej cztery miesiące zmniejsza ryzyko o 60 proc., a karmienie powyżej pół roku – o 64 proc.
Nie zauważyliśmy żadnych różnic pomiędzy wyłącznym a częściowym karmieniem piersią, z użyciem mieszkanki. Jeśli matka karmi dziecko i piersią, i mlekiem modyfikowanym, i tak zapewnia dziecku ochronę i zmniejsza ryzyko SIDS.
Chociaż badacze wykazali związek między długością karmienia a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, nie wiedzą, dlaczego karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS. Mamy, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią, powinny pamiętać o innych czynnikach minimalizujących ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. O czym należy pamiętać?
2. Wietrz pokój, w którym śpi dziecko.
3. Nie wkładaj do łóżeczka żadnych zbędnych przedmiotów, takich jak maskotki czy kocyki.
4. Nie przykrywaj twarzy dziecka podczas snu.
5. Jeśli palisz (lub korzystasz z innych używek) albo jesteś przemęczona, nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku.
6. Jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem lub miało niską masę urodzeniową – również nie śpij z nim w jednym łóżku.
7. Nie pal przy dziecku i nie pozwól palaczom na bliskie kontakty z dzieckiem.
Może cię zainteresować także: Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej - jak zapobiec tragedii, która może spotkać każde dziecko