We współczesnym świecie trudno jest funkcjonować człowiekowi, który ma problemy z komunikacją. Logopeda zajmuje się diagnozowaniem poziomu rozwoju mowy, nieprawidłowości wymowy, przygotowaniem programu terapii.
Logopeda potrafi również ocenić poziom rozwoju poszczególnych funkcji poznawczych dziecka, takich jak spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, sprawność manualna, duża motoryka i opracować plan wspierania rozwoju tych funkcji, co pozwala na przykład na zmniejszenie ryzyka wystąpienia dysleksji.
Tekst linka Tak szeroko prowadzone zajęcia gwarantują wyeliminowanie nieprawidłowości, poprawę komunikacji i polepszenie funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych.
1. Kiedy warto iść do logopedy?
Zawsze, gdy tylko coś budzi niepokój. W myśl zasady „lepiej dmuchać na zimne”. Logopeda, albo rozwieje wszelkie wątpliwości, albo pokaże jak wspierać rozwój dziecka, albo potwierdzi nasze obawy i opracuje plan terapii.
2. Co powinno budzić niepokój?
W pierwszym roku życia dziecka – brak gaworzenia, brak gestu pokazywania palcem, brak reakcji na imię, opóźniony rozwój ruchowy.
W drugim roku życia dziecka – brak łączenia dwóch wyrazów w proste zdanie, brak reakcji na pytanie „gdzie?”, brak umiejętności wykonywania prostych poleceń.
W trzecim roku – jeśli mowa jest niezrozumiała dla otoczenia, jeśli brak w mowie takich głosek jak ” l, k, g, h,w, f, ś, ź, ć, dź”, jeśli dziecko wsuwa język między zęby, jeśli dziecko niechętnie rysuje, ma kłopot z opanowaniem nauki jazdy na rowerku.
W czwartym roku życia – jeśli brak realizacji takich głosek jak „sz, ż, cz, dż”, jeśli „r” zastępowane jest przez „j”, jeśli ma kłopot z rysowaniem prostych figur, jeśli nie lubi słuchać czytanych bajek.
3. Co nie powinno uspokajać?
Nie wolno słuchać uspokajających rad w stylu ” każde dziecko rozwija się w swoim tempie”, ” ma jeszcze czas”, ” w przedszkolu się nauczy mówić”, ” to przecież chłopiec, a oni zawsze mówią później”. To prawda, że dzieci rozwijają się indywidualnie, ale wszystkie w podobnym czasie powinny przynajmniej posługiwać się prostymi zdaniami, np. "Mamo chce siusiu", "Daj mi", "Tam jedzie auto", "To moja lalka", "Chce pić" itp.
U Logopedy pomoc znajdą nie tylko dzieci z zaburzeniami mowy. Jeśli w swojej pracy używasz głosu jako narzędzia, bądź po prostu chcesz by twoja mowa była czytelna i zrozumiała dla otoczenia.Logopeda swoją pomoc oferuje osobom dorosłym.
• osoby z zaburzeniami i wadami wymowy, zarówno wrodzonymi jak i nabytymi (np. po wylewach).
• osoby pracujące głosem z następujących grup zawodowych: dziennikarze, nauczyciele, aktorzy.
• osoby, które oprócz dobrej dykcji, potrzebują w swoim zawodzie dobrej prezencji i świadomego doboru słów. Myślimy tu głównie o politykach i ludziach biznesu, często występujących publicznie.
Logopeda oferuję:
• korektę wad wymowy
• ćwiczenie emisji głosu
• ćwiczenie dykcji
• usprawnianie narządów artykulacyjnych
• naukę prawidłowego oddychania
• oswajanie tremy
• pracę nad kulturą słowa
• przygotowanie do pracy z mikrofonem
• przygotowanie do pracy z kamerą lub przed publicznością
Nie ma lepszego lub gorszego wieku na pierwszą wizytę u logopedy gdyż zakres problemów z którymi może sobie poradzić jest naprawdę szeroki. Warto pamiętać, że terapia logopedyczna pomimo, że czasem bywa długotrwała, poprawia jakość komunikacji.