Związek między karmieniem piersią a  zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Związek między karmieniem piersią a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Prawo autorskie: jansucko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej
Karmienie piersią co najmniej przez dwa miesiące zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) niemal o połowę – wynika z padania opublikowanego w magazynie „Pediatrics”.
magazyn "Pediatrics"
badanie dot. związku między karmieniem piersią a SIDS

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) jest główną przyczyną zgonów wśród niemowląt. Nasze badania wykazały, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS. Wyłączne karmienie piersią wzmacnia ten efekt.

Karmienie mieszane a zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)
Autorzy badania przeanalizowali dane dotyczące karmienia piersią z ośmiu krajów. Analiza wykazała związek pomiędzy sposobem karmienia dziecka a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Badacze odkryli, że karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące zmniejsza ryzyko SIDS o 40 proc., karmienie co najmniej cztery miesiące zmniejsza ryzyko o 60 proc., a karmienie powyżej pół roku – o 64 proc.
Badacze zachęcają do karmienia i podkreślają, że matki, które nie mogą karmić wyłącznie piersią, nie powinny z tego powodu całkowicie rezygnować z karmienia. Karmienie mieszane, piersią i mlekiem modyfikowanym, również obniża ryzyko wystąpienia SIDS.
Fern R. Hauck
University of Virginia School of Medicine

Nie zauważyliśmy żadnych różnic pomiędzy wyłącznym a częściowym karmieniem piersią, z użyciem mieszkanki. Jeśli matka karmi dziecko i piersią, i mlekiem modyfikowanym, i tak zapewnia dziecku ochronę i zmniejsza ryzyko SIDS.

Zmniejsz ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)
Chociaż badacze wykazali związek między długością karmienia a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, nie wiedzą, dlaczego karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS. Mamy, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią, powinny pamiętać o innych czynnikach minimalizujących ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. O czym należy pamiętać?
1. Kładź dziecko na płaskim, twardym materacu. Nigdy nie usypiaj dziecka na kanapie.
2. Wietrz pokój, w którym śpi dziecko.
3. Nie wkładaj do łóżeczka żadnych zbędnych przedmiotów, takich jak maskotki czy kocyki.
4. Nie przykrywaj twarzy dziecka podczas snu.
5. Jeśli palisz (lub korzystasz z innych używek) albo jesteś przemęczona, nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku.
6. Jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem lub miało niską masę urodzeniową – również nie śpij z nim w jednym łóżku.
7. Nie pal przy dziecku i nie pozwól palaczom na bliskie kontakty z dzieckiem.