Zanim podejmiesz decyzję o zastaniu mamą, przyjrzyj się swoim zębom. Dr Małgorzata Janusz-Kraśnicka, stomatolog w warszawskiej Klinice Demeter zauważa, że nawet tak popularny problem jak próchnica może utrudnić zajście w ciążę.
Każda kobieta pragnie, żeby jej dziecko urodziło się zdrowe. Ale żeby to pragnienie się spełniło, trzeba zadbać o kondycję organizmu, w tym o stan zębów. Tymczasem 99% dorosłych Polaków ma próchnicę. Powodem jest nie tylko nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale również lekceważenie wizyt u dentysty. Planując ciążę warto to zmienić.
Zdrowe zęby to podstawa
Zdaniem Małgorzaty Janusz-Kraśniciej, stomatologa w warszawskiej Klinice Demeter, bakterie, stany zapalne dziąseł i kamień nazębny wywołają próchnicę, mogą utrudniać zajście w ciążę i mieć negatywny wpływ na płód.
- Gdy zęby nie są leczone, a kamień nie jest zdejmowany, bakterie dostają się do krwi, krążą w organizmie kobiety, a w rezultacie przenikają też do krwioobiegu dziecka. Dodatkowo mogą być źródłem zakażenia oraz różnych powikłań, na przykład przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka – mówi ekspert Kliniki Demeter.
Co więcej, zachodzące wraz z ciążą zmiany hormonalne, nie sprzyjają zębom – skład śliny się zmienia, dziąsła stają się rozpulchnione i przekrwione, a podatność zębów na próchnicę się zwiększa. - Dlatego przed planowaną ciążą lepiej wyleczyć zęby, usunąć zainfekowane korzenie i zdjąć kamień nazębny. Warto też wykonać profilaktycznie zdjęcie pantomograficzne szczęk w celu prawidłowej diagnostyki schorzeń zębów i dziąseł, gdyż w ciąży unikamy wykonywania zdjęć RTG – dodaje Małgorzata Janusz-Kraśnicka.
Dieta antypróchnicowa
Na szybszy rozwój próchnicy wpływa nieodpowiednie żywienie. - Dlatego, żeby nie prowokować powstania próchnicy, trzeba ograniczyć słodkości i zastąpić je świeżymi warzywami i owocami, produktami mlecznymi czy gorzką czekoladą, o działaniu niekariogennym i kariostatycznym – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne czynniki takie jak: częstotliwość spożywania posiłków (wpływa na czas kontaktu zębów ze szkodliwymi kwasami), postać produktu (płynna, klejąca, trudno rozpuszczalna), kolejność spożywanych produktów i ich łączenie (posiłek najlepiej rozpocząć od produktów kariogennych).
Co oprócz dentysty?
Do przygotowań warto również włączyć badania laboratoryjne: morfologię krwi, badania moczu, lipidogram. Duże znaczenie mają także badania chorób zakaźnych: różyczki, wirusowego zapalenia wątroby typu B, HIV – nawet jeśli matka okaże się nosicielem, dziecko można uchronić przed zakażaniem.
Ekspert zauważa, że problemy z ciążą mogą być spowodowane infekcją. - Dlatego tak ważne jest badanie ginekologiczne. Diagnostyka opiera się na wykrywaniu szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów. Dodatkowo badanie pozwala wykryć ewentualny stan zapalny, który może stanowić zagrożenie dla ciąży – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.
Jeśli kobieta ma skończone 35 lat, ma problemy z zajściem w ciążę lub w rodzinie pojawiały się przypadki chorób genetycznych, warto zastanowić się nad badaniami genetycznymi, które mogą potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców.
Planujesz ciążę? Martwią Cię zęby? Chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz, zadzwoń lub odwiedź nas.