Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/karate-sztuki-walki-dla-dzieci-etap-502384/]ionasnicolae [/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/karate-sztuki-walki-dla-dzieci-etap-502384/]ionasnicolae [/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Reklama.
Dlaczego sportowe?
Bo to zdrowe, przyjemne i najczęściej połączone z zabawą. W przypadku dzieci powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch” ma istotne znaczenie. Ile słyszymy o problemie otyłości, o uzależnieniu od komputera, o wadach postawy wskutek siedzącego trybu życia. Sport, to energia, to endorfiny, to sposób na poznanie przyjaciół, na aktywne spędzenie czasu.
Czasami uważamy, że nasze dziecko nie nadaje się do żadnego sportu. Bo nie lubi jeździć na rowerze, marudzi na spacerach, ma problem z rywalizacją, nie lubi przegrywać. Pamiętajcie, że to tylko argumenty, które przecież nie muszą oznaczać, że wasze dziecko nadaje się tylko do gry w szachy i wkuwania słówek z angielskiego.
Spróbujcie poszukać zajęć, które dziecku się spodobają. Nie zakładajcie, że będą drugą Radwańską czy Messim. Zaproponujcie im ruch, dla ich zdrowia, nie dla osiągnięć. A jeśli okaże się, że mają talent – tylko się cieszyć, że go nie przegapiliście!
logo
Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/basen-dziecko-wody-lato-sport-821622/]fancycrave[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Jaki sport wybrać?
Spytajcie je, na co by chciało chodzić. Większość chłopców pewnie będzie mówić o piłce nożnej. I choć sami o piłkarzach macie mierne zdanie, to poszukajcie zajęć dla najmłodszych. Każdy sport na początku jest przede wszystkim możliwością ogólnego rozwoju fizycznego, zwiększenia sprawności, poprawienia kondycji.
Jeśli twoje dziecko nie ma kompletnie ochoty na gry zespołowe, nie umie odnaleźć się w grupie, nie chce rywalizować o miejsce w drużynie, to pomyśl o sportach indywidualnych. Może pływanie, albo tenis, jeździectwo. Coś na dobry początek, na rozbudzenie chęci do sportu, a może do zapoczątkowania pasji na całe życie.
To, że twoje dziecko zacznie chodzić na treningi piłki nożnej, wcale nie musi oznaczać, ze zostanie piłkarzem. Może miłość do sportu sprawi, ze znajdzie dziedzinę, w której będzie się czuł znakomicie. Jeśli jeszcze trafi na mądrego trenera, który nim pokieruje… Znam chłopaka, który skakał wzwyż, a został siatkarzem.
Dziewczynki uwielbiają taniec, a szkółek, które oferują zajęcia z tańca jest coraz więcej, uczęszczają tam również chłopcy. To także świetna okazja do ruchu, często zapominamy, że taniec, to przecież także dyscyplina sportowa.

Nim zapiszesz swoje dziecko na zajęcia

1. Sprawdź, z jakiej dyscypliny sportu prowadzone są w twojej okolicy zajęcia. Nie ograniczaj się do tych najbardziej popularnych. Sport, to nie tylko piłka nożna, pływanie i tenis, to także sztuki walki, akrobatyka, taniec, kolarstwo, a nawet tenis stołowy.

2. Spytaj dziecko, jaką dyscyplinę sportu chciałoby uprawiać, co mu się podoba, czego chciałby się nauczyć. Może ma już jasno sprecyzowane plany, Jeśli nie spytaj, czy nie chciałoby nauczyć się pływać, jeździć konno? Obejrzyjcie programy sportowe, wspólnie zastanówcie się, co przyniosłoby dobrą zabawę.

3. Idź na pierwsze zajęcia. Często odbywają się również lekcje pokazowe, warto z nich skorzystać. Dowiedz się, jaka jest możliwość uczestniczenia dwóch, trzech razy, nim dziecko się przekona do zajęć.

4. Nie mów dziecku, że to tak na próbę. Powiedz, że ma czas, by się zdecydować na uczestniczenie w zajęciach, a kiedy to zrobi, nie rezygnuj z zajęć, nie wypisuj, kiedy ono ma gorszy dzień i nie chce mu się iść.

Sport w tym wieku, to samo zdrowie. Naprawdę. Jeśli nie chcesz na razie zapisać swojego dziecka na zajęcia, zadbaj o jego aktywność. Wychodźcie razem na rowery, rolki. Pograjcie w piłkę na boisku, porzucajcie do kosza, idźcie na basen, albo pościgajcie się na bieżni. Każda forma ruchu jest dobra dla twojego dziecka. Warto o tym pamiętać!