Nie zawsze karmienie przebiega idealnie, czasem dziecko nie potrafi prawidłowo ssać . Istnieje szereg sytuacji, które mogą być przyczyną jego nieprawidłowego przebiegu. Jedną z nich jest krótkie wędzidełko języka. Doradca laktacyjny MUSI umieć rozpoznać tę sytuację, właściwie na nią zareagować oraz zaproponować działania, które zapewnią odpowiedni pobór pokarmu.
Małgorzata Stelmach-Lewandowska: logopeda dziecięcy oraz osób dorosłych, pedagog
Zgłaszane przez matkę trudności w karmieniu piersią, takie jak bolesność i urazy brodawek sutkowych lub trudności w prawidłowym uchwyceniu i ssaniu piersi przez noworodka, mogą być między innymi spowodowane przez tzw. krótkie wędzidełko.
Badająca osoba (lekarz, położna, doradca laktacyjny) powinien więc dobrze znać fizjologię laktacji i techniki karmienia piersią. Badający powinien sprawdzić, czy język noworodka nie ma ograniczonych ruchów, jakby będąc "na uwięzi" i czy dziecko jest w stanie wysunąć język poza część zębodołową żuchwy (poza linię dziąseł).
Bardzo ważne jest wykonanie tego zabiegu w odpowiednim momencie, gdyż dziecko które ma problem z poborem pokarmu zbyt wolo przybiera na wadze, zaś matka ma osłabioną laktację.
Wykonanie takiego zabiegu szybko rozwiązuje problem. Matka ma satysfakcję z karmienia dziecka, a sam proces przebiega bez zakłóceń.
Krótkie wędzidełko języka, w zależności od swojej budowy, może wymagać prostego przecięcia czyli frenotomii, bardziej złożonego zabiegu wycięcia, czyli frenektomii, lub u starszych dzieci - frenuloplastyki. Proste podcięcie wędzidełka można wykonać na oddziale niemowlęcym. Bardziej skomplikowany zabieg wykonuje neonatolog. Natomiast u starszych dzieci zabieg może wykonać laryngolog, dentysta lub chirurg, który dysponuje odpowiednim sprzętem medycznym.
Rozpoznanie krótkiego wędzidełka języka u noworodka.
Czynniki (inne niż fizjologiczne), które mogą wskazywać na krótkie wędzidełko u noworodka:
1. Wywiad rodzinny: a. podcięte wędzidełko języka i/lub wady wymowy u rodziców lub rodzeństwa.
2. U dziecka: a. ograniczenie spontanicznych ruchów języka. b. niesprawne i nieefektywne uchwycenie sutka. c. zachowanie przy piersi, odrzucanie jej. d. słabe zwiększanie masy ciała.
3. U matki: a. ciągły ból brodawki sutkowej podczas ssania. b. charakterystyczny wygląd brodawki (spłaszczona, blada, ze szczytem ściętym na podobieństwo szminki). c. urazy brodawek sutkowych (nadżerki i pęknięcia), które się nie goja pomimo prawidłowego przystawania do piersi.
Pytanie, które nasuwa się samo - Kiedy konieczne jest przecięcie wędzidełka u noworodka? Ze swoich doświadczeń i obserwacji uważam, że zabieg jest wskazany gdy wędzidełko utrudnia prawidłowe ssanie piersi. Może, i powinien, być wykonany możliwie jak najwcześniej - nawet w pierwszej dobie życia.
Źródło: "Karmienie piersią w teorii i praktyce" podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy pod redakcją Magdaleny Nehring-Gugulskiej, Moniki żukowskiej-Rubik, Agnieszki Pietkiewicz. Wyd. Medycyna Praktyczna, 2012
Małgorzata Stelmach - pedagog, logopeda dziecięcy oraz osób dorosłych.
Jestem też tu