Choroba refluksowa dotyka coraz więcej Polaków – alarmują lekarze. Mało kto jednak wie, że ma wpływ nie tylko na przełyk, ale także na całą jamę ustną. Stomatolog z Kliniki Demeter w Warszawie tłumaczy, skąd ten związek oraz w jaki sposób dbać wówczas o zęby.
Choroba refluksowa należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Mamy z nią do czynienia, gdy treści żołądkowe cofają się do przełyku. Ich silny i długotrwały napływ do jamy ustnej zaburza pH śliny. Jej optymalny skład ma współczynnik pH na poziomie 7.2. Tymczasem wpływające na nią kwasy mają współczynnik na poziomie 2.0.
Zęby nie lubią choroby refluksowej
Jak zauważa lek. stom. Małgorzata Janusz-Kraśnicka, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie, im niższy współczynnik śliny, tym zęby są bardziej narażone są na erozję chemiczną.
- Początkowo szkliwo zostaje wystawione na działanie szkodliwych substancji. Następnie zostaje rozmiękczone, a w konsekwencji dochodzi do rozwoju próchnicy, patologicznego ścierania się zębów i powstawania ubytków próchnicowych. Kwasy mogą być także przyczyną wystąpienia suchości w ustach i rozwoju bakterii – mówi ekspert z Kliniki Demeter.
Uśmiech pod specjalnym nadzorem
W przypadku choroby refluksowej kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
- Po wystąpieniu refluksu należy przez około godzinę unikać mycia zębów. Szczoteczka wraz z substancjami ściernymi w paście, mogą dodatkowo uszkodzić osłabione przez kwasy szkliwo – mówi lek. stom. Małgorzata Janusz-Kraśnicka.
Tuż po wystąpieniu refluksu warto przepłukać jamę ustną płynem o odczynie zasadowym, na przykład zimną wodą. Cennym wsparciem są również gumy bez zawartości cukru, których żucie pobudza produkcję neutralizującej śliny.
Dentysta? Częściej niż zwykle
Kluczowe stają się częstsze kontrole dentystyczne. Stomatolog dobiera ich częstotliwość indywidualnie do potrzeb pacjenta. Aby leczenie zębów było skuteczne, pacjent musi rozpocząć leczenie przyczyn choroby. Celem kuracji jest zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów, wyleczenie zapalenia przełyku, zapobieganie nawrotom choroby i rozwojowi powikłań. W chwili obecnej w leczeniu stosuje się leki zobojętniające. Czasami zachodzi potrzeba wykonania zabiegu chirurgicznego.
Pożegnaj się z czekoladą i kawą
Wspomagającym czynnikiem leczenia jest zmiana stylu życia. Cennym sojusznikiem w walce z refluksem jest odpowiednia dieta.
- Należy unikać potraw i napojów ostrych, czekoladowych, miętowych, tłustych, kawy i alkoholu. Kluczowa jest normalizacja masy ciała – tutaj pomocna jest wcześniej wspomniana dieta oraz regularna aktywność fizyczna – radzi ekspert. - Dodatkowo bardzo ważne jest zrezygnowanie z palenia papierosów.