Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/medications-cure-tablets-pharmacy-257344/]jarmoluk[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/medications-cure-tablets-pharmacy-257344/]jarmoluk[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Reklama.
Niebezpieczny paracetamol
Według opublikowanych ostatnio w "International Journal of Epidemiology" badań, przeprowadzonych przez naukowców z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Uniwersytetu w Bristolu, zarówno przyjmowanie paracetamolu w ciąży, jak i podawanie go dzieciom w pierwszych sześciu miesiącach życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem późniejszego występowania astmy.
Dotychczas paracetamol uważany był za najbezpieczniejszy z dostępnych leków. Stosowany jest zarówno przez kobiety w ciąży (przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) oraz przez rodziców niemowląt w celu obniżenia wysokiej gorączki.
W ciąży i po narodzinach
Według najnowszych doniesień naukowców ryzyko zachorowania na astmę rośnie o 13 proc. kiedy paracetamol stosowany jest podczas ciąży, a o 29 proc. kiedy podawany jest niemowlętom. Badacze sprawdzili też, czy powód przyjmowania leku ma znaczenie dla późniejszej zachorowalności na astmę, nie odkryli jednak żadnych tego typu zależności.
Podczas badania przeanalizowano dane na temat 114 761 dzieci urodzonych w Norwegii w latach 1999- 2008. Sprawdzano zależność między stosowaniem paracetamolu a zachorowaniem na astmę między 3 a 7 rokiem życia. Sprawdzano też z jakich powodów ciężarne matki lub niemowlęta przyjmowały lek oraz czy kobiety podczas ciąży paliły papierosy lub używały antybiotyków. Pytano je też o wiek, poziom wykształcenia, wagę i liczbę dzieci.
Czy jest się czego obawiać?
Naukowcy przyznają, że badanie przeprowadzone było na zbyt małą skalę, żeby mówić o jednoznacznych wynikach. Powinno być ono potraktowane jako wskazówka do przeprowadzenia dalszych, kompleksowych poszukiwań związku między paracetamolem a astmą. Należy jeszcze dokładniej przyjrzeć się powodom dla których lek był podawany, możliwe że to one w większym stopniu determinować będą astmę. Możliwe też, że kobiety decydujące się na leczenie paracetamolem podczas ciąży były bardziej chore, niż te które nie stosowały lekarstw. Nie wiadomo też nic o ilości i częstotliwości przyjmowania leku przez matki.
Należy pamiętać, że powiązanie pomiędzy zażywaniem paracetamolu a astmą dopiero zasugerowano, a nie udowodniono. Oficjalne stanowisko dotyczące bezpieczeństwa stosowania paracetamolu w okresie ciąży i niemowlęctwa nie zostało zmienione.
Z pełną treścią badania można zapoznać się na stronie Oxford Journals.
Źródło: nhs.uk