![Fot. Flickr / [url=/http://bit.ly/1Bz1YwL]anjanettew[/url] / [url=http://bit.ly/1dsePQq]CC BY-SA[/url]](https://m.mamadu.pl/86f5b3411ed8649c56ce890ad4178835,360,0,0,0.jpg)
Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt małych pacjentów u pediatry jesienią i zimą jest kaszel. Zawsze pytam rodzica pacjenta czy dziecko kaszle w nocy, czy tylko w dzień, jak rozpoczęła się infekcja, jak długo trwa kaszel, czy jest suchy czy mokry. Uzyskanie tych informacji od rodzica to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, element wizyty. Uzupełnieniem wywiadu jest informacja o zastosowanym przez rodziców leczeniu.
Chcąc uniknąć nieprzespanych nocy rodzice chętnie stosują leki przeciwkaszlowe nie zdając sobie sprawy z zagrożeń jakie niektóre z nich niosą. Jakie to substancje? Jaki jest ich mechanizm działania, jakie korzyści i jakie możliwe działania niepożądane mogą wystąpić u pacjentów po ich zastosowaniu? Dlaczego mogą być niebezpieczne?
Choć syropy te mają w nazwie “przeznaczone dla dzieci”, to niestety wiele z nich zawiera substancje, które nie powinny być przyjmowane przez małych pacjentów. Najczęściej są to: dekstrometorfan, fosforan kodeiny i butamirat. Co kryje się pod tymi tajemniczymi medycznymi nazwami?
Substancja ta jest pochodną morfiny i powoduje zahamowanie odruchu kaszlowego, ponieważ wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować jej u dzieci poniżej szóstego roku życia. Stosowanie leku dłużej niż zaleca się w ulotce może powodować szereg objawów niepożądanych taki jak: dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, biegunka, zaparcia, a także zawroty i bóle głowy. Czasami zdarzają się także reakcje alergiczne na lek, przejawiające się pokrzywką lub zaburzeniami pracy układu oddechowego.
Kolejna substancja znajdująca się w syropach na kaszel, która choć łagodzi i zmniejsza intensywność odruchu kaszlowego, to w większej dawce może powodować senność lub przeciwnie - pobudzenie, problemy związane z przewodem pokarmowym i zmiany ciśnienia tętniczego. Lek ten nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
Leki zawierające tą substancję są dozwolone jedynie dla dzieci powyżej 12 roku życia. Niestety lista działań niepożądanych jest dość długa i niebezpieczna. Możemy spotkać się z problemami ze strony układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, wymioty i nudności, a także zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego: pobudzenie, euforia, senność, wahania nastroju, nadwrażliwość. Czasami pojawiają się także zaburzenia oddychania. Nie wolno stosować leków z kodeiną dłużej niż zaleca to producent, ponieważ może to prowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego.
Przekroczenie zalecanych dawek może powodować
1. Problemy z równowagą
2. Pobudzenie ruchowe
3. Stany lękowe
4. Agresywność i ataki paniki
5. Alergię - wysypki i swędzenie skóry