Nadal się wahasz? Sprawdź czego nie wiesz o komórkach macierzystych
Artykuł powstał we współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych
27 listopada 2015, 15:59·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 listopada 2015, 15:59
Reklama.
Już od chwili poczęcia kochamy nasz dzieci i robimy wszystko, by zadbać o prawidłowy przebieg ciąży, a następnie bezpieczny poród i dalszy rozwój w zdrowiu i szczęściu. Szczególnie dzisiaj, gdy świadomość potencjalnych zagrożeń i chorób, atakujących społeczeństwo jest coraz większa. Nie jesteś jedyna, obawiając się o przyszłość swojego dziecka.
Coraz więcej rodziców zastanawia się nam pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. I słusznie, ponieważ komórki macierzyste są ważnym zasobem biologicznym. Nieustannie prowadzone badania mają na celu odkrycie potencjału komórek macierzystych krwi pępowinowej, który mógłby być wykorzystany w przyszłości przy schorzeniach takich jak: choroba Alzheimera, cukrzyca, choroby serca i wątroby, dystrofia mięśni, choroba Parkinsona, urazy rdzenia kręgowego oraz udary.
Według statystyk tylko do 2011 roku, wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej zarówno u dzieci jak i u dorosłych dla ratowania zdrowia i życia. W wielu przypadkach krew pępowinowa została wykorzystana dla rodzeństwa dziecka, od którego została pobrana. W ostatnich dwóch latach, badania dowiodły, iż komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą przekształcać się w komórki innych typów np. mięśniowe lub nerwowe, co niesie za sobą szereg nowych możliwości!
Spodziewasz się dziecka i rozważasz pobranie komórek macierzystych? A może uparcie liczysz, że „Wam się nie przydadzą”? Być może właśnie teraz masz jedyną i niepowtarzalną okazję, by zabezpieczyć swoich najbliższych na przyszłość. Komórki te można pobrać tylko raz, podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania! Nadal nie jesteś przekonana?
8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o komórkach macierzystych:
1. Komórki macierzyste obecne są w naszym organizmie przez cały czas
W każdym żywym organizmie przez całe życie powstają nowe komórki, które następnie dojrzewają, różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane, a na koniec po ściśle określonym czasie, zapisanym w ich materiale genetycznym, obumierają. Z wiekiem potencjał komórek macierzystych maleje. Zatem im młodsze komórki tym lepiej.
2. Komórki macierzyste można pobrać także podczas porodu
Krew pępowinowa stanowi bogate, a przede wszystkim unikalne źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego oraz odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych.
3. Komórki macierzyste leczą! I to od ponad 25 lat
Potwierdzeniem tej metody są miliony osób na całym świecie, które poddano tej metodzie leczenia.
4. Polska przoduje w leczeniu komórkami macierzystymi chorób neurologicznych
Nasi specjaliści z Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i Poznania mają na swoim koncie wiele udanych podań, które pomogły w leczeniu chorób neurologicznych.
5. W Polsce działa jeden z największych banków komórek macierzystych w Europie
Ponad 70% wszystkich rodziców w kraju, którzy zdecydowali się na bankowanie krwi pępowinowej wybrało Polski Bank Komórek Macierzystych. Placówkę tę wyróżnia szereg profesjonalnych specjalistów, najnowszy sprzęt, a także unikalne doświadczenie w przeszczepieniach. Mało kto wie, że PBKM to drugi co wielkości bank komórek macierzystych w Europie.
6. W badaniach nad komórkami macierzystymi również przoduje Polak- Profesor Mariusz Ratajczak
Jako pierwszy Polak w historii, otrzymał prestiżową Nagrodę im. Karla Landsteinera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transfuzjologii i hematologii. Został także wyróżniony za badania nad mobilizacją komórek macierzystych układu krwiotwórczego oraz za odkrycie komórek o cechach embrionalnych komórek macierzystych
7. Jeśli chcesz mieć komórki macierzyste „na wszelki wypadek” obok wybudowania domu, zasadzenia drzewa i spłodzenia syna- zabezpiecz jego komórki macierzyste podczas porodu
I życzymy Wam z całego serca, abyście nigdy nie musieli z nich skorzystać!
8. Zabezpieczenie krwi pępowinowej podczas porodu to koszt 500 zł rocznie. Mniej niż ubezpieczenie auta
Sami odpowiedzcie sobie na pytanie – to dużo, czy mało? Tylko czy zdrowie i życie naszych najbliższych można rozpatrywać w tych kategoriach?