Solarium nie jest dla dzieci. Rzecznik Praw Dziecka chce całkowitego zakazu.
Solarium nie jest dla dzieci. Rzecznik Praw Dziecka chce całkowitego zakazu. Fot. 123RF
REKLAMA
Projekt ustawy, który przygotowali posłowie z sejmowej komisji zdrowia przewiduje, że przed każdym opalaniem się przez nieletnią osobę musiałaby ona przedstawić pisemną zgodę co najmniej jednego z rodziców na skorzystanie z solarium.
SEJMOWA KOMISJA ZDROWIA W UZASADNIENIU PROJEKTU

Istnieje bowiem szereg naukowych dowodów na wpływ stosowania sztucznego promieniowania UV na potencjalną możliwość wystąpienia czerniaka złośliwego skóry. Negatywny wpływ uwidacznia się zwłaszcza u osób, które korzystały z solarium w młodym wieku (...). Badania wskazują, że zagrożenie wystąpienia nowotworu skóry wzrasta aż o 75 proc. w przypadku, gdy osoba poniżej 30. roku życia korzystała kilkukrotnie z solarium

Posłowie przypominają, że solaria są obecnie zaliczane do najwyżej kategorii rakotwórczej szkodliwości dla ludzi - na równi z paleniem papierosów i azbestem. Projekt posłów ma teraz zaopiniować m.in. Ministerstwo Zdrowia.
Dalej niż posłowie chce iść Marek Michalek, Rzecznik Praw Dziecka. W liście do Ministra Zdrowia Michalak apeluje, aby nowelizując prawo całkowicie i bezwzględnie zabronić nieletnim korzystania z solariów.
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka

Rosnąca liczba zachorowań na czerniaka wśród młodych ludzi pozwala uznać wydane przez WHO zalecenia za racjonalne i godne wdrożenia poprzez wprowadzenie bezwarunkowego zakazu korzystania z solariów przez dzieci. Jestem przekonany, że zagrożenie zachorowalnością na choroby nowotworowe skóry powodowane przez nadmierną ekspozycję na sztuczne promieniowane UV, uzasadnia wprowadzenie takich rozwiązań Czytaj więcej

Michalak podkreśla, że sama edukacja rodziców i dzieci nie gwarantuje wystarczającej ochrony zdrowia.
Według badań przytaczanych dwa lata temu przez Gazetę Wyborczą średnia wieku Polek korzystających z solarium to 17 lat. W tej grupie - jak pisała Gazeta - są też dziewczynki przystępujące do pierwszej komunii, którym rodzice bezmyślnie fundują sztuczną opaleniznę, by pięknie wyglądały.
Tymczasem eksperci ostrzegają, że dziecięca, niedojrzała całkowicie skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie. Według specjalistów poparzenie słoneczne u sześciolatka dwa razy zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka gdy dorośnie.
Statystyka mówi, że zachorowalność na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Kilkadziesiąt lat temu na ten rodzaj nowotworu zapadały głównie osoby starsze, w ostatnim czasie gwałtownie wzrasta jednak liczba zachorowań wśród ludzi młodych - choruje aż dwa razy więcej młodych mężczyzn i kobiet (do 44. roku życia) niż w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Zakaz korzystania z solariów przez dzieci wprowadziły już m.in. Australia, Francja, Niemcy. czy Wielka Brytania.