Zaczyna się niewinnie: kaszel, katar następnie pojawia się gorączka, a kilka dni później... dziecko nie może chodzić! Ta dziwna choroba, atakująca najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym, pojawiła się we Wrocławiu. Stwierdzono ją w kilkunastu przypadkach. Oczywiste jest, że wywołuje panikę wśród rodziców. Wyobraźmy sobie, że nasze przeziębione dziecko nagle zaczyna skarżyć się na bóle mięśni nóg, po czym nie może się w ogóle poruszać... Można oszaleć z nerwów. Jak się jednak okazuje, choroba ta trwa kilka dni i ustępuje samoistnie.
"Luty 2011 r. Ośmioletni chłopiec zgłosił się do szpi¬tala z powodu bólu łydek istotnie utrudniającego chodzenie. Od 2 dni stwierdzano gorączkę do 39°C. Przed 2 miesiącami przechorował ospę wietrzną. Przy przyjęciu chłopiec był w stanie ogólnym dość dobrym, bez gorączki, na skórze miał pojedyncze ślady po ospie wietrznej, gardło było lekko zaczer-wienione. Innych istotnych odchyleń nie obserwowano. W SOR wykonano podstawowe badania laboratoryjne. Z powodu leukopedii i małopłytkowości, pacjent został skierowany do oddziału szpitalnego. Poszerzono diagnostykę o badania biochemiczne, w których odnotowano prawidłowe wykładniki stanu zapalnego(...). Objawy podmiotowe ustępowały bardzo szybko. W drugiej dobie hospitalizacji chłopiec był bez dolegliwości, toteż nie zlecano żadnego leczenia farmakologicznego. Rozpoznano łagodne ostre zapalenie dziecięce zapalenie mięśni. W badaniach laboratoryjnych następowała nieco wolniejsza, ale systematyczna poprawa wyników(...). Pacjent został wypisany do domu w stanie ogólnym dobrym po sześciu dniach hospitalizacji." - to jeden z pierwszych opisów przypadków tej choroby w Polsce ( Standardy Medyczne/Pediatria, 2014; T. 11; 133-139)
Łagodne Ostre Zapalenie Mięśni (ang. Benign Acute Childhood Myositis, w skrócie BACM)
Pierwsze opisanie przypadków miało miejsce w Szwecji w 1957 roku. Lekarz badający tą przypadłość wyciągnął wnioski, że atakuję dzieci głównie w wieku przedszkolno-wczesnoszkolnym ( 3-14 lat) i zdecydowanie w większości chłopców. Występuję głównie w okresie jesienno-zimowym, poprzedzona infekcją górnych dróg oddechowych, najczęściej powiązana z grypą. Następnie atakuję mięśnie - do tej pory nie wiadomo co jest ostateczną przyczyną, prawdopodobnie jest to jakiś pojedynczy, jeszcze nie zidentyfikowany, wirusowy czynnik zakaźny.
Stwierdzono, że gdy mijały objawy grypy, dzieci miały tak silny ból łydek, że nagle przestawały móc chodzić. Najbardziej nasilone symptomy zdarzają się po dłuższym odpoczynku ciała, czyli np. gdy dziecko próbuje wstać rano z łóżka. Jednak po trzech dniach na ogół wszystko mija, a całkowity czas trwania choroby wynosił ok. 7 dni.
Jak leczyć?
Nie ma żadnych specjalnych lekarstw na tę chorobę. Dzieciom podaje się standardowe preparaty przeciwbólowe i najlepiej ograniczyć aktywność fizyczną. Dużo odpoczywać.
Niestety, objawy BACM mogą też przypominać inną, bardzo groźną chorobę - zespół Guillaina - Barrego (GBS), która należy do częstych przyczyn porażeń wiotkich. Dlatego bardzo ważna jest wizyta u lekarza i szybkie zrobienie podstawowych badań, które ją wykluczą.
Do tej pory wirus BACM występował niezwykle rzadko. Od 2011 do 2013 roku w warszawskim szpitalu odnotowano zaledwie 19 takich przypadków. Były to dzieci w wieku 3-11 i w większości chłopcy.