O autorze
Szanowni Państwo, nazywam się Michał Sawicki. Jestem psychologiem-seksuologiem i psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Piszę głównie o seksualności, podkreślając jej pozytywne brzmienie. Poddaję w wątpliwość zasłyszane hipotezy. Obserwuję. Dyskutuję. Dzielę się wiedzą oraz przemyśleniami.

Prywatnie amator długich rozmów, podróży oraz muzyki elektronicznej.

Po więcej informacji o mnie zapraszam na sawicki-psychoterapia.com

Wizyta u terapeuty - o tym, do kogo udać się po pomoc

Psycholog? Psychiatra? Psychoterapeuta? Z kim najlepiej się skontaktować, by uzyskać odpowiednie wsparcie?


W mojej pracy dość często spotykam osoby szukające wsparcia, lecz jak się później okazuje, nie zawsze mają one świadomość, do kogo po to wsparcie się zgłaszają. Nic w tym dziwnego. Sam miałem trudności w połapaniu się „kto jest kim” zanim zacząłem kształcić się w wybranych kierunkach. Przecież seksuolog to seksuolog, a psycholog to ktoś kto prowadzi terapię… Niezupełnie. Do dzisiaj nawet zdarza mi się tłumaczyć kolegom i koleżankom z pracy – czym tak naprawdę się zajmuję. Główną jednak motywacją do napisania tego tekstu jest chęć pomocy pacjentom. Zależałoby mi na tym, aby wiedza ta stawała się coraz bardziej powszechna. Na tym, by coraz mniej z nas musiało ukrywać fakt posiadania swojego terapeuty. Pójście do odpowiedniego specjalisty pomoże nam zminimalizować stres, zaoszczędzić czas i niekiedy pieniądze. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak kwestie somatyczne. Te dwie sfery naszego życia często się przeplatają. Tym bardziej, żadna z nich nie powinna być pomijana.

Postaram się nie przynudzać. Chcę po prostu zainteresować tematem oraz wyczulić na pewne kwestie. Skrótowo przedstawię wybrane zawody, których przedstawiciele mogą być pomocni w codziennych problemach. Ich funkcje często się uzupełniają ale nie zawsze dają zastąpić.


PSYCHOLOG – podstawowe pojecie odnoszące się do osoby, która ukończyła jednolite studia magisterskie. Posiada ona wiedzę z zakresu życia psychicznego człowieka. Jest kompetentna w kwestii orzekania, udzielania pomocy psychologicznej i przeprowadzania odpowiednich testów i kwestionariuszy – badających temperament, osobowość czy iloraz inteligencji. Psychologowie pracują w poradniach, szpitalach, szkołach, zakładach karnych etc. Powinni być wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie i wstępne rozpoznanie problemu. Słowo to wzięło swoją nazwę od greckich psyche (dusza) i logos (nauka).


PSYCHIATRA – dla większości z nas znane słowo określające specjalizację z zakresu medycyny. Oznacza to, ze psychiatrą może być wyłącznie lekarz. Jedyny zawód w Polsce, który uprawnia do diagnozy lekarskiej, badań fizykalnych oraz wypisywania recept. Ta ostatnia cecha jest szalenie istotna – zwłaszcza w przypadku specjalizacji, którą opisze poniżej. Psychiatrzy, podobnie jak inni lekarze, mogą pracować publicznie (na NFZ) oraz prywatnie.

SEKSUOLOG – pojecie, które wciąż budzi najwięcej emocji, jednocześnie jest niestety najmniej znane. Seksuologia po specjalizacja podyplomowa. Zazwyczaj studia te trwają 2 lata i dają możliwość późniejszej certyfikacji poprzez zdobywanie doświadczenia i ciągły rozwój specjalisty. Seksuologię może ukończyć lekarz, lekarz psychiatra czy psycholog. To jaką bazę wykształcenia ma dana osoba definiuje zakres pomocy seksuologicznej przez nią udzielanej. Jeżeli mamy do czynienia z lekarzem-seksuologiem możemy śmiało rozmawiać z nim na temat np. badań hormonalnych czy leków opóźniających ejakulację. Możemy tez mieć zapewnienie, że uzyskamy wsparcie medyczne. Lekarz seksuolog może (i często ma) dodatkową specjalizację tj. ginekologia, psychiatria, czy np. zakaźnictwo. Psycholog, który został seksuologiem może jedynie i aż (!) pomagać poprzez psychologiczne metody pracy. Jest to bardzo przydatne w przypadku problemu np. zaburzeń erekcji, którego źródłem jest np. stres, problemy w relacji czy przemęczenie.

PSYCHOTERAPEUTA – kim jest ta tajemnicza postać i w czym może nam pomóc? Ten termin postaram się opisać najbardziej szczegółowo. Zrobię to nie tylko ze względu na swoje kompetencje zawodowe, ale potrzebę bycia dobrze zrozumianym :). Zacznijmy od etymologii słowa. Z klasycznego języka greckiego psychoterapia to „leczenie duszy”. Oznaczałoby to proces mający na celu poprawę stanu psychicznego pacjenta. Proces ten jest dość specyficzną relacją trwając dłużej niż kilka spotkań. Mówiąc o specyfice muszę wspomnieć o kontrakcie, który obowiązuje zarówno pacjenta, jak terapeutę. Te zasady mogą się różnić w zależności od nurtu, czyli podejścia reprezentowanego przez różne szkoły. Możemy spotkać się z psychoanalizą, humanizmem czy wybraną przeze mnie psychoterapią poznawczo-behawioralną. Brzmi strasznie? Nie powinno. Taka pomoc może być przydatna w różnego rodzaju problemach. Począwszy od problemów w związku, poprzez stres związany z pracą, kryzysy, zaburzenia emocjonalne do chęci zrozumienia siebie lub wprowadzenia jakieś zmiany w życiu. Nie zawsze terapia musi być łączona z trudną chorobą, chociaż w takich przypadkach jest również dużym wsparciem. Wsparciem od osób, które przeszły długi proces edukacyjny - ok. 5 lat kursu podyplomowego. Osoby te mają za sobą również pracę terapeutyczna pracę własną – indywidualną lub grupową. Poddawane są dodatkowo regularnym superwizjom – spotkaniom, podczas których inni specjaliści pomagają ocenić ich prace z pacjentami. W odniesieniu do poprzednich części tekstu psychoterapeutą może zostać psycholog, psycholog-seksuolog, lekarz czy np. pedagog.

Podsumowując: nie każdy psycholog potrafi prowadzić terapię a nie każdy seksuolog może nam wypisać receptę na Viagrę. Zachęcam do pozyskiwania informacji o specjalistach, do których się udajecie. W doborze właściwej pomocy ważna jest również otwartość w mówieniu o problemie oraz oczekiwaniach. My terapeuci jesteśmy przede wszystkim ludźmi, przygotowanymi do tego, by pomagać.

Michał Sawicki
Psycholog-seksuolog, psychoterapeuta
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...