Pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, a jednocześnie jest jedną z najpopularniejszych ogrodowych roślin ozdobnych. To nagietek lekarski, który może nam się przydać w wielu sytuacjach.
Reklama.
Nagietek przyspieszy gojenie się ran
Nagietek lekarski przy problemach dermatologicznych stosowany jest od dawna. Ma on wiele cennych właściwości przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych oraz przyspiesza gojenie się ran. Zewnętrznie nagietek stosuje się przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach oraz owrzodzeniach żylakowatych podudzi. Ponadto nagietek działa rozkurczowo i żółciopędnie. Dzięki tym właściwościom jest on też często stosowany i ceniony w kosmetyce.
Zioło o niezwykłej mocy
Kwiaty nagietka znajdują swoje zastosowanie w kuchni. Wykorzystywane są tam najczęściej jako przyprawa do potraw i w takiej formie z powodzeniem zastępują drogi szafran. Doustnie zażywa się napar z kwiatów nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, schorzeniach wątroby, zwłaszcza przy niedostatecznym wydzielaniu żółci, żółtaczce zakaźnej i nowotworach złośliwych. Na podstawie zachowania kwiatów nagietka przewidywano nawet niegdyś pogodę. Według wierzeń ludowych, gdy nagietki otwierały swoje kwiaty przed siódmą rano, była to zapowiedź tego, że przez cały dzień będzie słonecznie i na ziemię nie spadnie ani jedna kropla deszczu.
Pomaga nawet w walce z depresją
Do długiej listy właściwości nagietka dopisać warto to, że pobudza on działanie wątroby, jest żółciopędny i moczopędny i działa też na organizm oczyszczająco, ponieważ przyspiesza wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Do tego podnosi odporność organizmu, a także uspokaja, łagodzi stresy oraz przeciwdziała depresjom. Surowcem zielarskim zazwyczaj są wysuszone koszyczki nagietka albo wysuszone kwiaty języczkowe. Zbiera się je w miarę zakwitania i potem suszy w warunkach naturalnych.
Właśnie dlatego nagietek coraz częściej możemy znaleźć wśród składników wielu kosmetyków i maści.
Znajdziemy go na przykład w składzie maści nagietkowej Nagietex (Pampa), która pomaga w walce z trudnymi do zagojenia ranami, wybroczynami, ropnymi zapaleniami skóry, urazami i sińcami, a także odmrożeniami, odparzeniami, oparzeniami oraz pękającymi naczynkami. Aby maść pomogła wyleczyć zmienione przez chorobę miejsce na skórze, należy ją stosować 1 lub 2 razy dziennie (w razie potrzeby odpowiednio częściej).
We właściwości gojące i kosmetyczne nagietka trudno jest wątpić. Od wieków nagietek wykorzystywany był między innymi jako oliwka, olejek, mazidła czy składnik płynu do kąpieli, który pomagał dbać o urodę Greczynkom, Rzymiankom, Arabkom i Azjatkom. Ze znanych kobiet z historii nagietek, a zwłaszcza jego płatki, ceniła bardzo między innymi słynąca z urody Messalina, żona rzymskiego cesarza Klaudiusza.