26 września przypada Światowy Dzień Antykoncepcji. Wydaje się, że o antykoncepcji powiedziano już wszystko, a informacje na temat metod zapobiegania ciąży są wszędzie i na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że nie do końca jest to prawda. To co serwują nam media społecznościowe czy fora internetowe roi się od nieprawdziwych informacji i mitów. To z kolei powoduje, że owszem mamy wiedzę, tylko nie koniecznie są to informacje prawdziwe.
Potwierdza to nowe badanie „The Truth Report” wykonane w kwietniu i maju 2015 roku na zlecenie firmy Bayer HealthCare, które objęło łącznie 5912 kobiet z Kanady i Europy w wieku od 20 do 29 lat. Wynika z niego, że mimo większego niż kiedykolwiek dostępu do informacji kobiety paradoksalnie nadal posiadają małą wiedzę na temat seksu i antykoncepcji.
Szukajmy rzetelnych informacji
Wyniki badania pokazują również, że mimo przynależności do dobrze zorientowanego w świecie i technologiach pokolenia – tzw. milenijnego – dzisiejszym dwudziestolatkom brakuje rzetelnej wiedzy na temat seksu i antykoncepcji.
Zaledwie jedna czwarta kobiet w tym wieku, stosujących antykoncepcję uważa, że posiada wszystkie niezbędne informacje.
Okazuje się, że kobiety nie tylko mało wiedzą na temat antykoncepcji, ale niewielką wiedzę posiadają też na temat własnego ciała i długoterminowych metod antykoncepcji (LAC), które należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży.
Warto przypomnieć, że długoterminowe metody antykoncepcji (LAC) to metody o wysokiej skuteczności zapobiegania ciąży u kobiet przez dłużej niż rok. Zarówno metody wewnątrzmaciczne, jak i implant hormonalny zapewniają długotrwałą ochronę przed ciążą i posiadają wysoką skuteczność przez maksymalnie trzy, pięć lub dziesięć lat (w zależności od produktu).
Metody te są odwracalne, co oznacza, że po usunięciu z organizmu ich działanie antykoncepcyjne ustaje, umożliwiając szybki powrót płodności. Metody długoterminowe nie wymagają regularnego przyjmowania środka antykoncepcyjnego i należą do najskuteczniejszych odwracalnych metod antykoncepcji, ponieważ skuteczność działania nie jest w ich przypadku uzależniona od tego, czy kobiety pamiętają o ich codziennym przyjmowaniu. Biorąc pod uwagę dostępność kilku różnych metod długoterminowej antykoncepcji, kobietom rozważającym jej zastosowanie zaleca się omówienie z lekarzem najbardziej odpowiedniego dla nich rozwiązania.
Powiedz gdzie jest punkt G
Wiedza o długoterminowych metodach zapobiegania ciąży to nie jedyna, której brak dzisiejszym dwudziestolatkom. We wspomnianym wcześniej raporcie możemy przeczytać, że co dziesiąta kobieta stosująca antykoncepcję uważa, że w czasie miesiączki nie można zajść w ciążę a ponad połowa (53%) nie wie, że punkt G znajduje się w pochwie. Natomiast 31% kobiet w wieku 20-29 lat stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że długoterminowe metody antykoncepcji są przeciwwskazane dla kobiet, które wcześniej nie rodziły.
Skąd te braki wiedzy u młodych, obytych kobiet? Warto przyjrzeć się z jakiego źródła wiedzy korzystają. Ustalili to autorzy raportu. Na ich pytanie o źródła informacji 20% przedstawicielek pokolenia milenijnego stosujących antykoncepcję odpowiedziało, że wiedzę na temat metod planowania rodziny czerpie z Internetu i mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook , 19% – od znajomych, a 17% – z prasy kobiecej. 84% kobiet stosujących antykoncepcję przyznało się nawet do udzielania innym osobom informacji na temat antykoncepcji lub seksu, nie mając pewności, czy są one poprawne i prawdziwe.
– Szukając rozwiązań osobistych problemów, młodsze kobiety polegają na ulubionych kanałach informacji, takich jak Internet i media społecznościowe, ale zwykle nie potrafią ocenić jakości uzyskanych informacji. Chętniej czytają, słuchają i wierzą w to, co piszą inne młode osoby, niż w informacje o charakterze edukacyjnym. W efekcie przekazywane informacje są często nieścisłe, nierzetelne lub wyrwane z kontekstu, co prowadzi do utrwalania mitów i błędnych przekonań dotyczących seksu i antykoncepcji – przekonuje dr Annie Evans, specjalistka w dziedzinie zdrowia kobiet ze szpitala Bristol Nuffield Hospital w Wielkiej Brytanii w komentarzu do badań.
Dwudziestolatki przyznały podczas badania, że chciałyby posiadać więcej informacji na temat seksu i antykoncepcji. Dwie piąte respondentek podkreśliło, że potrzebuje więcej informacji dotyczących poszczególnych metod antykoncepcji, a 42% chciałoby mieć większą wiedzę na temat seksu, począwszy od pozycji seksualnych po sposoby osiągnięcia orgazmu.
Po pierwsze lekarz
Jeśli chodzi o rzetelność informacji dotyczących seksu i antykoncepcji, najbardziej wiarygodnym źródłem jest nadal lekarz, przy czym o zgrozo blisko jedna czwarta (22%) kobiet w wieku 20-29 lat stosujących antykoncepcję przyznała, że nigdy nie uzyskuje od lekarza informacji na temat antykoncepcji. W rezultacie wiele kobiet nie bierze pod uwagę wszystkich możliwości i nie podejmuje decyzji o stosowaniu danej metody antykoncepcji w oparciu o kompletne informacje.
Powszechnie przyjmuje się, że kobiety między 20. a 29. rokiem życia samodzielnie podejmują najważniejsze decyzje życiowe; mimo to wiele kobiet unika rozmów na temat aktualnie stosowanej metody antykoncepcji – ponad połowa respondentek (aktualnie stosujących antykoncepcję) nie rozważała zmiany stosowanej metody antykoncepcji, bez względu na dotychczasowe problemy, których mogły doświadczyć. Z odpowiedzi respondentek stosujących antykoncepcję wynika, że wśród młodszych kobiet najczęściej stosowaną metodą jest nadal tabletka antykoncepcyjna (43%). Zaraz za nią znajdują się prezerwatywy dla mężczyzn (31%).
Wiele mitów na temat metod długoterminowych
Mimo iż długoterminowe metody antykoncepcji należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży, słyszała o nich zaledwie jedna trzecia respondentek stosujących antykoncepcję, a 43% badanych całkowicie wykluczyła tę formę antykoncepcji z powodu mitów i błędnych przekonań, z którymi spotkały się na ich temat.
Jakie to były mity? 11% kobiet stosujących antykoncepcję przyznało, że nie wie wystarczająco dużo na temat długoterminowych metod antykoncepcji a 25% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że w długofalowej perspektywie długoterminowe metody antykoncepcji mogą negatywnie wpływać na płodność.
Z kolei 17% kobiet stosujących antykoncepcję sądzi, że założenie długoterminowego środka antykoncepcyjnego jest bolesne. Również 17% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że stosowanie długoterminowych metod antykoncepcji spowoduje zmianę sylwetki.
Cóż w świetle wyników tego badania nie pozostaje nic innego jak apelować o rozsądek i szukanie wiedzy u wiarygodnych źródeł. Najlepiej oczywiście zapytać lekarza. Czasami jednak, żeby to zrobić i maksymalnie wykorzystać wiedzę naszego ginekologa warto się przygotować do zadawania pytań. Pod tym adresem dowiecie się więcej na temat długoterminowych metod antykoncepcji: www.możeszzapomnieć.pl