O autorze
Wierzymy, że ekologia w wielkim mieście jest możliwa, a swoje życie (i życie innych) można uczynić lepszym, nawet jeśli nie należy się do wielkich organizacji proekologicznych. Śledzimy newsy, tropimy trendy, piszemy o tym, co w zielonym przemyśle fajne, a co podejrzane – jednym słowem: mamy oko na eko.

Wegańska rodzina – to da się zrobić

Wegańska rodzina to przestrzeń do kształtowania empatii i postawy prospołecznej
Jesteśmy weganami i nie zmieniły tego narodziny naszej córki. Kilka wskazówek i rad dla wegańskich rodziców? Po pierwsze, uwierzcie, że wegańskie rodzicielstwo nie jest trudniejsze od niewegańskiego.


Na co dzień nie myślimy o tym, że nasza córka nie je zwierząt. Jej dieta jest dla nas czymś oczywistym, a przede wszystkim jest następstwem naszych wcześniejszych wyborów. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, co to będzie, kiedy urodzi się Twoje dziecko, nie martw się – będzie łatwiej niż myślisz! Jeśli Twoja pociecha jest już na świecie, być może wiesz o czym mówimy.


Matylda, nasza córeczka, ma w tej chwili dwa lata. Wydaje nam się, że akurat przez ten czas w kwestii weganizmu bardzo dużo zmieniło się w Polsce. Weganizm wyszedł z podziemi, wszedł na salony. Coraz częściej słyszymy o sukcesach wegańskich blogów czy restauracji, coraz więcej znanych ludzi wybiera dietę roślinną. W efekcie i wegańskie dziecko nie wzbudza już niepotrzebnych emocji. Warto jednak, na wszelki wypadek, przypomnieć o kilku kwestiach.

Lekarz

Lekarz przyjazny
weganom to skarb. Najlepiej poszukać takiego już podczas ciąży. Musi być to ktoś z otwartą głową, ktoś, kto nie stroni od lektury raportów WHO i ONZ dotyczących zdrowia i diety. Wtedy możemy liczyć na to, że w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, lekarz będzie po prostu leczył malucha, a nie obwiniał za wszystko weganizm.

Niektórym lekarzom wydaje się, że dzieci z rodzin wegańskich powinny być pod specjalnym nadzorem. Kto jednak, jeżeli nie weganie, ma największą orientację w sprawach bilansowania diety? Zwykle kwestię te zgłębiamy odstawiając produkty odzwierzęce. Dlatego jest nam łatwiej, wiemy, gdzie i czego szukać. A z drugiej strony rodziców, prowadzących tradycyjną kuchnię nikt nie wypytuje, co jedzą ich pociechy (a często to właśnie ta tradycyjna dieta jest monotonna i uboga w wartościowe składniki).


Jeśli masz poczucie, że sam nie poradzisz sobie z ułożeniem diety swojego dziecka albo zwyczajnie potrzebujesz wsparcia, możesz poszukać dietetyka przyjaznego weganom lub zgłosić się do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie w Zakładzie Żywienia jest specjalna komórka, zajmująca się opieką nad rodzinami wegańskimi.

Rodzina

Czasami problemem wegańskich rodziców jest reakcja najbliższych. Warto pochylić się nad naszymi relacjami, szczególnie w przypadku dziadków. Ważne jest, by z jednej strony wypracować zrozumienie i szacunek dla naszej postawy, a drugiej – dać osobom, które kochają nasze dziecko, poczucie bezpieczeństwa. Można przytoczyć wyniki podań, stanowisko lekarzy. Sugerujemy spokojne tłumaczenie, bez emocji. Na pewno widok zdrowego, roześmianego wnuka lub wnuczki pomoże nam uspokoić dziadków. Najważniejsze, by podstawą naszych relacji, była szczerość. Zadbajmy o to, by nasze dziecko nie stało się obiektem rodzinnych rozgrywek. Wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśniane między dorosłymi. Warto też przemyśleć, co i kiedy chcemy powiedzieć naszemu dziecku na temat jedzenia zwierząt przez innych ludzi.

Przedszkole

Szukając przedszkola, żłobka, szkoły, musimy wziąć pod uwagę sprawę diety. Mamy dwie możliwości. Możemy szukać placówki z opcją wegańską. Najprędzej możemy spodziewać się jej tam, gdzie posiłki dowozi firma zewnętrzna (praktycznie każdy catering oferuję opcję roślinną). Przedszkola z własną kuchnią bardzo trudniej zweganizować (przynajmniej te w Łodzi), ale zawsze warto zapytać.

Możemy również zdecydować się na przynoszenie własnych posiłków. Wymaga to trochę poświęcenia, ale za to wiemy dokładnie, co je nasze dziecko. Żadne przedszkole ani żłobek nie ma prawa odmówić nam możliwości przynoszenia posiłków. Jeśli w danej placówce nie ma możliwości podgrzania, możemy dostarczać jedzenie w termosach.

Dieta

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko pije wyłącznie mleko mamy. Po tym czasie możemy zacząć myśleć o rozszerzaniu diety. My poczekaliśmy aż Matylda zacznie siadać, bo wydawało nam się, że w tej pozycji będzie jej wygodniej sięgnąć po pierwszą marchewkę. Na początku był marchewki w pokrojone w słupki i różyczki brokułów. Nie podawaliśmy jej nigdy papek, zmiksowanych zestawów, sklepowych słoiczków. Od początku pozwalaliśmy grzebać w naszych talerzach, dotykać, miażdżyć, wąchać aż wreszcie smakować i zjadać to, na co miała ochotę.

Dziś Matylda je dokładnie to, co my. W różnych ilościach, czasami woli jeszcze pozostać przy mleku mamy, czasami wybiera kotlety z grochu. Obecność dziecka przy naszym stole mobilizuje do starannego bilansowania zawartości talerza. Jeśli chcemy, by nasz maluch jadł razem z nami, musimy zrezygnować z przetworzonej żywności, słodyczy, nadmiaru białej mąki. Bez względu na to czy weganizm w naszym życiu pojawił się z powodów etycznych czy z zdrowotnych, powinniśmy zadbać o nasze nawyki żywieniowe, by dawać dobry przykład.

Dobrze zbilansowana dieta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie żywienia, także dla dzieci i kobiet w ciąży (Stanowisko American Dietetic Association i Dietitians of Canada w sprawie diet wegetariańskich). A słowo bilansowanie to nie magiczne zaklęcie tylko po prostu domowy humus zamiast kupnego, sos pomidorowy ze świeżych pomidorów a nie ten ze słoika, dwie porcje strączków dziennie, garść zielonych liści w koktajlu itd.

Wegańska rodzina

Naszym zdaniem wegańska rodzina to wspaniała przestrzeń do kształtowania empatii i postawy prospołecznej. Wydaje nam się, że wegańskie dzieci dostają na starcie coś bardzo cennego, co trudno zamknąć w słowa. Staramy się z całych sił wspierać Matyldę w poszukiwaniu własnej drogi. Mamy nadzieję, że weganizm okaże się pomocnym drogowskazem w kierunku współczucia i otwartego serca jako drogi do szczęścia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE