Dwie ważne rzeczy: realny cel i realny plan działania. Realny cel to "smartny" cel. Realny plan działania to plan uwzględniający rzeczywistość z marginesem na nieprzewidziane wydarzenia. Sprecyzowanie naszego dążenia/celu zwiększa znacząco szansę na jego realizację.
Duża część z nas – matek, podejmuje w pewnym momencie ważną decyzję pod hasłem wracam do pracy. U jednych z nas powrót ten trwa kilka tygodni, może miesięcy, a u innych kilka a nawet kilkanaście lat.
Powodów przedłużającego się okresu powrotu na rynek pracy jest co najmniej kilkanaście, natomiast jednym z nich może być nieprecyzyjne wyznaczenie celu bądź wyznaczenie celu nierealnego do osiągnięcia.
Zatem jak precyzować nasze dążenia, tak aby ich realizacja była możliwa i co więcej przynosiła nam satysfakcję?
Sposobów i dróg na wyznaczanie celów jest wiele. Jedną z nich jest bardzo znana, niemniej nie zawsze używana, metoda SMART.
Weź do ręki kartkę, długopis, usiądź w możliwie wyciszonym miejscu.
1. Wstępnie określ swój cel np. wracam do pracy
2. Zadaj sobie następujące pytania:
• Po co chcę wrócić? Co się dzięki temu zmieni? Jak dzięki temu się rozwinę? Czym moja rzeczywistość, po powrocie do pracy będzie się różniła od tej, która jest teraz?
• Co dokładnie chcę osiągnąć dzięki temu, że wrócę do pracy? Jaki to przyniesie efekt dla mnie, dla mojej rodziny? Jakie zadania będę wykonywała pracując jako ... / w firmie ... / w zawodzie ...?
• Skąd będę wiedzieć, że osiągnęłam cel? Co potwierdzi jego realizację? Określone wynagrodzenie? Podpisana umowa o pracę/o współpracę? Określony wymiar czasu pracy? A może zarejestrowana działalność gospodarcza?
• Jakich kwalifikacji i umiejętności potrzebuję aby pracować jako ...? Jakie kompetencje, mocne strony pomogą mi w tej pracy? Jak wygląda miejsce pracy? Gdzie znajduje się miejsce pracy? Ile czasu potrzebuję na dojazdy? Jak wygląda proces rekrutacji? Kto może mi pomóc w realizacji celu tj. powrotu do pracy?
• Kiedy dokładnie wrócę do pracy? Jaka to będzie data? Jak mogę rozplanować realizację celu w czasie?
3. Dokonaj syntezy powyższych informacji i sformułuj swój cel, tak aby był ambitny, możliwie najbardziej sprecyzowany, mierzalny, realny i dokładnie określony w czasie. Taki jak przykładowo ten: 1 maja 2016 r. rozpoczynam pracę na stanowisku ..., na ¾ etatu w firmie X, z podpisaną umową o pracę, z wynagrodzeniem Y, w godzinach 8:00 – 14:00.
4. Zapisz cel na kartce.
5. Zaplanuj działania.
6. Zacznij działać.
A o tym jak dobrze zaplanować i zacząć działać, tak aby "smartny" cel nie pozostał tylko zapisany na kartce, ale znalazł odzwierciedlenie w konkretnym działaniu oraz był realizowany „krok po kroku” napiszę w kolejnym wpisie.
Zapraszam :-)