Zmienia wygląd, doskonali zgryz, poprawia jakoś życia. Noszenie aparatu na zęby przestaje być przykrą koniecznością, a staje się modnym, a przy tym zdrowym zwyczajem. Na najpopularniejsze pytania związane z korektą zębów odpowiada lek. Joanna Piegat, ortodonta w Klinice Demeter w Warszawie.
Czym się różni aparat ruchomy od aparatu stałego?
Aparat ruchomy pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie (po instruktażu w gabinecie). Najczęściej zbudowany jest z akrylu i elementów metalowych. Ich głównymi użytkownikami są dzieci i młodzież, chociaż czasami z powodzeniem mogą leczyć się nim również dorośli.
Aparat stały zakładany jest w gabinecie stomatologicznym przez ortodontę lub pod jego nadzorem. Zbudowany jest z pierścieni, drutów oraz zamków (które mogą być metalowe, kompozytowe, porcelanowe) i są przyklejane do zębów. Czasami stosuje aparaty stałe grubołukowe, które umieszczane są na czas leczenia w jamie ustnej pacjenta. Ten rodzaj aparatu zakłada się najczęściej młodzieży i dorosłym.
Kiedy jest idealny moment na korektę zębów aparatem stałym?
Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie. Nie ma tu jednego idealnego momentu dla wszystkich. Czasami dobrze jest rozpocząć leczenie w fazie wzrostu pacjenta. Innym razem trzeba czekać na jego zakończenie. Informacji na ten temat udziela ortodonta na indywidualnej konsultacji.
Czy jedna wizyta wystarczy, żeby założyć aparat stały?
Najczęściej założenie aparatu poprzedzone jest kilkoma wizytami - u stomatologa zachowawczego (czasami u periodontologa, chirurga, protetyka). Pacjent wykonuje również zdjęcia rentgenowskie (na przykład pantomogram) i ustalany jest indywidualny plan leczenia z lekarzem ortodontą. Niekiedy przed założeniem aparatu ortodontycznego wystarczą dwie wizyty, w innych przypadkach pacjent musi być przygotowywany przez kilka miesięcy.
Co po założeniu?
Korekta zębów wymaga wyrobienia nowych nawyków. W przypadku aparatu stałego tradycyjna pasta i szczoteczka nie wystarczą. W gabinetach ortodontycznych i aptekach można kupić specjalne szczoteczki, nici, które pozwalają oczyścić zarówno zęby jak i sam aparat. Osoba nosząca aparat musi również nauczyć się w nim jeść. Z czasem nabieramy wprawy, ale trzeba wybierać produkty miękkie i kroić jedzenie na małe kawałki. Na bok trzeba odstawić na przykład kukurydzę w kolbie, całe jabłka, orzechy, popcorn, jedzenie lepkie (batony z karmelem, krówki) i gumy do żucia.
Myślisz o aparacie ortodontycznym? A może po prostu chciałabyś sprawdzić stan swojego uzębienia? Napisz, zadzwoń lub odwiedź nas.