O autorze
Patrycja Załuska - Mama 7 latka i 4 latki, Coach, Doradca Zawodowy, Ekonomistka, Założycielka Fundacji Rozwoju Osobistego StartGO! Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży w pionie bankowości korporacyjnej jednego z największych banków w Polsce. Obecnie aktywnie działa w środowisku osób poszukujących swojego miejsca na rynku pracy. Autorka warsztatów aktywizujących „Wracasz do gry” oraz „Mama na tropie pracy”. Architekt zmian – nie tylko w sferze zawodowej :) Jej motto to: „Wstań i działaj!”.

Mamo szukasz pracy? Stwórz skuteczne CV w 5 krokach

pixabay.com
Jeśli podjęłaś właśnie decyzję o powrocie na rynek pracy po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim i/lub wychowawczym, warto abyś zweryfikowała i uzupełniła swoje dokumenty aplikacyjne pod kątem nabytych w tym czasie umiejętności i kompetencji.


Punktem wyjścia do pracy nad skutecznym CV (tj. takim dzięki, któremu jesteś zapraszana na rozmowy kwalifikacyjne) jest określenie swojego celu zawodowego tj. miejsca i przestrzeni w jakiej chciałabyś pracować tak aby realizować przyjęte przez siebie założenia (np. odpowiednie wynagrodzenie, czas pracy, satysfakcja, rozwój, realizacja misji etc.)


Określenie celu zawodowego nie zawsze jest proste. Jeśli nie wiesz co chciałabyś i mogłabyś robić, warto abyś skorzystała z dostępnych form związanych ze wsparciem w obszarze kariery tj. doradztwo zawodowe, coaching, warsztaty aktywizacyjne, projekty rozwojowe skierowane do kobiet – matek, czy chociażby kilka dobrych pozycji książkowych traktujących o wyborze i określaniu kierunku zawodowego.


Sprecyzowanie kierunku zawodowego (tzw. celu życiowo – zawodowego) jest kluczowym elementem, gdyż dookreśla nam obszar w obrębie którego szukamy konkretnych firm i stanowisk, na które chcemy aplikować.
Warto nadmienić, że określony przez nas cel życiowo - zawodowy nie musi brzmieć identycznie jak cel zawodowy, który zawieramy w CV (cel zawodowy, który umieszczamy w CV jest najczęściej nazwą stanowiska na które aplikujemy).


Przykład: Marta, lat 37, matka 3 dzieci, 5 lat na urlopie wychowawczym, dotychczasowe doświadczenie zawodowe – zróżnicowane (branża logistyczna oraz marketingowa), cel życiowo - zawodowy ponownie określony po przerwie 5 letniej to: wspieranie rodziców w obszarze rozwoju ich dzieci, cel zawodowy w CV: dietetyk
Oczywiście prezentowany przykład nie pokazuje posiadanych przez Martę umiejętności, kompetencji i podejmowanych działań podczas urlopu wychowawczego oraz przebytych szkoleń. Obrazuje jedynie czym jest cel życiowo - zawodowy, który same określamy (wyznacza on kierunek naszych działań) a czym jest cel zawodowy zawarty w CV (jest konkretnym sposobem realizacji celu życiowo – zawodowego).

Zatem przy tworzeniu na nowo swojego CV:

1. Określ swój cel życiowo - zawodowy oraz cel zawodowy tj. nazwę stanowiska, na które aplikujesz i które umieścisz w CV

2. Określ swoje kluczowe umiejętności i kompetencje
• Ważne aby wybrane kompetencje były adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy
• W CV umieść tylko te kompetencje, które faktycznie posiadasz i te, których oczekuje przyszły pracodawca (najczęściej są zawarte w ogłoszeniu)

3. Rodzaj, układ, treść
• Wybierz odpowiedni dla Twojego doświadczenia i sytuacji rodzaj CV (najczęściej wybierane to CV celowe lub funkcjonalne)

• Popracuj nad odpowiednim układem w CV:
- CV celowe: Imię Nazwisko, Dane kontaktowe, Cel zawodowy, Kluczowe kompetencje (od 5 do 8 kompetencji), Doświadczenie zawodowe, Wykształcenie, Szkolenia/Kursy/Certyfikaty, Wolontariat (opcjonalnie), Języki, Zainteresowania (opcjonalnie), Rekomendacje (opcjonalnie), Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (zawsze aktualna lub ta, którą umieścił pracodawca w ogłoszeniu)
- CV funkcjonalne: Imię Nazwisko, Dane kontaktowe, Kompetencje i kwalifikacje, Doświadczenie zawodowe, Wykształcenie, Wolontariat (opcjonalnie), Rekomendacje (opcjonalnie), Klauzula

• Prezentowana treść w CV powinna być zawsze dopasowana do stanowiska tzn. informacje, które umieszczamy powinny nawiązywać do oczekiwań i potrzeb pracodawcy (zasada: minimum znaków – maksimum treści)
• Odwrócona chronologia w sekcji Doświadczenie zawodowe, Wykształcenie, Szkolenia

4. Określ i konkretnie nazwij swoje doświadczenie, umiejętności, kompetencje
które zdobyłaś w przerwie związanej z wychowaniem dziecka:
• Aktywna Mama – doświadczenie związane z uczestnictwem w trójce klasowej, obowiązkach związanych z funkcją skarbnika, organizacją wycieczek, współpracą z dyrekcją, rodzicami etc.
• Wolontariat – doświadczenie związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi, klubami dla rodziców, nieformalnymi grupami dla mam lub z przeprowadzeniem warsztatów dla dzieci w przedszkolu/szkole etc.
• Prowadzenie projektu związanego np. z budową domu
• Sprzedaż bezpośrednia – Twoje doświadczenie związane z byciem np. konsultantką

UWAGA: to czy umieszczamy informację o urlopie wychowawczym w CV zależy od długości dotychczasowego doświadczenia zawodowego i długości samego urlopu. W przypadku gdy mamy przerwę w zatrudnieniu, która nie jest spowodowana urlopem wychowawczym zawsze ją umieszczamy w dokumencie.

5. Wyróżnij się
• Szczególne osiągnięcia: pomyśl o zawarciu w sekcji Doświadczenie zawodowe, informacji o dotychczasowych szczególnych osiągnięciach np. zwiększenie sprzedaży o ..., pozyskanie ... kluczowych klientów etc.
• Wizualnie: W przypadku aplikowania na stanowiska w branży kreatywnej można poszaleć :-) przy pozostałych jestem zwolenniczką bardziej standardowych rozwiązań tj. przejrzysty układ, odpowiednia czcionka, stonowana kolorystyka (granat, grafit, zieleń), dobrej jakości zdjęcie etc.

Dobre rady:

- wydrukuj CV przed wysłaniem. Dzięki temu możesz sprawdzić czy na wydruku czarno – białym wygląda nadal tak atrakcyjnie jak w wersji elektronicznej.
- zapisz plik w formacie PDF. Dzięki temu unikniesz „rozjechanego” CV na skrzynce rekrutera
- nadaj odpowiednią nazwę wysyłanemu plikowi. Najlepiej CV_Imię Nazwisko_nr ogłoszenia/nazwa stanowiska
- pamiętaj o aktualnej klauzuli lub zawrzyj tę, która podał pracodawca w ogłoszeniu
- zawsze podawaj prawdziwe informacje w CV
- z reguły CV powinno mieścić się na 2 stronach. Wyjątkiem jest bardzo szerokie i rozbudowane doświadczenie zawodowe.
- pokaż CV zaufanej osobie tak aby sprawdziła je pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych
- jeśli masz taką możliwość pokaż CV osobie z branży HR, menedżerowi lub każdemu innemu kto może udzielić Ci konstruktywnej informacji zwrotnej.

Powodzenia!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić