Jak czytamy w serwisie pierwszy szczyt zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny - od 2. do 6. roku życia, drugi - na wiek nastoletni. Najważniejsze, żeby rodzice dokładnie obserwowali swoje dziecko i zgłaszali pediatrze wszystkie niepokojące objawy.
Pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu – czytamy w Metrocafe.pl. Do lekarza warto zgłosić się także gdy zauważymy, że dziecku powiększył się obwód brzucha. Należy wówczas zrobić dziecku morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wspólnie z fundacją "Przyszłość dla Dzieci" organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla najmłodszych. Przebadani zostaną pacjenci w wieku od 1. do 6. roku życia. Każde zapisane na akcję dziecko będzie miało wykonaną morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Akcja odbędzie się podczas dwóch Białych Sobót - 19 i 26 listopada.