O autorze
Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych.
www.demeter.com.pl

Uderz w próchnicę odpowiednią dietą. Podpowiadamy, co jeść

To co jemy ma znaczenie - przekonują eksperci.
To co jemy ma znaczenie - przekonują eksperci. Fotolia
Statystyczny polski 12-latek ma ponad trzy zęby z próchnicą. Taki wynik oznacza, że nasze dzieci znajdują się w niechlubnej europejskiej czołówce. Dowiedz się, dlaczego częstotliwość spożywanych pokarmów ma znaczenie oraz jaka jest zdrowa alternatywa dla chipsów i batonów.


Zęby mleczne, które rosną od szóstego do trzydziestego miesiąca życia, psują się szybciej niż stałe. Są słabiej zmineralizowane i mniej odporne na działanie kwasów, a przez to bardziej wrażliwe na próchnicę. W efekcie problem dotyczy 79% polskich dzieci w wieku 12 lat. Problem jest duży, szczególnie jeśli go porównać z innymi krajami w Unii Europejskiej. Podczas gdy polski 12-latek ma 3,2 zęby z próchnicą, w Dani i Niemczech jest to po 0,7 zęba; we Francji - 1; a Rumunii - 2,8 – wynika z raportu The State of Oral Health in Europe.

Troska o dziecięcy uśmiech
Zdaniem stomatologa „mleczaków”, nie można zaniedbywać. Co więcej, jeśli dzieje się coś niepokojącego, bardzo ważny jest czas reakcji – im szybciej rodzice zaprowadzą dziecko do dentysty, tym leczenie będzie szybsze i skuteczniejsze.
- Niestety problem jest lekceważony lub nieznany. Mimo że rodzice powinni „zaglądać” do buzi dziecka, często tego nie robią, a w rezultacie nie wiedzą o ubytku w zębie – mówi dr Romualda Schreiber, stomatolog dzieci i dorosłych w Klinice Demeter w Warszawie.
Zaniedbana próchnica przenosi się na inne zęby - również stałe. Powstaje ubytek, który z czasem się pogłębia, co może doprowadzić do konieczności usunięcia „mleczaka”. Luka sprzyja powstawania wad zgryzu w późniejszych latach życia. To sprawia, że rodzice powinni wprowadzić do życia swoich podopiecznych regularne mycie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie), systematyczne odwiedzanie stomatologa (co 3-4 miesiące) oraz odpowiednią dietę.

Zamiast batonika gorzka czekolada
Nieodpowiednie żywienie dziecka we wczesnym etapie dzieciństwa oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe w późniejszym okresie, wpływają na szybszy rozwój próchnicy. Jedną z podstawowych przyczyn jest niedożywienie białkowo–energetyczne, jak również niedobory witamin (A, D) i składników mineralnych (wapń, fosfor, fluor).
- Spożywanie w dużych ilościach łatwo fermentujących węglowodanów (głównie w postaci słodyczy) i brak regularnej higieny, to dwie najważniejsze przyczyny problemów z zębami. Najczęściej spożywane produkty kariogenne (inicjujące proces próchnicotwórczy), to: batony, chipsy ziemniaczane, nadziewane drożdżówki. Starajmy się ograniczyć słodkości i zastąpić je świeżymi warzywami i owocami, produktami mlecznymi, czy gorzką czekoladą, o działaniu niekariogennym i kariostatycznym. Zamiast napojów gazowanych i soków owocowych, podajmy dziecku czystą wodę lub niesłodzoną herbatę – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.


Kolejność i częstotliwość mają znaczenie
Zdaniem eksperta, podczas codziennych posiłków, warto zwrócić uwagę na inne czynniki:
• częstotliwość spożywania posiłków (głównie kariogennych), co ma wpływ na czas narażenia zębów na szkodliwe kwasy organiczne;
• postać produktu – płynna, klejąca (np. toffi), trudno rozpuszczalna;
• kolejność spożywanych produktów i ich łączenie – posiłek lepiej jest rozpocząć od produktów kariogennych.
Rodzice muszą pamiętać, że nawet idealna dieta nie ochroni zębów przed próchnicą, jeśli zaniedbana zostanie higiena. Ważne są również regularne wizyty u stomatologa, przy czym wiele zależy od rodziców, którzy powinni dopilnować tego obowiązku.

Zęby Twojego dziecka wymagają opieki dentystycznej? Masz pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić