O autorze
Mama Karola i Szymona, których towarzystwem nigdy się nie nudzi. Uzależniona od czytania, zafascynowana historią, a najbardziej dwudziestoleciem międzywojennym. Socjolog i logopeda, więc patrzy i słucha, ale przede wszystkim gada. Uwielbia weekendowe wypady z rodziną, które odkrywają jej nomadyczny charakter. Przeciwniczka diet, gonienia za modą i ciągłego naginania się do społecznych oczekiwań.

Zostałaś matką-przygotuj się na to, że wszyscy będą cię pouczać

Jesteś matką, więc czy chcesz czy nie chcesz musisz się zmierzyć z falą pouczania. Matka z dzieckiem lub dziećmi powoduje, że ludzie czują się ośmieleni by jej doradzać. Także ludzie przypadkowi, spotkani na ulicy, w pociągu, na placu zabaw. Ci, którzy nigdy by Cię nie zagadnęli, gdybyś była bez dzieci. W czasie krótkiego spotkania "rozwiążą" wszystkie twoje prawdziwe i wymyślone bolączki.


Ostatnio odbyłam z moim młodszym synkiem ponad dwugodzinną podróż pociągiem. W pewnym momencie dosiadła się do nas "całkiem miła Pani". Oczywiście zagadnęła "ile Mały ma latek". Wypytała o różne sprawy związane z dzieckiem. Mały był już trochę zmęczony i senny i zaczął głośno marudzić. Pani po kolei zgadywała o co może Mu chodzić, absorbując moja uwagę. Po czym skonstatowała, że pewnie dlatego jest taki niezadowolony, iż zapomniałam smoczka. Wyjaśniłam jej, że żadne z moich dzieci, jak i ja w dzieciństwie (nie wiem po co się tłumaczyłam) nie zaakceptowało smoczka. Pani dalej brnęła w temat, jakby reprezentowała smoczkowe lobby. Krzyk dziecka był mniej męczący niż dywagacje "całkiem miłej Pani". Kiedy wysiadła odetchnęłam, a dziecko przestało marudzić.

W zasadzie ciągle ktoś mi doradza. Podpowiada jak nakramić niejadka, wytyka, że jestem zbyt pobłażliwa, a dzieci są rozpieszczone. Mówi, co powinnam robić, ocenia po kilku minutach spotkania. Wtrąca się niepytany i radzi. Opowiada co on/ona by zrobiła i jak postąpiła. Punktuje brak konsekwencji i dyscypliny.

Reagujmy, gdy coś się dzieje, gdy widzimy zaniedbania, przemoc czy głupotę, która zagraża dziecku, ale nie dręczmy matek naszym nachalnym poradnictwem. Poradnictwem opartym o krótką obserwację i brak wiedzy na temat konkretnego dziecka.

Nie wiem czy to moja wrodzona niezależność czy Was też to męczy?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć