Wykonanie takiego badania pozwala oszacować, jak długo kobieta będzie miała szansę na zajście w ciążę. To ułatwia świadome zaplanowanie macierzyństwa. Bezpłatne badania szykują się w czwartek, 23 października. Skorzystają z nich tylko te osoby, które wcześniej zapiszą się.
Zapisy na badania ruszają w poniedziałek
Bezpłatne badania będzie można wykonać 23 października w Klinice Leczenia Niepłodności „Bocian” w Warszawie przy ulicy Stawki 2A.
Zapisy na badania ruszają 20 października pod numerem: tel. + 48 (22) 634 37 74.
Polki odkładają macierzyństwo
Wykonanie badań „Pakietu kobiecego” pozwala oszacować rezerwę jajnikową i w ten sposób określić stan płodności kobiety. Akcja „Płodne Dni” jest odpowiedzią na wyniki raportu zrealizowanego na potrzeby kampanii „Płodna Polka”, z którego wynika, że co czwarta Polka planuje macierzyństwo dopiero po 30-tym roku życia.
Kiedy są dni płodne? Jest problem!
Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii, tylko 19 procent młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, kiedy są dni płodne. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni.
Raport został opracowany na podstawie badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Analizą objęto grupę 269 kobiet w wieku 18-35 lat.
Jednocześnie aż 82% kobiet, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało swojej płodności. Jak mówią lekarze, Polki nie mają świadomości, iż podejmując decyzję o zajściu w ciążę zbyt późno, drastycznie zmniejszają swoje szanse na poczęcie dziecka.
Do skorzystania z tego badania zachęcają między innymi Kaja Sosnowska i Sylwia Oksiuta.
W skład "pakietu kobiecego" wchodzą:
- badania poziomu hormonów AMH i FSH (badanie AMH wykonuje się poprzez pobranie krwi pacjentki, niezależnie od dnia cyklu, ponieważ poziom hormonu jest stały dla cyklu miesiączkowego; z kolei badanie hormonu FSH określa się zazwyczaj między 3 a 5 dniem cyklu poprzez analizę krwi),
- badanie ultrasonografem (USG),
- konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności (konsultacja lekarska jest niezbędna do interpretacji uzyskanych w badaniach (poziomu ormonów AMH i FSH oraz USG) wyników. Lekarz specjalista z dziedziny niepłodności odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz wskaże dalsze kroki.
doktor Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Klinik Leczenia Niepłodności „Bocian”
Liczba komórek jajowych jest określona na całe życie, a z wiekiem spada. Już po przekroczeniu 25-tego roku życia szanse na zajście w ciążę zaczynają systematycznie maleć, a po 33-cim są często niewielkie. Dodatkowo negatywny wpływ na płodność może mieć styl życia kobiety: stres, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy zła dieta. Wobec powyższych faktów niezwykle istotne jest, aby regularnie badać swą gospodarkę hormonalną i planować macierzyństwo w sposób rozsądny oraz świadomy.