Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/laurel-we-%C5%9Bnie-baby-ksi%C4%99%C5%BCniczka-883379/]ferhat66[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/laurel-we-%C5%9Bnie-baby-ksi%C4%99%C5%BCniczka-883379/]ferhat66[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Reklama.
Jednym z uratowanych dzięki krwi pępowinowej dzieci jest 3-letni Miłosz, któremu udało się pokonać ciężką chorobę onkologiczną – histiocytozę. Pomógł mu w tym młodszy brat. To od niego pobrano komórki macierzyste z krwi pępowinowej, a następnie przeszczepiono je Miłoszowi. Histiocytoza to rzadka choroba. Rodzą się z nią dwa noworodki na milion. Dochodzi w niej do nadmiernego rozrostu komórek należących do układu odpornościowego.
Mały, dzielny Miłosz
Miłosz mieszka z rodzicami Grażyną i Przemkiem oraz bratem Piotrusiem niedaleko Poznania. Gdy miał kilka miesięcy wyniki jego badań okazały się niepokojące. Testy potwierdziły diagnozę, że Miłosz ma histiocytozę.
Chłopiec przez kolejne miesiące musiał zostać w szpitalu. Rozpoczęto leczenie i poszukiwanie dawcy szpiku. Brak zgodności genetycznej wykluczył rodziców jako dawców. Drugie urodziny spędził w szpital. Dzięki niesamowitej energii i pogodzie ducha stał się ulubieńcem całego personelu. Za swoją odwagę otrzymał nawet „Dyplom Dzielności”.
Okazało się, że mama Miłosza jest znowu w ciąży. Lekarze znaleźli dawcę szpiku dla chłopca, jednak nie miał on pełnej zgodności antygenów tkankowych. Mama Miłosza dowiedziała się o możliwości pobrania podczas porodu komórek macierzystych z krwi pępowinowej jej drugiego dziecka. Uznała, że to szansa dla synka.
Cenny skarb
Wyjątkowość komórek macierzystych polega na tym, że z nich właśnie powstają kolejne komórki. Dzięki ich wprowadzeniu do organizmu można odbudować np. szpik. Lista chorób, gdzie mogą być wykorzystane liczy obecnie 70 pozycji.
Krew pępowinową można pobrać tylko raz - w czasie porodu. Położna po urodzeniu się dziecka ma tylko 7 minut na pobranie cennych komórek macierzystych. Jest to chwila od momentu przecięcia pępowiny do momentu urodzenia się łożyska (w niektórych sytuacjach pozyskanie następuje po urodzeniu łożyska). Poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej. Pobranie krwi pępowinowej est całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.
Taką możliwość powinny rozważyć rodziny obciążone chorobami, które mają wskazania do leczenia komórkami macierzystymi. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni bank krwi. Jednym z najlepszych działających w kraju jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Podał już ponad 100 porcji do przeszczepień.
Tu właśnie zdeponowano krew pępowinową dla Miłosza. Polski Bank Komórek Macierzystych jest jedynym w Polsce mającym doświadczenie w przeszczepach. Miesiąc później w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, chłopcu przeszczepiono krew pępowinową Piotrusia. Chłopiec powoli zaczął wracać do zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że najgorsze ma już za sobą.