Infekcje intymne - skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak leczyć? Pomogą Ci w tym tampony z probiotykiem
Artykuł powstał przy współpracy z marką Ellen
27 maja 2015, 16:08·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 maja 2015, 16:08
Infekcje intymne to wciąż temat tabu. Kobiety wstydzą się o nich mówić i niestety rzadko korzystają z konsultacji lekarskiej. Jednak ten rodzaj infekcji jest dość powszechny i dotyczy praktycznie każdej kobiety. Choć czasem nie odczuwamy jej objawów, to wcale nie oznacza, że jej nie ma. Dlatego niezbędne jest regularne badanie się u ginekologa.
Reklama.
Niewłaściwa pielęgnacja zewnętrznych narządów rodnych i brak świadomości, jak ważna jest równowaga pH w pochwie sprawiają, że narażamy się na częstsze infekcje, uczucie dyskomfortu w ciągu dnia, bolesność w czasie współżycia, a także ryzyko zakażenia dróg moczowych.
Brak równowagi = podatność na infekcje Pochwa kobiety charakteryzuje się kwaśnym pH (3,8-4,2). W takim środowisku większość organizmów nie może się rozwijać, co zapobiega rozwojowi infekcji i stanów grzybiczych . Aby pH mogło pozostać niskie i kobieta nie była narażona na infekcje intymne potrzebne są bakterie Lactobacillus, które wytarzają kwas mlekowy. Ich obecność chroni kobietę przed infekcjami układu moczowo-płciowego.
Skąd infekcja?
Większość kobiet sądzi, że infekcje okolic intymnych biorą się jedynie z braku higieny. I choć ten czynnik ma duże znaczenie, to jednak głównie zmiany hormonalne mają zasadniczy wpływ na pojawianie się zaburzeń flory bakteryjnej. Dużą rolę odgrywa tu estrogen, który odpowiada m.in. za wytwarzanie odpowiedniej ilości glikogeny (cukru zapasowego) w komórkach nabłonka wyściełającego pochwę. Ten wielocukier jest doskonałą pożywką dla bakterii, które wytwarzają kwas mlekowy zakwaszający środowisko pochwy. Nie bez znaczenia pozostaje antykoncepcja hormonalna - tabletki, plastry czy krążki, które mogą wpływać na biocenozę pochwy poprzez podnoszenie jej pH.
Czynnikami, które mogą wpływać na zmiany w pochwie są
1. kąpiele - zwłaszcza w wannie,
2. kosmetyki do higieny intymnej,
3. stosunek płciowy bez prezerwatywy,
4. wielu partnerów seksualnych,
5. wkładki domaciczne,
6. krążki i pierścienie dopochwowe,
7. antybiotyki,
8. choroby przenoszone drogą płciową.
Alarm – infekcja!
Objawy infekcji są zazwyczaj podobne. Pojawia się uczucie dyskomfortu, swędzenie, podrażnienia. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość zakażenia układu moczowego. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy do infekcji dochodzi w trakcie menstruacji. Krwawienie miesięczne powoduje korzystne warunki dla rozwoju infekcji intymnych. Dlatego, nawet jeśli udało nam się pozbyć problemu przed miesiączką, często zdarza się nawrót dolegliwości po jej zakończeniu. W dodatku, menstruacja to czas, gdy nie możemy stosować globulek dopochwowych a czas działania probiotyków doustnych ze względu na konieczność przejścia przez cały układ pokarmowy jest wydłużony.
4 proste zasady higieny intymnej podczas menstruacji 1. Często myj ręce. 2. Dbaj o czystość okolic intymnych, krew jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii. 3. Staraj się jak najczęściej wymieniać podpaski lub tampony, najlepiej według zaleceń producenta. 4. Używaj tamponów z probiotykiem, które w naturalny sposób będą wspomagać odbudowę flory bakteryjnej, zapobiegać podrażnieniom i możliwym infekcjom.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym czasie są probiotyki w tamponie. Ich działanie skupia się na przywróceniu odpowiedniej flory bakteryjnej i odpowiedniego pH pochwy. Dodatkowy atut stosowania probiotyku w tamponie to kolonizacja bezpośrednio w miejscu zastosowania.
Probiotyk w tamponie ellen zapewnia wygodę stosowania, zapobiega ubrudzeniu bielizny i zmniejsza dyskomfort związany z menstruacją. Stanowi ochronę flory bakteryjnej poprzez zawartość kompleksu bakterii probiotycznych LactoNaturel (LN), którego skuteczność została potwierdzona klinicznie. Bakterie LN zasiedlają pochwę już po pierwszej menstruacji i utrzymują się nawet do 6 miesięcy. W celu odbudowy flory bakteryjnej pochwy wystarczy stosować ellen przez 3 dni menstruacji po 3 tampony dziennie. Probiotyk w tamponie ellen to marka rekomendowana przez Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w nawrotach infekcji intymnych.
Skuteczność probiotyku w tamponie ellen potwierdzają także same kobiety
Na rynku dostępne są także kremy, które można stosować poza menstruacją, ich działanie skupia się na zmniejszeniu dyskomfortu okolic intymnych. Ze względu na odpowiedni delikatny skład mogą go również stosować kobiety w ciąży.
Krem ellen z probiotykiem to dobre rozwiązanie na podrażnienia i dyskomfort okolic intymnych. Pomaga w utrzymaniu naturalnej flory bakteryjnej, zmiękcza skórę i zewnętrzne błony śluzowe. Zapobiega suchości i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie okolic intymnych, dając uczucie świeżości i komfortu. Zawartość bakterii probiotycznych LactoNaturell zapewnia ochronę przed infekcjami intymnymi, działając jako naturalna bariera przez bakteriami chorobotwórczymi. Chroni również przed otarciami, które mogą stanowić przyczynę infekcji.
Krem z probiotykiem ellen mogą stosować kobiety w każdym wieku, które są narażone na infekcje okolic intymnych: aktywne uprawiające sport, używające kremów do golenia, w okresie menopauzy i po menopauzie, a także w okresie ciąży. Krem z probiotykiem ellen został przetestowany przez użytkowniczki.
Warto zadbać o siebie, bądźmy świadome i zdrowe. To bardzo proste zwłaszcza z produktami ellen.
*Badanie z samooceną przeprowadzone na grupie 255 kobiet w 2013 r. Stosowano krem ellen 1-2 razy dziennie przez okres 1 miesiąca.
** Ogólnopolskie badanie ankietowe przeprowadzone w 2013 r. z udziałem 223 pacjentek z nawracającymi infekcjami intymnymi.