
REKLAMA
Budynek przedszkola został uznany ArchDaily Building of the Year 2015 – i nie bez przyczyny. Powstała w w miejscowości Biên Hòa jednostka oświatowa to niezwykła budowla, w której przestrzeń wewnątrz idealnie przenika się z terenami wokół. Kompleks został ukształtowany na wzór wijącej się spirali, a ponadto wzniesiono go na słupach.
W ten sposób pomiędzy wijącymi się spiralnie budynkami oraz pod nimi stworzono rozległą przestrzeń do bezpiecznej zabawy przedszkolaków. Z okien rozpościera się widok na teren wokół przedszkola, dzieci mają mnóstwo miejsca do radosnego szaleństwa, a ich opiekunowie mogą w komfortowych warunkach sprawować nad nimi opiekę.
Nas jednak przedszkole urzekło zagospodarowaniem rozległych dachów. To zielone miejsce oddane dzieciom, które tu właśnie uczą się samodzielnej hodowli ziół i warzyw – później z nich przygotowują jedzenie. Ten szczególny ogród edukacyjny jest dostępny dla niemalże połowy tysiąca dzieci pracowników pobliskiej fabryki, które mają szczęście uczęszczać do tej niezwykłej placówki.
Choć wydawać by się mogło, że stawiany z takim rozmachem budynek był inwestycją wyliczoną na wielki budżet, tak naprawdę budowa nie wygenerowała wielkich kosztów. Postawiono na tanie, produkowane w okolicy materiały: beton oraz cegłę. Również w eksploatacji kompleks ma być oszczędny. Podłużny kształt zapewnia jak najdłuższe docieranie do sal lekcyjnych naturalnego światła, zadbano też o wykorzystanie deszczówki, którą podlewa się rośliny hodowane przez dzieci oraz wykorzystuje w toaletach.
Kiedy polskie inwestycje w edukację osiągną rangę projektów nagradzanych prestiżowymi nagrodami? To może potrwać. Póki co, możemy na zebraniach rodziców postulować inicjatywy zapewniające dzieciom aktywność w zakładaniu ogródków – nawet na miarę tych, co mieszczą się na parapecie. Od czegoś przecież trzeba zacząć.
Źródło: www.sztuka-architektury.pl
Zdjęcia: www.artwiseonline.com